Rma, 2003. november 11. Polgr Demeter

I. Jnos Pl 33 napos uralkodsa

I. Jnos Plnak nem volt sok ideje; nem krelt bborosokat s nem adott ki enciklikkat. Mindssze 33 napot tlthetett el Krisztus fldi helytartjaknt, amikor egy hajnalon holtan talltak r a Vatiknban. I. Jnos Pl szzezrek ltal magasztalt szemlye s negyedszzada bekvetkezett hirtelen halla ma is felkavarja az rzelmeket: a „mosolyg ppt” hvei vgs soron szentt akarjk avattatni, mikzben mltjnak kutati jra s jra felvetik, hogy a szeretett fpsztor gyilkossg ldozata lett.
A ppa szavai s cselekedetei arra utaltak, hogy folytatni kvnta a msodik vatikni zsinat ltal megkezdett korszakos reformokat, st, egyfajta „csendes forradalommal” alapveten meg akarta jtani a katolikus egyhzat. Jellemz, hogy mg a holokauszttal kapcsolatban igen vitatott szerepet jtszott XII. Piusz, vagy a zsinatot lezr VI. Pl boldogg avatst (ez az els lps a szentt vls fel) a Kria kezdemnyezte, addig I. Jnos Pl beatifiklsnak indtvnyozsa „alulrl jtt.”
Vlaszul az Albino Luciani nven szletett ppa boldogg avatst srget petcira – amelyet hromszzezer alrs nyomatkostott – a Vatikn nemrgiben Pasquale Liberatore szalzi szerzetes szemlyben kinevezte I. Jnos Pl gynek posztultort. A folyamat els trgyalst, amelyen a vilgi s az egyhzi tudomnyok szakrti grcs al veszik a jelltnek a hit jegyben tanstott „hsiessgt”, november 23-ra tztk ki.
Mg mindig nem tudni viszont, hogy lesz-e valaha is trgyals vagy akr csupn vizsglat a ppa vratlan, s sokak ltal mig is rejtlyesnek tartott halla gyben.
Albino Luciani ltszlag j egszsgnek rvendett, amikor 1978. augusztus 26-n, 65 ves korban Szent Pter utdjul vlasztottk. Rvid pontifiktusnak szeptember 29-nek hajnaln egy vratlan szvroham vetett vget, amely krl azta is szmtalan a spekulci. Mikzben a Szentszk llspontja szerint I. Jnos Pl termszetes halllal halt meg, addig sokan az egyhzon belli konzervatv s reformerk kzdelmvel, a Vatikn bankjnak stt zelmeivel, s a titokzatos, az itliai trsadalmi elitet keresztl-kasul behlz P2-es phollyal hozzk sszefggsbe. A rejtly tisztzst nehezti, hogy a Kria – legalbbis eddig gy lehetett tudni – a hagyomnyokra hivatkozva nem engedlyezte a holttest felboncolst, amelyet csaknem azonnal be is balzsamoztak.
j muncit szolgltat a ktelkedknek egy spanyol szerzetes minap megjelent knyve. Jesus Lopez Saez nem kevesebbet llt, mint hogy a mosolyg ppval egy nagyon ers adag rtgt gygyszerrel vgeztek. Jesus atya a nhai ppa szemlyes orvosval folytatott beszlgetsei alapjn megllaptja, hogy I. Jnos Plnak nem voltak szvpanaszai. Egyedl az alacsony vrnyoms okozott neki gondot. Jesus Lopez Saez az El dia de la cuenta (A szmads napja) cm, egyelre csak internetes megrendels tjn beszerezhet ktetben gy fogalmaz: „br a Vatikn ezt tagadja,
I. Jnos Plt felboncoltk s tudni lehetett, hogy hallt egy nagy adag rtgt okozta, ami kifejezetten ellenjavallt az alacsony vrnyoms szemlyek szmra: ilyet sohasem rt fel neki az orvosa, ezrt azt vagy beinjekciztk neki, vagy knyszertettk r, hogy lenyelje.”
Lopez azt lltja, hogy a ppnak azrt kellett meghalnia, mert napirendre tzte a Kria s az olasz katolikus hierarchia tfog tszervezst, s szmos poszton, gy a Vatikn llamtitkri szkben szemlycsert kvnt vgrehajtani. I. Jnos Pl emellett le akart szmolni a szervezett alvilggal, a P2-es phollyal s meg akarta tiszttani a Vatikn bankjt az IOR-t a szennyes machincikba keveredett szemlyektl.
A klns botrnyknyv papi szerzje szerint a ppa tisztban volt vele, hogy jelents ellenerkkel kell majd megkzdenie. Azt is megrezte, hogy uralkodsa rvid lesz, st, mg azt is elreltta, hogy ki lesz az utda. Tbbszr szba hozta, gy hivatkozva r, hogy „az idegen”, vagy hogy „, aki elttem lt a zsinaton”.
„Ez Karol Wojtyla volt, Villot (akkori vatikni bboros-llamtitkr) s a hatalom feletti ellenrzst visszanyerni kvn Kria jelltje” – rja a spanyol szerzetes, akit, mint lltja, „nem hagyja hallgatni a lelkiismerete”.

|