Kptr-Pompei
Pompei
Ggsen s hidegen uralkodik Pompei panormjn a Vezv, letnek s hallnak okozja s tanja. Lbainl az egykor eltemetett vros csendes maradvnyai a trtnelem varzsval terhesen jra lnek, s rendkvli kzvetlensggel meslnek egy tvoli mltrl.
Egy egyedlll s egyedi trtnet Pompei, egy virgz campaniai telepls trtnete, amelyet i.sz. 79-ben teljesen elrasztott s elpuszttott a vulkn kitrse. A nagy mennyisg s finom kitrsi anyag (vulkni por vagy hamu), mely az iszapnl jval knnyebb llag, tette lehetv, hogy a vrost teljessgben a napvilgra lehessen hozni, s leginkbb azt, hogy nemcsak az ptszeti rszek s a falfestmnydsztsek maradjanak teljesen pen, hanem a dsztrgyak, a btorok, a legklnflbb munkaeszkzk, de pldul maguk az telek s a szvetek is. Egy rendkvli fontossg s gazdagsg leletegyttes teht melynek kivteles varzsa van, mivel a szoksostl tnylegesen eltr kpet ad a „mindennapokrl”. Sok kori vrost, sok memlket, sok rgszeti leletet hoztak a napvilgra, s mint megannyi mozaikdarabot, raktak ssze a tudsok, hogy az kori civilizcik kpmst rekonstruljk. Pompei esetben msrl van sz: abbl a hamurtegbl, amely egykor megfojtott s eltemetett egy npet s egy vrost, mra teljes egszben jbl kibontakozhatott egy civilizci, egy vrosi telepls, mely nemcsak hzakbl, templomokbl, kzpletekbl ll, hanem szmtalan apr dologbl is, melyek a szoksokrl, a hagyomnyokrl, az letmdrl, a fontos s a htkznapi emberek mindennapi tevkenysgeirl rulkodnak.
Hirtelen, a Vezv kitrsvel, a vros ki lett radrozva a trtnelembl; minden megllt egy pillanat alatt. vszzadok tvlatban Pompei jra ott van, kisva, az emberek szeme eltt, akik gy meg tudjk ragadni a mlt kpeit, jra fel tudjk fedezni a tragdia pillanatait, de az emberek mindennapi letnek mozzanatait is.
Pontosan ez Pompei klnlegessge: a tny, hogy egy teljes, kimert s leginkbb l kpet tud adni a mlt egy civilizcijrl. Egyetlen ms dokumentci sem kpes erre. Ilyen kzvetlen, ennyire vilgos, mint az, amelyet az ezekben az satsokban napvilgra kerlt leletek adnak neknk. Egyetlen ms memlk, ha mg oly nagyszabs s fontos is, sem kpes ugyanazokat a dolgokat elmeslni; semmilyen rott tanbizonysg sem kpes annyira kifejez lenni egy kisvros mindennapi letrl, mint az, amikor az utckat jrjuk, belpnk a hzakba, s az akkor hasznlatos trgyakkal kapcsolatba kerlnk.
Nagyon rdekes megfigyelni, ahogy a polgrok mostk s szttk a ruhikat, ahogyan rltk a lisztet s stttk a kenyeret, vagy ahogyan a vlasztsi propagandjukat folytattk, vagy ppensggel rtestettk a lakosokat a Sznhzban vagy az Amphiteatrumban tartott eladsokrl. rdekes annak felfedezse, hogy miknt mkdtettk a sntseket, jtkbarlangokat, vagy a hzak alagsorban lv zleteket. Rekonstrulhatjuk azt is, ahogy az emberek szabadidejket tltttk a kzfrdkben, a testgyakorltereken (gimnziumokban) vagy az utckat jrva, a Forum nagy tern politikrl, gazdasgrl s jogrl vitatkozva.
A kisott vros egy msik, nagy fontossg dokumentcit knl a klnbz trsadalmi rtegek letrl s szoksairl. Ebbl a szempontbl nagy jelentsggel brnak a lakhz-tpusok. Meg lehet klnbztetni a nemes csald hzt a keresked s iparos rteg hztl. Az elst a klasszikus rmai tipolgihoz lehet hasonltani; a msodik, br lnyegben a domus elemeit ismtli, kt jellegzetes vonst tartalmaz: egyrszt klnsen fnyz, hogy kiemelhesse a polgri rteg fontossgt, msrszt az a jellemzje, hogy a tulajdonkppeni laks a msodik szinten van, lvn helyet kell, hogy adjon a fldszinten elhelyezett zlethelyisgnek.
Ott vannak vgl a kznp jval szernyebb s kisebb hzai, dsztsek nlkl s gyakran konyhakerttel, ahol a fld alapvet termnyeit mveltk. A szolgasgnak s a rabszolgknak nem volt sajt hajlkuk, szmukra a szolglati helyisgek rszben tartottak fent egy kis szobt, mely minden elkel lakhzban megvolt.
Azutn lteztek szllk vagy brhelyisgek az tutazban lv emberek szmra, akik valsznleg Pompeiban mindig nagy szmban voltak jelen, mivel a vros kikt- s kereskedelmi tevkenysget folytatott.
A vrosban fel lehet ismerni az elkel s a kznpi laknegyedeket: az elst szles, burkolt utak keresztezik, amelyekre szp s gazdag villk homlokzata nz, melyek belsejben csodlatos kertek s rtkes dsztsek ltszanak; a msikban keskeny s rossz llapotban lv siktorok keldnek az egyszer s alacsony kis hzak kz, melyek mellett kis zlethelyisgek vannak. Ahhoz, hogy Pompei rtkt felismerjk, nem a mvszeti szempontbl legjelentsebb memlkeknl s ptmnynl kell elidznnk, hanem be kell, hogy jrjuk a vros minden zugt: csak gy tudjuk felfedezni az igazi arct s jralni a mltjt, hagyva, hogy a dolgok, melyek egy majd kt vezreddel ezeltti trtnetet meslnek, megigzzenek.
Pompei: trtnelmi megjegyzsek
Pompei egy lvatalapzaton plt, mely a Vezv egyik rgmlt idben lezajl kitrse kvetkeztben keletkezett. valsznleg Campania oszk nemzettsgei alaptottk, akik ezt a megemelt helyet vlasztottk, mert termszetesen vdettnek ltszott, s radsul nem is volt messze a tengertl. Ez az elem bizonyosan kedvezett a vros gazdasgi s politikai fejldsnek, mert ksbb a grgk hatst szenvedte el, akik kiterjesztettk uralmukat Dl-Itlia nagy rszre, s klnskppen a Npolyi-blre, ahol hatalmas erdket s hajbzisokat hoztak ltre. A telepls rvid ideig volt az etruszkok uralma alatt (i.e. 525-474), hogy ksbb, miutn ket Cumnl legyztk, ismt a grgk fennhatsga al kerljn. A campaniai terlet birtoklsrt e kt np kztt harcot egy harmadik, a samnis civilizci megjelense oldotta meg. Ez utbbiaknak sikerlt sok vrost birtokba vennik, kztk Pompeit is, melynek lakott rszt jjptettk s kibvtettk. A rgszeti satsok valban szmos itliai-samnis tpus ptmnyt hoztak napvilgra, valamint felttelezheten ugyanahhoz az idszakhoz tartoz klnbz szobor- s falfestmnydarabokat.
A grg mvszet hatsa ellenben nhny templomban, valamint nhny helyisg dsztsben s rszben magn a vrost krlvev falon ismerhet fel.
Az i.e. IV. szzad krl Campanit rmai seregek kezdtk tszelni, melyek megprbltk Itlia dli rszt birtokukba venni; hrom samnis hbor keletkezett ebbl, amelyek Rma gyzelmvel rtek vget, s a terletek ez utbbiak uralma al kerltek.
Pompei ugyanezt a sorsot kvette: elszr a vros „trsnak” lett nyilvntva, s ezzel egy bizonyos fok fggetlensgt ismertk el. I.e. 80-ban, miutn az itliai npek ltal, a fggetlensgk megvdse vgett kezdemnyezett trsadalmi hborhoz csatlakoztak, megostromoltk s legyztk ket. Ennek kvetkezmnye lett, hogy rmai kolniv vlt „Colonia Veneria Cornelia Pompeii” nvvel. Azta a vros minden szempontbl rmai telepls volt, a politikai s a kzigazgatsi letben ppgy, mint az ptszeti tipolgia fejldsben, valamint a falfestszetben s a szobrszatban. Gazdasgi tren ipari s kereskedelmi tevkenysgvel tnt ki.
Pompei halla
I.sz. 62-ben Pompeit az els igazn nagy katasztrfa rte: egy flelmetes fldrengs rzta meg Campanit. Pompei nagyon slyos krokat szenvedett, sok plete sszedlt, vagy slyosan krosodott. De a vros ers volt s gazdasgilag virgz, ami lehetv tette, hogy maghoz trjen: a hzakat s a kzpleteket helyrelltottk, jakat ptettek, az zlethelyisgek szma kitereblyesedett, a lakhzakat utlag egy sor j falfestmny-dsztssel kestettk.
79. augusztus 24-n, a dlutni rkban, bekvetkezett a Vezv hirtelen kitrse (a rszletes lerst az ifj Plinius s Tacitus kztt lezajlott levlvlts adja neknk).
Hatalmas hamu- s lapillitmeg lepte be a vrost, teljesen eltemetve azt. A lakosok a tenger fel prbltak meneklni, de ugyangy elvesztek, mivel a vulknbl leoml izz anyag (valsznleg n. izzfelh) utolrte ket; azok viszont, akik hzaikban bjtak el, megfulladtak. Ezeknek kzzel foghat s drmai emlke maradt a lenyomatokban, amelyeket a testeik bomlsa ltal resen hagyott terekbe folykony gipszet csurgatva kaptak.
Az a tny, hogy Pompeit hamu, azaz finom vulkni por lepte el, lehetv tette, hogy viszonylagos knnysggel lehessen kisni. Nem ugyanez trtnt a kzeli Herculaneummal s Stabiae-val, amelyeket szintn rintett a kitrs, de iszapr (lahar) puszttott el. Ez, miutn idvel megszilrdult, komoly gondokat okozott a rgszeknek.
Pompei teht 79-ben elpusztult s hossz idre elfelejtdtt. Trtnete csak megtallst kveten folytatdott.
Pompei megtallsa s az satsok trtnete
Pompei els megtallsa teljesen vletlenszer volt: a XVI. szzadban trtnt, a Sarno foly kzelben egy csatorna ssa sorn. Fontana ptsz, a munklatok vezetje nhny feliratot, falmaradvnyokat s falfestmny-leleteket fedezett fel. Abban a pillanatban senki sem gondolta, hogy pp errl az kori vrosrl lehetett sz, melynek teljesen elveszett mg az emlke is.
Ms satsokat csak 1748-tl kezdden vgeztek Bourbon Kroly kirly megbzsbl, miutn napvilgra kerltek – ez alkalommal is vletlenszeren – nhny plet maradvnyai. Ekkortl mr a munklatok rendszerezettebben folytak, s mivel ennek a terletnek a kissa jval knnyebbnek tnt, mint Herculaneum, melyet nhny vvel korbban kezdtek el, szinte kizrlag Pompei napvilgra hozatalnak szenteltk magukat. Elszr a Sznhzat s a Via dei Sepolcri srjait talltk meg. A XIX. szzad els veiben hoztk felsznre a Forum krnykt. 1860 utn, elssorban Giuseppe Fiorellinek ksznheten, szervesebb s tudomnyosabb satsi tanulmnyok s technikk korszaka vette kezdett; mely lehetv tette, hogy a vros nagy rszt kissk, s ugyanakkor azt is, hogy a memlkek rendszerezett restaurlst is folytassk jobb megrzsk rdekben. Szintn Fiorellinek ksznhet a hres „lenyomatok” szerzsnek tallkony s igen hasznos megoldsa: az regekbe, mely megrizte az llnyek krvonalait, gipszet csurgatott, majd miutn az megkttt, lebontotta rluk a megkemnyedett, hamurteget. Fiorelli egyszer, de tletes technikja tette lehetv, hogy ma annyi bizonytkunk legyen a mltrl, s annyi drmai kpnk a tragdirl.
Fiorelli utn ms rgszek s tudsok (Ruggiero, Maiuri s sokan msok) folytattk az satsi munklatokat. Pompei kissnak utols szakaszt egy j rendszer sats jellemezte, amely nemcsak az pletek falszerkezeteinek megrzsre irnyult, hanem a hinyz rszek helyrelltsra is, valamint arra, hogy helyben tartsk a falfestmnyeket, szobrokat, trgyakat, oly mdon, hogy az kori vros arculata minden szempontbl hiteles maradjon.
|