1999-2005 BEBTE www.bebte.hu
KIS VULKANOLGIAI ISMERET
VULKNOKRL LTALBAN

A hullott piroklasztikus kzetek
A lvkrl
Amikor k hull az gbl
A radioaktv "kohtl" a mofettkig
A vulknok morfolgiai tpusai
A vulkni hamu (vulkni por) hatsa a krnyezetre
A vulkni kzetekrl ltalban
A vulknok megjelense Fldnkn
Egy kis vulknanatmia
Egy vulkn fegyvertra
Egy vulkn kitrse alkalmazott fldtani szemmel nzve
Forr parzslavink
Ha egy vulkn nll letet l - Nvads a vulknokon
Jelenkori vulkni mkds a Fldn
Kiszmthatatlan idztett bombk
Lgszennyez vulknok
Magmk s vulknok mint rcforrsok
Mar kigzlgsek
Pele istenn tzfolyosi - A lvacsbarlangok
Profit s kockzat
Vulknkitrsek ghajlat-mdost hatsa
Vulknkitrsek elrejelzse
Vulkntpusok, izlandi tzhnyk pldjn keresztl
Ha a vulkni terletek trkpt megnzzk, feltn, hogy a Fld felsznn igen egyenetlen, de nem rendszertelen az eloszlsuk. Ngy nagyobb vulkni vezet jellhet ki.
- Kt v a Csendes-cen partvidkn s szigetein tallhat. Az egyik Kelet-zsiban a Bering-szorostl Indonzin t j-Zlandig, a msik Amerikban az Aleut-szigetektl a Tzfldig s az Antarktiszig hzdik.
- A harmadik vezet nyugat-keleti irnyban Kzp-Ameriktl az Atlanti-cenon t, a Fldkzi-tenger mellkn, El-zsin keresztl Indonziig tart.
- A negyedik vezet ismt szak-dli irnyban az Atlanti-cenban, az Atlanti-htsgon, a Jan Mayen-szigettl a Szent Pl-szigetig hzdik. Az elbbiekhez viszonytva kisebb vulkni vezet a kelet-afrikai rokrendszer vulkni terlete. Ugyanezekben az vezetekben tallhat meg a legtbb idszakosan sznetel, valamint a geolgiai kzelmltban megsznt vulkn is.
Eurpban ers vulknossgval kitnik az Atlanti-htsgon tallhat Izland szigete. Hg bzisos lvt termel hasadk- s csatorns vulknjai (Hekla, Laki), pajzsvulknjai s fiatal lvatakari vannak. Vulknossga a harmadidszaki vulknossg folytatsa, amelynek emlkei Grnlandon, a Spitzbergkon, Skciban, szak-rorszgban tallhatk. Legmagasabb vulknja az 1520 mter magas Hekla. A legutbbi idkben keletkezett itt a kis vulkni sziget, a Surtsey. Eurpa terletn sokfel megtallhatk a harmadidszaki vulknossg nyomai.
A Kurill-szigeteken 13 mkd tzhny van.
Japnnak mintegy 200 vulknja jelenleg is mkdik, legszebb kzlk a kzel 3800 mter magas Fuji.
Tajvantl a Flp-szigetekig mintegy 100 igen tevkeny, pusztt hats vulkn tallhat.
A csendes-ceni vulknossg amerikai ga az Aleut-szigetektl Alaszka fel halad.
A Szikls-hegysg terletn hatalmas lvatakark vannak s szmos, a 4000 mtert is meghalad vulknt tallhatunk a tektonikai vonalakon.
A vulkni tevkenysg egyik legszebb s legvltozatosabb terlete a Montana llambeli Yellowstone-park.
Mexikban is sok a mkd vulkn, ilyen pl. Az 1943-ban kitrt s kilenc ven t mkdtt Paricutin. Mexiki vulknrisok a Colima, az Izalco, a Popocatpetl s az Orizaba. A kzp-amerikai vulknoknak a szma megaladja a szzat is. Kzlk szmos ma is mkdik. Jelents tzhnytevkenysg volt az Antillkon is, pl. A Mont Pele. Hatalmas vulknok sorakoznak Dl-Amerikban, Kolumbitl a Tzfldig, ilyenek a Cotopaxi, a Chimborasso, az Illimani, Dl-Amerika legmagasabb hegye az Aconcagua is vulkni eredet. A patagniai harmadkori lvatakarkon, valamint a Tzfldn tl is folytatdik a pacifikus vulknossg, az Antarktisz vuknrisaiban, mint pl. az Erebus s a Terror.
A Kelet-Afrikai-rokrendszert sok hatalmas vulkn ksri, ilyenek a Kilimandzsr, Virunga, Ngorongoro, a Nyiragongo vagy a Teleki Smulerl elnevezett Teleki-vulkn.
Ezek a vulkni terletek egybeesnek a gyakori fldrengsek, valamint a legjabb hegysgkpzdsi vezetek, az Eurzsiai s a Pacifikus hegysgrendszerek terletvel. Ezt mutatja a Krptok bels vulkni koszorja is, melynek harmad- s negyedkori vulknossga a Garam vlgytl Brzsny, Dunazug, Cserht, Mtra, Eperjes-Tokaji-hegysg, Vihorlt-Gutin sor, Kelemen-Grgnyi-havasok terletn t egszen a Hargitig kvethet.
