Herculaneum
Herculaneum a Vezv lbnl plt egy terasz-szer kpzdmnyen, mely egy termszetes, a tengerbe nyl hegyfokot alkotott a Miseno-fok s az Ateneo-fok kztt hzd bl kanyarulatban. Ebben a tengerparthoz kzeli partmenti svban, a kitn ghajlati viszonyoktl s a talaj termkenysgtl kedvezve Herculaneum az egyik legvirgzbb campaniai vross vlt, ahol sorra pltek a Rmaiak ltal olyannyira kedvelt tengerparti s tengerpart kzeli villk, kztk az a Villa dei Papiri (a Papiruszok villja), amelyet az kor egyik leggazdagabb s legfnyzbb villjnak tartanak.
Herculaneum letben dnt volt az i.sz. 62. vi nagy fldrengs, s a Vezv 79. vi kitrse. Ez utbbi vgrvnyesen eldnttte sorst.
A vros eltemetst egy hatalmas – az eszsek ltal fellaztott finom vulkni anyagbl sszell – iszapradat okozta, mely a hegy cscstl egszen a tengerpartig elrt. A hg, iszapos zagyradat kpes volt behatolni minden hzba, belertve a vros legeldugottabb pontjait is, s teljes mrtkben betemette a teleplst. Ezt kveten lassan megszilrdult, s egy kemny rteget kpezett: Herculaneum gy egy tbb mint tizenkt mteres magassgot elr hatalmas ktmbbe lett bebrtnzve. Ez a klnleges krlmny, valamint az anyag kemnysge, vgtelenl megneheztettk a vros kisst, ugyanakkor megrzdshez kiterjesztettk uralmukat Dl-Itlia nagy rszre, s klnskppen a Npolyi-blre, ahol hatalmas erdket s hajbzisokat hoztak ltre. A telepls rvid ideig volt az etruszkok uralma alatt (i.e. 525-474), hogy ksbb, miutn ket Cumnl legyztk, ismt a grgk fennhatsga al kerljn. A campaniai terlet birtoklsrt e kt np kztt harcot egy harmadik, a samnis civilizci megjelense oldotta meg. Ez utbbiaknak sikerlt sok vrost birtokba vennik, kztk Pompeit is, melynek lakott rszt jjptettk s kibvtettk. A rgszeti satsok valban szmos itliai-samnis tpus ptmnyt hoztak napvilgra, valamint felttelezheten ugyanahhoz az idszakhoz tartoz klnbz szobor- s falfestmnydarabokat.
A vulkni kitrsek bizony gyakorta okoznak krt az emberi ltestmnyekben, st olykor egsz teleplsekben is. Az i.sz. 79-ben bekvetkez vezvi katasztrfa idejn Herculaneum vrosa is teljesen megsemmislt. m ez a megllapts flrerthet. Az pletek s egyb emberi alkotsok ugyanis nem tntek el vgleg a fld sznrl, hanem a hegyrl lezdul iszapr (lahar) 20-25 mteres vastagsgban maga al temette ket. A betakart vrosrl idvel megfeledkeztek, a betonkemnysgre sszellt iszap pedig j alapot biztostott a kvetkez vrosptshez. A XX. szzadban megkezdett rgszeti feltrsokat neheztette, hogy az egykori telepls fltt modern vros plt, s csak kis rsze maradt beptetlen. Ez utbbi terleten sikerlt feltrni s bemutathatv tenni az kori Herculaneum vrosnak kicsiny rszlett. A kp elterben az iszapfolyam all feltrult rmai kori, mgtte a mai vros, a httrben pedig minden bajok okozja, a hrhedt Vezv lthat.
HERCULANEUM GYGYFRDI
A Vezvtl 15 km-re fekv – ma mr Npoly klvrosaknt szmon tartott – 5000 lakos telepls, Herculaneum neve az igen robbankony vulkn i.sz. 79. augusztus 24-n bekvetkezett kitrse rvn vlt vilgszerte ismertt. Pompejivel ellenttben napjainkban mg az kori vros nagy rsze a fld alatt rejtzik. Sok pletet – tbbek kztt a vros frdit is – ugyanakkor exhumltak mr megkvesedett iszapkoporsjbl. A kzfrdk rendkvl fontos szerepet jtszottak egy ilyen mret vrosi kzssg letben. Bonyolult csrendszer melegtette a vizet s bizonyos termeket. A frdz sorra jrta a frdket: elszr meleg vizes frdt (caldarium), majd langyos frdt (tepidarium), vgl pedig hideg frdt (frigidarium) vett. Utna kedve szerint eldnthette, hogy masszzst kr-e vagy inkbb pihen. Frdbe ugyanis kevsb a tisztlkods, mint inkbb idtlts s kedvtels miatt jrtak az emberek.

| | | |
|