VEZV-KPTR
KISZMTHATATLAN IDZTETT BOMBK
…Veszlyes vulknok Eurpa kzepn is akadnak.
VEZV
A Eurpa legismertebb vulknja, a Vezv, valamint a krltte elhelyezkedkevsb ismert vulkni vezet, a legalattomosabb idztett vulknbombk kz tartozik.Olaszorszg nyugati partvidkn, a Fldkzi-tenger legszebb s legsrbben lakott vidkn tallhatk.
A vulkanizmus oka itt egy szubdukcis zna, ha kisebb is, mint a Csendes-cen partjainl.
Az afrikai lemeznek az eurpaira gyakorolt nyomsa kvetkeztben a Fldkzi-tenger alatt a litoszfra egyes helyeken gynevezett mikrolemezekre esett szt.Ezek egyike a Tirrn-lemez, amely Itlia al csszott. Az onnan feltr magma mr vmillikkal ezeltt is vulknokat teremtett a csizma alak flsziget hosszanti tengelye mentn.
Ezek tplljk hvel Larderello geotermikus vezett, a Vezv alatti kamrkat.
Fensgesen trnol a Npolyi-bl felett a nagy hegy. Krtere knnyen megkzelthet, autval vagy busszal egszen a peremig fel lehet jutni. Oldaln kanyarg aszfaltutak szelik t a megdermedt lvanyelveket. A rgebbi csapsokat eltakarjk a pinek s a sr bozt. az jabbak viszont – mint pldul az 1944-es kitrsbl szrmazk – feketk s koprak, csak elvtve tnik fel rajtuk egy-egy kis szrke zuzmrteg.
Krlbell szz mterrel a kp alatt gyalogt kezddik, kves, kopr, lettelen holdbli tjon vezet egszen a hatalmas krterig. A sziklafalak 2-300 mtert zuhannak fgglegesen a hegy torkba, amelyet kihlt lvadug tm el. A kzetrtegeket nhol fehr gz vonja be finom ftyolknt, csalhatatlan jeleknt annak, hogy a Vezv mg nem hunyt ki.
Magmakamrja t kilomterrel a kp alatt helyezkedik el, a vulkanolgusok szmtsai szerint nyolcvanmilli kbmternyi izz kzetolvadk tallhat benne. Ha majd a lvadug egyszer csak nem brja tovbb az alulrl jv nyomst, bekvetkezik a robbans. Hogy mikor kerl r sor, nem tudhatjuk.
Az elmlt szzadokban, egszen a legutbbi 1944. vi kitrsig a Vezv nhny ves sznetekkel rendszeresen lvt s hamut kpkdtt. Ezt az erupcis temet tekintve a kvetkez kitrs mr negyven ve esedkes, de a tzhny egyelre gyansan nyugodt.
Minl tovbb alszik azonban, annl hevesebb lesz majd az bredse. Kzvetlenl a lbnl, illetve a hegy oldalban kzel 800 000 ember l.
Folytats: itt
A Vezv kitrseinek ttekint sszefoglalsa
A Vezv vulkni aktivitsa 300 000 vvel ezeltt kezddtt el. Ekkor kezdett kialakulni a Somma –Vezv egyttes, mely kt ptmnybl ll: a Monte Sommbl s az annl rgebbi Vezvbl. A Monte Somma felgylemlett lvafolyamokbl s az alacsony energij kitrsek piroklasztikus anyagbl pl fel. Az ptmny fels rsze, amely elrhette a 2000 mteres magassgot, egy pliniuszi-tpus kitrs sorn omolhatott ssze, gy 18 ezer vvel ezeltt. Ezutn egy kaldera alakult ki, amelynek az alakja folyamatosan vltozott a kitrsek folyamn. A jelenlegi Vezv (Monte Cinere) a Monte Somma kalderjbl ntt ki.
I.sz.79. eltt a Somma–Vezv egyttesnek ngy nagy energij, explzija volt, amit nhny szz ves pihens kvetett, illetve voltak jval kisebb energij, gynevezett szubpliniuszi kitrsek is, melyek utn szintn nhny vszzad nyugodt idszak kvetkezett. 79. utn a Vezvon gyakran kvettk egymst a kitrsek (kitrses, kimlses s vegyes tpusak) s a nyugodt peridusok. Nmely ilyen idszak elg hossz volt s ezeket olyan heves kitrsek kvettk, mint pldul a 472-es szubpliniuszi-tpus. A legutols ilyen jelleg kitrs 1631-ben kvetkezett be, amelyet egy hromszz ves nyugalmi idszak kvetett.
1631. s 1944. kztt a Vezvot gyakori kitrsek jellemeztk, amelyek nem voltak nagy energijak, de gyakran elg ltvnyosak. Az utols kitrs 1944. mrciusban volt, azta a vulkn nyugodt.
A Vezv kitrseinek trtnett a krnikkbl s trtnelmi emlkekbl ismerhetjk meg. Illetve a klnbz kitrsek klnbz sszettel anyagai azt mutatjk, hogy az intenzv aktivits peridusokban olyan szakaszok vltogattk egymst, amikor a magmacsatorna nyitva, illetve amikor zrva volt. A nyugalmi idszakot megszaktotta egy-egy kitrses peridus, s minl hosszabb volt a nyugodt idszak, annl erteljesebb volt a kitrs. Az explzi nha nyitva hagyta a magmacsatornt s ekkor olyan idszak kvetkezett, amikor gyakori, kis energij kitrsek kvetkeztek be.
Az aktivits utols fzisa hrom vszzadig tartott s az 1944-es kitrssel rt vget. Ezzel kezddtt el az a nyugodt korszak, amelynek lehetetlen megjsolni a hosszt. Ezalatt az id alatt a vulkn csak fumarola tevkenysget mutat a krter belsejben, ugyanakkor nhny kisebb fldrengs szlelhet. A kitrsek trtnetnek tanulmnyozsa utn azt a kvetkeztetst kell levonnunk, hogy a vulkn nem aludt ki s valsznleg elbb-utbb egy j, ers kitrsnek lehetnk tani.
A 79-es kitrs
A kitrs 79. augusztus 24-n kezddtt el, krlbell dl krl. Az els fzist ers robbansos kitrsek jellemeztk. Ezutn a fzis utn egszen msnap reggelig olyan explziknak lehettek tani az ott lk, amelyek fleg gzbl, habkbl s hamubl lltak s 3000 mter magasra lvelltek. A feny alak kitrsi oszlopot a szl dlkeleti irnyba fjta. Tvolabb a fldre hullott s Pompeit s Oplontit 2-3 mter vastagon bebortotta a habk. A kitrsi oszlop rszben sszeomlott s ez piroklasztikus folyamot hozott ltre, amely a vulkn lejtin hmplygtt le. Ks jszaka a kitrs aktivitsa cskkent.
Augusztus 25-n kora reggel egy sorozat nagyon ers fretomagmatikus kitrs piroklasztikus folyamot hozott ltre, amely hurrikn sebessgvel szguldott le a vulkn lejtin s krlbell 15 km-es krzetben bebortotta a tjat s rengeteg embert elpuszttott, kztk Pompei lakit is. Ksbb a kitrs erssge cskkent, majd estre teljes egszben megllt s egy hatalmas terleten csak hamut s habkvet hagyott maga mgtt. A kitrst kiads es kvette, amely elindtotta a lerakott anyagot s sr iszapfolyam indult le a Vezv lejtin, vgig a vlgyekbe s bebortotta az egsz vidket. Ez a lahar 30 m-es vastagsgban temette be Herkulaneum vrost.
Az 1631-es kitrs
Az 1631-es kitrs volt a msodik vezredben a Vezv trtnetnek legkegyetlenebb s legrombolbb kitrse. Egy hossz nyugodt peridus utn, amely majdnem tszz vig tartott, a vulkn jbl letre kelt, legalbb 500 km2-es terletet tett tnkre s hatezer ember hallt okozta.
A kitrs december 16-n reggel htkor kezddtt, amikor egy krlbell 15 km magas kitrsi oszlop jtt ltre s ebbl a Vezv keleti oldalra hamu s habk kezdett hullani. December 17-n reggel 10-kor a kzponti krterbl piroklasztikus folyam (rtufa) indult el. Ez a gzfelh, amely magmadarabokat is tartalmazott, a vulkn nyugati s dli oldaln leramlott s mindent elpuszttott, ami az tjba kerlt. 16-rl 17-re virrad jszaka, majd 17-n dlutn kiads es kvetkezett, amely elindtotta a hamut s srfolyamot hozott ltre. A sr a Vezv oldaln s lejtin folyt le.
A kitrsnek ez a fzisa hrom napig tartott s az egsz npessg krben pnikot keltett. Npoly utcin az emberek nyilvnosan megvallottk bneiket, bnbnatot tartottak, Szent Januriusz vrvel s szobrval tartottak krmeneteket. A vdszentjk kzbenjrst krtk, mivel a vulknkitrst bneikrt jr bntetsnek gondoltk.
Monterrey hercege, aki az v janurjtl Npoly alkirlya volt, hajkat kldtt a Torre del Grecohoz s a Torre Annunziatahoz, hogy sszegyjtse a tllket. Nhny hnap mlva, amikor mg mindig az esemnyek hatsa alatt llt, egy tblt rakatott ki Portici-nl, hogy figyelmeztesse az utkort a hegy termszetre, s hogy emlkeztesse ket, milyen jelekbl ismerhet fel egy vulknkitrs.
Az 1944-es kitrs
Minden bizonnyal az elmlt vszzad egyik legltvnyosabb termszeti katasztrfja a Npoly fl magasod hrhedt Vezv 60 vvel ezeltti kitrse volt. A jelensg egyesekben rmletet s pnikot keltett, msoknak pedig csodlatra vlt. Nyilvn mg az elbbiek kz a helyi lakossg, addig az utbbiak csoportjba azok az emberek tartoztak, akik csak tmenetileg tartzkodtak a tzhny kzelben. Ne feledjk, hogy ezen a helyen ekkortjt nemcsak a termszet hborzott.
Ngy nappal Npoly utols nmet bombzsa utn, 1944. mrcius 18-n a Vezv kitrt. Nhny nappal korbban kisebb fldmozgsok mr jeleztk, hogy a vulkn ismt mkdni kezd. A kitrs ideje alatt, amg a hegy hatalmas mennyisg izz anyagot lvellt ki, sok hz semmislt meg, s San Sebastiano vrosnak fele elpusztult.
Folytats: katt ide
A tzhny jllehet jelenleg szunnyad, mgsem tekinthet vgleg kihunytnak. A mostani csendes peridus csak ergyjts egy vlheten igen erteljes kitrshez.
A Vezv a vilg egyik legjobban megfigyelt tzhnyja. A krterperemen s -fenken mszerek tucatjait helyeztk el a kutatk.
Folytats itt: katt
|