Forrs: Tt Sndor: 2004. Zsaru Magazin
A Seuso bntny
.....kincsek klvrija
Bizonytkok lncolata...az ORFK nyomoz
Smegi hz rejtje
Smeghi rmester halla
ngyilkossg, vagy gyilkossg
Rgszeti szenzci s bntny
(Tizenngy ve a Sotheby's aukcis hz New York-i rverse eltt rendezett sajtbemutatn tntek fel elszr azok a sznezstbl kszlt, hatalmas dszednyek, amelyeket azta a vilg Seuso-kincsek nven ismer. A pratlan, rmai kori kincslelet nyilvnos prezentcijt kveten az rvers mgis elmaradt. Kiderlt ugyanis, hogy az angol fnemes, Lord Northampton birtokban lev tizenngy darabos tvsremekeket (a 15. darab egy tartst) hamis libanoni eredetpaprokkal adtk el a lordnak, aki kzvettkn keresztl tbb ttelben vsrolta fel a muzelis ritkasgokat. A nagy rtk mkincsekre Libanon s a volt Jugoszlvia mellett ignyt formlt haznk is.)
Az eredet igazolsra 1991-ben indtott New York-i pert Lord Northampton gyvdeivel szemben a magyar llam elvesztette. A sikertelen per ellenre szmos, egyrtelm rv szl amellett, hogy az egykori tulajdonosrl Seusnak nevezett kincs a Rmai Birodalom Pannnia tartomnybl, ezen bell is a Dunntlrl, a Balatonhoz kzel es helyrl szrmazhat. Legnagyobb tavunkat a rmaiak Pelsnak neveztk - ez a latin felirat olvashat a mtrgyegyttes egyik darabjn. A Nemzeti Mzeumban riznek egy ngylb ednytartt (quadripust), amely anyagban s dsztsben is nagy hasonlsgot mutat a Seuso-kincsekkel. Ezt a rmai kori mtrgyat Polgrdi jelenlegi polgrmesternek, Borbly Istvnnak az kapja szolgltatta be 1878-ban, fakitermels kzben talltk Kszrhegyen. Szakrtk elemeztk az ezstkszleten tallt mikromaradvnyokat, s arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy azok megegyeznek Polgrdi-Szabadbattyn-Kszrhegy krnyknek fldmintival. Felteheten ezen a terleten tallta meg az amatr rgsz, Smegh Jzsef az 1970-es vek msodik felben a kincseket. Egyelre gy tnik, a rejtlyes krlmnyek kztt meggyilkolt fiatalember magval vitte a titkot a srba: hol tallta meg az ezstkszletet, s kik szereztk meg tle a rmai ednyek egy rszt. A katonasgtl leszerels eltt ll Smegh honvdet 1980. december 17-n felakasztva talltk meg egy Kszrhegy melletti romos pincben. A sokig ngyilkossgnak hitt hallesetrl csak ksbb derlt ki, hogy gyilkossg trtnt. Ma mr a legvalsznbb, hogy az rtkes kincseket az amatr rgsz gyilkosai juttattk ki az orszgbl.
Ez az izgalmas tma, amely egy megoldatlan rgszeti szenzci s egy klns bntny httert egytt foglalja magba, tbb ve foglalkoztat. Mint a Zsaru magazin jsgrja, 2000 s 2003 kztt kvettem nyomon a Seuso-kincsek sorsnak rejtlyes szlait. Az alaposabb "feltrs" s a tma napirenden tartsnak tlett az adta, hogy az Orszgos Rendr-fkapitnysg lapjn keresztl is felhvjuk a figyelmet a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriuma (NKM) tzmilli forintos jutalmra, amelyet annak ajnlott fel, aki az ezstkszlethez tartoz mtrgyat szolgltat be. Ugyanis a kincslelet tbb mint kttucatnyi darabja eddig nem kerlt el. Msrszt a rendrsg Szervezett Bnzs Elleni Igazgatsgnak mkincsvdelmi nyomozi is jbl elvettk a kincsekkel kapcsolatos bngyet, eslyt ltva arra, hogy tbb mint kt vtized mltval is a Smegh-gyilkossg feldertse elvezethet a kincsrejtly megoldshoz. A ma is kzrdekldsre szmot tart Seuso-tma kibontst nem tekintem egyedi jsgri vllalkozsnak, hiszen sokan foglalkoztak vele - s remlhetleg foglalkoznak a jvben is - klnbz mlysgben. A Zsaruban megjelent, most szerkesztett vltozatban kzreadott cikksorozat kiindulpontjt kt f forrs jelentette szmomra: Bnkutin Hajd vnak, a Seuso-kincsek miniszteri biztosnak a Magyar Nemzetben korbban kzztett publikcii, illetve Dzsy Zoltnnak, az MTV szerkeszt-riporternek dokumentumfilmje.
Ne flj, meslj!
A Sotheby's ltal mr 1990-ben negyvenmilli fontra rtkelt kincslelet sorst gyilkossgok s flelem rnykolja be. Errl beszlt a Seuso-kincsek miniszteri biztosa, aki ma is remnykedik abban, a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriumnak tzmilli forintos jutalma hozzsegthet ahhoz, hogy igazoljuk: jogosan formlt ignyt Magyarorszg a Lord Northampton birtokba kerlt ezstkszletre.
Bnkutin Hajd va tz ve foglalkozik a Seuso-ggyel. Elbb jsgrknt kutatta, majd 1997-tl a kulturlis trca irnytjnak felkrsre miniszteri biztosknt felgyeli, koordinlja a hivatalos lpseket a Seuso-kincsekkel kapcsolatban.
- Mi adta az tletet az eddig egyedlll, djazsos felhvshoz, amellyel a rmai kori ezstkincs eredetnek bizonytst kvnjk elrni? - krdeztk a miniszteri biztost.
- Meggyzdsnk, hogy Magyarorszgon van mg olyan trgy, amely a Seuso-kincshez tartozik. Tank az 1990 s 1993 kztt zajl rendrsgi vizsglat sorn legalbb negyven trgyrl beszltek s kt rzstrl. Biztos tudomsunk az angol frend kezben lv 14 ezsttrgyrl s egy rzstrl van. A Scotland Yard adatai s ms nyomozati anyagok alapjn megfogalmazdott olyan vlemny is, hogy ksekkel s ms kiegsztkkel egytt ktszz darabosra tehet az egsz leletegyttes. gy vljk, Magyarorszgon kell ebbl mg lennie j nhny darabnak. A lordnl s egy-kt klfldi kereskednl nagymret trgyak vannak, tbbek kztt egy oroszlnokkal dsztett amfora is, melynek prja Magyarorszgon lehet elrejtve. Mivel kiderlt, hogy a jogszablyok ellenre nlunk is adni-venni lehet ilyen rgszeti trgyakat, akik kapcsolatba kerltek az ggyel, flnek s titkolznak.
- Mirt?
- A kincshez kapcsold hallesetek miatt. Br a rendrsgnek nem sikerlt bizonytania, hogy a Seuso-kincseket korbban birtokl Smegh Jzsef gyilkossg ldozata lett (a gyilkossg gyanjt az interj utn kt vvel a rendrsg hivatalosan is bejelentette - A Szerk.), ez a halleset szerintk sszekapcsolhat a kinccsel. Mkereskedk s a falubeliek szbeszde szerint mg legalbb hrom halleset ktdik a Seuso-kincsekhez: az ldozatok egyike korbban rgszeti satson dolgozott, a msik Smegh barti krhez tartozott, a harmadikkal egy munkahelye volt.
- Kik titkolznak a Seuso-leletekkel kapcsolatban?
- Amikor az 1993-as New York-i per elksztse, majd a per s a krtrtsrl val egyezkeds folyt, leginkbb a magyar llamot kpvisel amerikai gyvd, Frank Koszorus krsre, a Klgyminisztrium hathats tmogatsval, titoktarts vezte az egsz gyet. Nem lehetett beszlni s rni rla. Tovbb gerjeszti a flelmet, hogy a perbeli tank szerint a rendrsg is azt tancsolja, ne nyilatkozzanak. Meggyzdsem, hogy a nyilvnossg, a kzvlemny tmogatsa nlkl soha nem kerlnek vissza a kincsek. Azrt vannak elrejtve a trgyak, mert mg ma is flnek tlk az emberek. Igaz, elkerlsk ta genercivlts trtnt. Azoknak, akik a 70-es vek kzepn kzpkorak voltak, a gyerekeik taln knnyebben beszlnek arrl, amirl apjuk, anyjuk sosem szlt, amit titokban kellett tartaniuk, s el kellett rejtenik. Azt is el kell mondani, hogy aki nem hozhat kzvetlen kapcsolatba Smegh Jzsef meggyilkolsval, az nem bntethet. Elvlt az illeglis adsvtel s a klfldre csempszs bntette is, az llamtl val lops azonban nem vl el. Mindenkppen vissza kell szrmaztatni a kincset az llamnak.
- Teht azt tancsolja az rintetteknek, ne hallgassanak, ne fljenek, nyugodtan forduljanak szakemberhez, rgszhez.
- Krem, ezt fogjk fel gy, hogy nemzeti rdek. Az trtnetk, az trgyuk rvn tudjuk visszakvetelni azokat, amelyek Lord Northamptonnl vannak.
- Voltak-e olyan klfldi szlak, amelyek kzelebb vezettek a kincshez?
- Volt egy akci, amelyet a Scotland Yard tervezett. Az egyik informtoruk, aki vek ta nekik dolgozott, felajnlotta a segtsgt a Seuso-gyben is. korbban kapcsolatba kerlt az ezsttrgyakkal, benne volt az adsvteli lncban, amgy az illeglis mkereskedelem egyik ismert figurja. Megegyezett az angol rendrkkel, hogy megszerez olyan trgyakat, amelyek nincsenek a lordnl, de a Seuso-kincshez tartoznak. Azrt halt el az gy, mert az informtor nem jtt ki azzal a nyomoztiszttel, aki a rgi kapcsolatt felvltotta. Ezutn az informtor kzvetlenl Magyarorszgnak ajnlotta fel a segtsgt. Eljtt Budapestre is, de addigra mr kiadta, hogy mire kszl: a New York Times riporternek nyilatkozott errl. Nem tudni, mirt adta fel magt. Vgl Magyarorszg s a Scotland Yard is megszaktotta vele a kapcsolatot. Mivel a klfldi vonal teljesen lellt, ezrt gondoltuk, hogy a hazait meg kellene mozgatni.
- A Seuso-kincsek miniszteri biztosaknt milyen a kapcsolata az gyben tovbb nyomoz magyar rendrsggel?
- J a kapcsolatom. A tzmillis felajnlsrl is tudott a rendrsg, egyetrtett azzal, hogy taln megmozgatna bizonyos embereket. Nagyon j lenne, ha megrten s megrezn mindenki, hogy valban nem tudunk tovbblpni, ha nem jelentkezik olyan szemly, akinl van ilyen trgy. Hogy vissza lehessen perelni a Lord Northamptonnl lev kincseket, s hogy magyar mzeumban legyen egy Seuso-killts. Lehet, mindez azon mlik, aki ppen most olvassa ezeket a gondolatokat.
A kinccsel sszefgg halleset nyomozsn vekig dolgoztak az Orszgos Rendr-fkapitnysg specilis detektvjei. A kiemelten kezelt gyben kzvetett bizonytkok lncolatt dertettk fel, de a rejtly mig nem olddott meg.
Vukn Bla alezredes, az ORFK Szervezett Bnzs Elleni Igazgatsga vagyon-s mkincsvdelmi alosztlynak vezetje hossz veken keresztl foglalkozott a kincslelet bngyi httervel.
- sszefgg a lelettel az a nyomozs, amelyet 1990-1996 kztt folytattunk egy gyans krlmnyek kztt meghalt sorkatona, Smegh Jzsef hallnak tisztzsra. Az elhunyt desapja 1990-ben fellvizsglati krelmet nyjtott be a Legfbb gyszsghez. Mivel a Legfbb gyszsg gy tlte meg, hogy a Katonai gyszsg tz vvel korbbi eljrsa hinyos volt, az ORFK-t jabb nyomozs lefolytatsra utastotta. Lnyegben egy emberlsi gyben kezdtnk kutakodni. Azt akartuk megtudni, mi trtnt a fiatalemberrel, akit felakasztva talltak meg a kszrhegyi Borbly-pincben 1980. december 17-n. Sajnlatos mdon az egy vtizeddel korbbi helyszni szemle alapjn nem lehetett rekonstrulni a vgzetes esemnyt.
- Hogyan szereztek tudomst arrl, hogy Smegh rgisgeket gyjttt?
- Az desapja utalt elszr arra, hogy a fia gyjt volt, s lehettek rtkes trgyai. Ksbb msok is megerstettk, hogy Smeghnek rtkes rgisgei lehettek. A felttelezett emberls lehetsges motvumaknt kezeltk azt, hogy az rtkei miatt lhettk meg. Ez bizonytk nlkl viszont nmagban kevs volt ahhoz, hogy kimondhassuk, valban gyilkossg trtnt.
- Mit trt fel a nyomozs a katona hallval kapcsolatban?
- Klnsnek talltuk, hogy az lltlagos ngyilkossg a fiatalember leszerelse eltt hrom nappal trtnt. Smegh Jzsef Ppn volt katona, a gyenglkedn teljestett szolglatot. Ha ngyilkos lett volna, ott knnyen gygyszerhez is hozzfrhetett volna, annl is inkbb, mivel ottani elljrival j viszonyban volt. A nyomozs sorn egyre jobban megersdtt bennnk az a vlemny, hogy okozati sszefggs lehet Smegh halla s a birtokban lev rgisgek kztt. Megllaptottuk, hogy a leszerelse eltt szabadsgra akart menni. El is tvozott a laktanybl, de nem ment haza Polgrdiba, hanem olyan rokonoknl hzta meg magt, akiknl korbban sosem szllt meg. Az egsz arra utalt, hogy valakik kvettk, s felfedezve ezt, leszllt a vonatrl. Gyalogosan, majd egy traktorra felkredzkedve kzeltette meg Szkesfehrvr mellett l rokonait, s nhny napot tlttt nluk. Utoljra a Polgrdi melletti ipartelepen lev kocsmban lttk kt idegen trsasgban, akikrl mig sem derlt ki, hogy klfldiek voltak-e vagy magyarok. Egytt fogyasztottak italt, s egytt indultak el ahhoz a pinchez is, ahol a felakasztott katont megtalltk. Feltn volt, hogy Smegh nagyobb sszegrt vsrolt csokoldt, amit ajndkba akart hazavinni a fltestvreinek. A helyszni szemln, ami hrom nappal a halla utn trtnt, sem dessget, sem pnzt nem talltak nla.
- Mire jutottak a kincsekkel kapcsolatban?
- A tank szerint a rgi trgyakat 1976-ban tallta meg Smegh a polgrdi kbnya terletn, de kzvetlen bizonytkunk erre sincs. A magyar rendrsg egyelre csak azt tudja lltani, hogy Smeghnl olyan trgyak voltak, amelyek nagy hasonlsgot mutattak a Seuso-kincs ismert darabjaival, felteheten rmai kori rgszeti leletek lehettek. Az azonossgot csak akkor tudnnk kimondani, ha olyan trgy kerlne el, amelyrl igazolhat, hogy korbban Smeghnl volt, s rszt kpezi az ismert leletegyttesnek. Sok egymst erst, kzvetett bizonytkuk van - tank ltal ksztett vzlatrajzok, lersok, fldminta-azonossgok, a szz vvel korbban szintn Polgrdiban tallt quadripus (ngylb ednytart) -, amelyek arra utalnak, hogy a Smeghnl ltott trgyak a Seuso-kincs rszei lehettek. Informciink vannak arrl, hogy mg letben rtkestette a trgyak egy rszt, illetve cserlt bellk. Ezrt bzunk abban, hogy Magyarorszgon elkerlhet ezek kzl mg nhny darab. Hogy Smeghet a kincsrt ltk meg, szintn nem tudtuk ktsget kizran bizonytani. Ez nem is megy az rintettek egyttmkdse nlkl. Az egsz nyomozs sorn azt tapasztaltuk, hogy j nyomon jrunk, de nem kaptuk meg azt az egyttmkdst a megszltott szemlyektl, ami elvrhat lett volna. Mindenkinl azt reztk, hogy valami megfoghatatlan dologtl tart, fl. Klnbz halleseteket kapcsoltak ssze az ggyel. A nyomozs tbb ezer embert rintett. Egy olyan idszakot fogtunk t 1976 s 1980 kztt, amikor Smegh nagyon sok emberrel tallkozott: kapcsolatban llt gyjtkkel, dolgozott Budapesten, ahol kijrt az Ecserire, s katona is volt. Ebben a kapcsolati krben kellett volna behatrolnunk azokat az embereket, akik felelsek lehettek a hallrt. A krds szerintnk bonyolultabb annl, mint hogy egy alkalommal elvettk tle a trgyakat s megltk. Meggyzdsnk, hogy a trgyak egy rsze mg Smegh letben eljutott klfldre. Felttelezzk, az is motivlhatta hallt, hogy rkre el legyen nmtva.
- Mirt zrtk le a nyomozst?
- Ez a szoksosnl hosszabb nyomozs volt, tekintettel az gy slyra. Mivel 1996-ban gy ltszott, hogy minden lehetsget kimertettnk, s tt sikerre nem szmthatunk, az gyet lezrtuk.
- Vr-e mg valamilyen fordulatot ennyi v utn?
- Szeretnm, ha az, amit mi tudunk, beigazoldna a nyilvnossg eltt. Munknk igazolst ltnnk abban, ha a mi rvrendszernk testet ltene egy konkrt trgyban - ebben remnykedem. Az id neknk dolgozhat: vltoznak a krlmnyek, a flelmek ellnek. Azt lltom egybknt, hogy ma is lnek kzttnk olyan emberek, akik tudjk, mi trtnt Smegh Jzseffel. Azok, akiknek jelenleg is a birtokban van olyan trgy, amely a nhai Smegh Jzseftl szrmazik, nyugodtan jelentkezzenek, mert pusztn az a tny, hogy ilyen trggyal rendelkeznek, nem jelenti, hogy a katona hallhoz kzk van. Tovbbra is szmtunk azokra, akik a korabeli trtnsek tani voltak, akikkel Smegh Jzsef beszlt, akikkel kapcsolatot tartott. Bzunk abban, hogy mg valakinek eszbe jut tjkoztatni minket, de meg kell mondanom, illziim nincsenek.
Dzsy Zoltn, az MTV szerkeszt-riportere nem kevesebbet llt, minthogy tudja, kik gyilkoltk meg a Seuso-kincset megtall katont, s ki hallgat arrl, hogy rmai kori ezsttl van a birtokban. Dzsy 1992-tl kezdett foglalkozni a Seuso-film gondolatval, de a forgatsra ksbb, 1995-96-ban kerlt sor, majd elszr 1997 szn mutattk be dokumentumfilmjt. vekig kereste a koronatankat s kontaktust teremtett az illeglis mkincs-kereskedelemben rintett orgazdkkal is.
- Filmesknt elszr szegdtt a Seuso-kincsek nyomba. Milyen eredmnyt hozott a "nyomozsa"?
- Meggyzdsem, hogy azokbl az ezsttlakbl, amelyeket egykor Smegh Jzsef tallt meg, tbb is Magyarorszgon van. Tulajdonosaik kztt lnyegben annyi a klnbsg, hogy egy rszk tudja, mi van a birtokban - k az rtkes mtrgyakat elstk, vagy gyjtemnyk titkos darabjaknt rzik -, ms rszknek fogalma sincs arrl, milyen ritka kincshez jutottak hozz. A mai napig foglalkoztat a New York-i trgyalsra megidzett egyik tan, akinl kell, hogy legyen az ezst trgyakbl. Azt is biztosan tudom, hogy kt rzstben tallta meg Smegh a rmai kori kincseket. Az egyik rzst - amelynek prjt a 14 darabos kszlettel egytt Lord Northampton birtokolja - valahol Somogy megyben van, s plinkafzsre hasznltk. Az st olyan emberekhez kerlt, akik "nomd" letmdot lnek - nem nznek tvt, nem olvasnak jsgot, s rdit sem hallgatnak, gy aztn fogalmuk sincs rla, mit birtokolnak. Mindezt azoktl az orgazdktl tudom, akik pr tzezer forintrt adtak tl az Ecserin a hozzjuk kerlt trgyakon. Amikor szembesltek azzal, hogy a tlak s az st mennyit r, hiba kerestk egy ven keresztl, amit elktyavetyltek. Elg lenne ennek a rzstnek a nyomra bukkanni, az a megolds kulcsa lehetne.
- Mi van azokkal, akik kezdettl tisztban voltak a trgyak rtkvel?
- Azok az emberek, akik az illeglis mkincs-kereskedelembl millirdosok lettek, nem fogjk nemzeti rdek miatt kockztatni az egzisztencijukat, az zleteiket, a vagyonukat. gy vlik, ha azt mondjk, jl van, itt a trgy, amit az egsz orszgban keresnek, a rendrsg abban a pillanatban elveszi ket. Egybknt tudom, hogy a Seuso-kincshez tartoz trgyak felbukkantak a hazai illeglis mkincspiacon.
- Jutott-e ms megllaptsokra is?
- Arra a kvetkeztetsre jutottam, hogy a titkosszolglatnak, pontosabban a katonai elhrtsnak kze lehetett az 1980 decemberben leszerels eltt ll Smegh Jzsef hallhoz. Valsznleg az elhrts gy figyelt fel a Seuso-kincsekkel seftel katonra, hogy a leveleit elolvastk. Az ellenrzs al vont fiatalemberre komoly presszit gyakorolhattak: megfenyegettk, s sokig nem engedtk haza eltvozsra. A nvrvel, Smegh Erzsbettel s kzvetlen katonatrsaival azt a legvalsznbb verzit lltottuk fel, hogy a katonai elhrts egyik besgja - egybknt hivatsos tiszthelyettes volt - egy mtrgyakhoz rt emberrel egytt kereste fel Polgrdiban, illetve Kszrhegyen. A kiskatona bizonyra nem tudta, mit csinljon, csak sejthette, hogy olyan emberek lltak az tjba, akik nla sokkal ersebbek. Nem gondolta, hogy az elhrts pnzt akar csinlni klfldn az ltala rejtegetett trgyakbl. Amikor az ldozat s ltogati belptek a kincseket rejt Borbly-pincbe, mg egyikk sem tudta, hogy mi fog ott trtnni. Az elhrts embere s a becss - rla annyit, hogy ismert orgazda s millirdos mgyjt - nem kszltek arra, hogy meglik a katont. Akkor kerlhettek szvltsba Smegh Jzseffel, amikor szembeslve a kincs rtkvel, gy dntttek, magukkal viszik. A kincsek elvitele ellen tiltakoz frfit lefogtk, kapott egy nyugtat injekcit, amitl elkbult. Mivel nem akartk, hogy ksbb brkinek beszljen, kt katonai kabtvre fellgattk a pincben. gy azt a ltszatot keltettk, hogy felakasztotta magt. Ebbe a kpbe illik bele az is, hogy a kincs tovbbi sorst a titkosszolglatok felgyeltk. Mint kiderlt, a lncolatban tbb olyan ember kerlt kapcsoltba a Seuso-kinccsel, aki valamilyen klfldi specilis szolglathoz vagy terrorszervezethez tartozott. Csak egy hiteles szemly volt a vonal vgn, maga Lord Northampton, aki a pnzvel szllt be az zletbe.
A katonai elhrts jogutdjnak, a Katonai Biztonsgi Hivatal illetkeseinek a vlemnye szerint az elhrtst rint Dzsy-fle lltsok valtlanok. A rendrsg sem megersteni, sem megcfolni nem kvnta az interjban elhangzottakat.
A rgsz szemvel
A Seuso-kincsekkel kapcsolatos kutatmunka a rgszeknek legalbb olyan izgalmas feladat, mint a mkincsvdelmi nyomozknak. Nagy Mihly archeolgus, a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriuma memlki fosztlynak vezetje a Seuso-kincsek avatott ismerje, a rluk rt tudomnyos publikcik szerzje.
- A kincsekkel akkor kezdtnk el foglalkozni, amikor az Interpol magyar irodja megkeresett bennnket. Kpeket mutattak a kincsek egyes darabjairl. Azt krdeztk, hinyoznak-e ilyen mtrgyak valamelyik mzeumbl vagy gyjtemnybl. Az idsebb kollgk tudtak egy ks rmai kori ezstleletrl. Mg 1984-ben Los Angelesben, a Getty Mzeum raktrban figyelt fel Szilgyi Jnos Gyrgy professzor a ritkasgnak szmt ezstkszletre, amelyrl ugyanabban az vben a mr elhunyt Mcsy Andrs professzor tanulmnyt is rt. A Seuso-kincshez tartoz ednyeket tanulmnyozva az is feltnt, hogy dsztsk s anyaguk nagyon hasonlt egy, a Nemzeti Mzeum tulajdonban lev trgyra, a polgrdi tripusra, azaz hromlb ednytartra. (A tudomnyos kutatsok eredmnyeknt azta a polgrdi tripusbl quadripus lett, kiderlt, hogy mg egy lb tartozik hozz - A Szerk.)
- A rgsz szemvel mennyire szmtanak fontosnak ezek a trgyak?
- A rmai korbl kevs nagymret s ennyire sszetett kincslelet maradt fenn. Ismernk ugyan kincseket, de azok tbbnyire srltek, vagy nem ennyire gazdagok dsztskben, felirataikban.
- Mit tudnak az egykori tulajdonosrl, Seusrl s magrl a kincsrl?
- Seuso nagyon gazdag s befolysos szemly lehetett, aki valsznleg hzassgktse alkalmbl ajndkknt kapta ezeket a trgyakat.
- Van-e mg esly arra, hogy rgszeti ton igazoljuk a trgyak eredett?
- Rgszeti szempontbl kzvetett bizonytkaink vannak: a mr emltett tripus, amelytl szrmaz kopsnyomok az ednyeken is lthatk, tovbb fldminta nyomok s az ednyek feliratozsa. A bizonyts szempontjbl fontos lenne ismerni azt a nhny ngyzetmternyi terletet, ahonnan annak idejn elkerlt a Seuso-kincs. Arrl sem szabad lemondani, hogy elkerlnek olyan trgyak Magyarorszgon, amelyek bizonyt ervel brnak. Brmi lehetsges, igazolja ezt egy klfldi plda is. Svjcban, Basel kzelben az 1950-es vekben kerlt el a fldbl egy rtkes ezstkincslelet, melynek egy rsze mzeumba kerlt, ms darabjai pedig illetktelen kezekbe jutottak. Ezek a kincsek majdnem tven vig lappangtak, mg a kzelmltban magngyjtktl kerltek el. A Seuso-kincs tbb mint 1500 vig pihent a fldben. A svjci pldhoz hasonl volt a sorsa olyan mlt szzadi magyarorszgi kincsleleteknek, mint a szilgysomlyi vagy a nagyszentmiklsi.
Milyen ismert darabokbl llnak a kincsek, s mit kell tudni a dsztskrl, anyagukrl? Nagy Mihly lersa alapjn a IV. szzadban, a Rmai Birodalomban kszlt Seuso-ednyek anyaga nagy tisztasg ezst. Egyes trgyak mrete szokatlanul nagy, dsztsk igen gazdag. A nagy valsznsggel eskvi ajndknak kszlt egyttes tlal- s dszednyekbl, valamint mosdkszletbl ll. A leletegyttes ngy darabja 60-70 centimteres tmrj tlat tartalmaz, amelyek slya 8-11 kilogramm. A legismertebb a "Hasznljk a tlat Seuso s utdai" felirat, amely vadszjelenteket s egy vzparton lakomz trsasgot brzol Pelso (Balaton) felrssal. Az Achilles- s Meleagros-tlak szintn figurlis dsztsek, mg a negyedik kzepn geometrikus mintk vannak. Az tvs- remekeket egy kzmos kszlet gazdagtja, kt szintn geometrikus dszts kancsval s egy kzmos tllal. Tovbbi darabok: az gynevezett llatjelenetes s a Dionysos-kancs. Az elbbit a nyaktl a talpig 120 hatszglet mezre osztotta ksztje, s a kis keretekbe emberalakokat, valamint 30 vadllatfigurt vsett. Az utbbin nyolc fggleges svban a bor s a vigassg istenhez tartoz figurk sorakoznak. Egy ezstdugs amfora s egy kpos fedel illatszertart is az egykor gazdag nszajndk rsze. Vgl a kincsek hrom egybetartoz darabjrl, a Hippolytus-kszletrl kell emltst tennnk, amely kt aranyozott ezstvdrbl s egy dombormves kancsbl ll. A kincsek trolsra, illetve a fldbe val elrejtsre szolglhatott a rzst.
Einspach Gbor s Horvt Jzsef igazsggyi mkincsszakrtk szerint a nagy tisztasg ezstednyek vsssel s kalaplssal kszltek. Szpen meg vannak munklva, felletk nagyon sima. Kidolgozsuk mves, igazi mesterdarabok. A fldben vszzadokig rejtz ezstkincsek restaurlsuk eltt ersen el voltak feketedve.
Tudom, ki a gyilkos!Bizonytkok lncolata.....az ORFK nyomoz
|