pro.domo

 M
rj Mado  Vendgknyvbe...



  

Ltogasd meg Incredi Mailos oldalamat is.

Sajt tervezs levlpaprjaim
letlthetk
!

 

Szabina gifes oldala



 
FOLDAL
head side


Itt hirdess!
advertise here
Bannercserk 
banner changes
 Bannereim
   my banners

  

   

TLETEK KAPTAM 

I got it from you 

 

 

 


1.GALRIA galery
Kpeimrl rviden 
Read it please! 
Kpek  PSP-vel

pictures with PSP
 
jabbak
newer
vszakok
 sz Autumn
Tl fotoim
Tl Winter

Tavasz
Valentin napra 
Nyr


   
2.GALRIA galery
Hlgyek
Csendlet
Tjak

Retro
  j kpek  


 
 TERMSZETI JELENSGEK  
Natural phenomena 
Napfogyatkozs

solar eclips
Holdfogyatkozs
  
lunar eclips

Fekete lyukak 
black holes

Sarki fny 
Aurora
Sarki fny kpek 
Aurora pictures


Maffia 
Cosa Nostra 
 Triadok
Yakuza
Maffiozk s az  FBI 
DonnieBrasco 



 

TITKOK A VATIKNBAN 
founderSecrets in Vaticant

Opus dei
The Opus Dei

Az Opus Dei alapt... 

A Da Vinci-kd...
The Da Vinci code.
 

Isten bankra-Roberto Calvi 
God’s banker

Egy hnapos ppasg
One-month-old papac

AmrozianoThe 

 

 
   AKTV VULKNOK EU-ban 
Active volcanos in EU

 

Tallkozs az rdggel 
Encountered with the Devil
Vulknokrl
Volcanos

Herculeanum

Herculeanum and.. 

Herculeanum kpekben
Herculeanum in pictures
Stromboli
Stromboli kpekben 
Stromboli 2007.
Etna

Etna kpekben2 
Etnapictures

Pompei

Pompei kpekben

Pompei in pictures
Vezv 
Vezv kpekben
Vezuv in pictures


 

Gleccserek  

 
 Gazdagok s hresek 
Reach and famous

 Aga Kn

 Faisal al Szad

Rockefeller

Rotchildok

Mitshui

Krupp

Ford

Shell

Paul Getty 

 
 
 

 

EMBERI KILTVNY 
human manifesto

Legyetek jk...
be good
figyelj a csend szavra...
mark the word of the silence
http://www.titoktan.hu/index_b.php


 A kivlasztott
 
MENTALISTK
http://www.mentalizmus.hu/
http://webcast.tv2.hu/dynamic/f.html?
video_id=375092

 

 

MRIANOSZTRA TRTNETE

 
 

 Buttoncsere


 

 
Elvihet buttonom
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

 
 


 

 

MEN
 
Szinkd
Szn kdok
 

 
 
Linda-fejlc.reklam
I welcome you on Mado website - dvzllek honlapomon
 

 Mado    

 

 
Fais al Saud

 

Fais Al Szaud

 

Amikor hossz sztrjksznet utn jra megjelent a londoni jsgrusoknl a patins Times, az jsgrk kln oldalakon kzltk olvasikkal a sztrjkidszak legrdekesebb esemnyeit. Az egyik ilyen oldal az aprbb rdekessgeket gyjttte ssze. Ezen az oldalon lehetett olvasni a kvetkez sorokat. Az elmlt kt hnapban Szad-Arbia uralkodcsaldjnak egyik hercege vakcizott Londonban. Itt-tartzkodsnak idejre vsrolt egy tbb tzezer fontot r, klnleges kivitel Rolls-Royce Corniche tpus autt, s sofrt brelt. Amikor tartzkodsa vget rt; a sofr a herceget kivitte a londoni repltrre, elksrte a "klnlegesen fontos szemlyisgek" szmra fenntartott vrterem ajtajig, majd megkrdezte: mit csinljon a kocsival. A herceg vlasza gy hangzott: "Tartsa meg."

New Yorkbl is rkeztek hrek: Az tdik Sugrton, annak is a legdrgbb rszn a 70-es vek kzepn Onassis grg hajmgns felhkarcolt pttetett. Olympic - torony lett a luxusptmny neve. Az Olympic - torony mregdrga laksaiba csak jl megvlogatott lakk kltzhettek. Az egyik els lakstulajdonos egy szadi llampolgr volt, akinek neve a kzvlemny szmra jformn semmit sem mondott. gy hvtk : Adnan Khashoggi. Az j lak apja a Szad-Arbiban uralkod dinasztia alaptjnak, Ibn Szadnak a hziorvosa volt.

A Szad csald asztalrl lehullott zsros "morzskbl" Mr: Khashoggi egy egsz emeletet vsrolt az Olympic-toronyban, s a tbb mint egy tucat szobt felbecslhetetlen rtk mkincsekkel, rendezte be. A lakosztlyhoz kln fedett szmedence is tartozott. Nhny nappal a bekltzs utn ltalnos meglepetsre Kashoggi kzlte a felhkarcol kezelst irnyt vllalattal, hogy meg akarja vsrolni a laksa alatt fekv egsz emeletet is, de az a szndka, hogy azt resen hagyja. Amikor megkrdeztk, mi indtja e klns cselekedetre, gy vlaszolt: "Attl tartok, kiderlhet, hogy az uszoda szigetelse nem tkletes, s esetleg a szivrg vz tztatja az alattam lv laks mennyezett. Nem akarok senkinek kellemetlensget okozni."

Szad-Arbiban hivatalosan bejelentettk, hogy 1980 folyamn az orszg tiszta jvedelme meghaladta a 80 millird dollrt; s ebbl 12 millirdot nem "tudnak mire klteni". gy ht elhatroztk, hogy jabb, ultramodern vrosokat ltestenek az res homoksivatag kzepn, s ezeknek vzzel val elltsra 10 millird dollrrt ptenek tengervz stalant berendezseket.

Amikor egy amerikai jsgr az orszg pnzgyminisztert - termszetesen az uralkodcsald egyik tagjt - megkrdezte: nem pazarls-e egy ilyen vllalkozs, a kvetkez vlaszt kapta: "Nlunk ez nem jtszik szerepet. Emlkezzk r: mi arra is hajlandk lettnk volna, hogy az Antarktisz szeglyrl jghegyeket robbantsunk le, s azokat risi vontatgzskkel partjainkig hzzuk. Erre a vllalkozsra is hajlandk lettnk volna kiadni 10 millirdot. De nem akadt olyan hajstrsasg, amely elvontatta volna a jghegyeket. Az amerikaiak azt mondtk neknk, hogy j rszk elolvadna a forr arab partokig vezet ton."

Az 1980-as esztendben plt Rijdban, Szad Arbia fvrosban az uralkodcsald lthat fejnek, Khaled kirlynak az j palotja. Tz vilghr angol, amerikai s francia ptszeti iroda dolgozott verejtkezve a terveken. A verejtkezst az okozta, hogy a modernzls ptszek szmra Khaled elre meghatrozta a palota stlust s a bels berendezst.

Az utasts egyszer volt. A homoktenger kzepn lv, mestersgesen ntztt, oziss varzsolt Rijd vrosban fel kell pteni a francia Napkirly versailles-i palotjnak msolatt - de az eredetinl valamivel nagyobb mretben…

A tervezk arra is, utastst kaptak, hogy a palota belsejt XIV. s XV. Lajos korabeli btorokkal kell berendezni. Az ebdl pedig, ahol 2000 vendg eheti majd - az si hagyomnyok szerint kzzel - a feltlalt nyencsgeket, a versailles-i vilghr Tkrterem felnagytott msolata legyen. Ezen kvl a kirlyi utastsok szerint egy ultramodern felszerelssel elltott teljes krhzat, egy kaszrnyt, egy fld alatti, atom biztos vhelyet s tz mozi termet is el kellett helyezni a sivatagi "szuper-Versailles-ban".

Ezek utn aligha tnik meglepetsnek, hogy Khaled kirly (termszetesen "mretre kszlt") Boeing tpus, szemlyes replgpnek kzponti termben egy risi imasznyeg tallhat. Az imasznyeget a replgp padljba beptett, forgathat gpezetre helyeztk. Ez a sznyeget Mekka fel fordtja - tekintet nlkl arra, hogy a gp milyen irnyba repl.

Ezek az epizdok nyjtank valami halvny fogalmat arrl, hogy a vilg szuper gazdagjainak sorban milyen hely illeti meg a szadi kirlyi csaldot. Egy Rockefeller, egy Ford vagy egy Onassis magnvagyona, ha a klnbz alaptvnyi s bankcselek miatt nem is teljes pontossggal, de mgiscsak felmrhet…

Ibn Szad utdainak vilgban a szmok semmit nem jelentenek tbb. Az orszg itt jogilag a kirly szemlyes tulajdona. A gyakorlat ettl legfeljebb annyiban tr el, hogy nem egy ember, hanem a Szad csald tulajdonrl lehet beszlni. Radsul ehhez a meglv, de szmokkal ki nem fejezhet gazdagsghoz egy ennl valsznleg jval nagyobb stratgiai rtk is jrul, amely brmikor cseng aranyra vlthat.

Az vtizedek sorn ugyanis az Egyeslt llamok s a legfejlettebb tks orszgok olyan helyzetbe manvereztk magukat, hogy olajelltsuk, s gy voltakppen egsz gazdasgi letk, a Kzel- s Kzp-Kelet olajtl fgg.

Ezen, a terleten pedig Szad-Arbia homokja nti a legtbb olajat. Az irni forradalom megmutatta, hogy Amerika s Nyugat-Eurpa lni tud az irni olaj nlkl is. Ugyanez lenne a helyzet, ha valamilyen fordulat kvetkeztben brmelyik ms kzel-keleti orszg szlltsai apadnnak el. Szad Arbia azonban kivtel. Ez a legnagyobb termel s a legnagyobb exportr. Ha Ibn Szad fiait s unokit elfjn valamilyen sivatagi homokvihar, a nyugati vilgra vr gazdasgi s politikai kvetkezmnyket e pillanatban mg elkpzelni sem lehet…

A kezdet

1901 szn a Perzsa-bl partjn fekv Kuvait vrost 40 tevehton l harcos hagyta el, s a tevk az Arab-flsziget belsejnek vgelthatatlan homoktengere fel tartottak.

A kis karavn ln nappal zld szn zszlt lobogtatott a szl. Hideg sivatagi jszakban a zszlrd tetejre mg egy olajlmpt is tztek. A karavnt egy magas, szikr, mindssze 21 esztends fiatalember vezette, aki mr ekkor a sivatagi rajtatsek veternja volt. Teljes neve: Abdul-Aziz ibn Abdul-Rahman al Faisal al Szad. Hvei csak Ibn Szadnak hvtk

Ibn Szad, a negyven tevehton get harcos ln sivatagi lzlomnak tn tervet forgatott a fejben. Elhatrozta, hogy embereivel beveszi magt az Arab-sivatag legkietlenebb rszbe, amelyet a beduinok "res Vidknek" neveztek, s amelyet elkerlt minden karavn. Ibn Szad arrl lmodott, hogy embereivel elrejtzik egy ideig a kietlen pusztasgban, majd egy alkalmas jszakn megrohamozza Rijd vrost. Ez volt ugyanis korbban a csald sivatagi orszgnak fvrosa; innen kergette el Ibn Szad csaldjt egy szomszdos sivatagi trzsfnk; Ibn Rashid.

A szzad elejn Rijd vrosa gy festett, mint brmelyik fallal krlvett sivatagi vros a bibliai idkben. Itt vezredek ta semmi sem vltozott, csak a valls. A vlyogbl vert hzakat alig tbb mint tezer ember lakta. A kirlyi palott is vlyogbl ptettk, a krnyez hzaktl csak nagysga klnbztette meg. Vert agyagbl kszltek a vrost krlvev falak is, akrcsak az erd, ahol a Rashid hatalmt rz kormnyz, Adslan lt embereivel.

Amikor a 40 harcos elhagyta az "res Vidket", s egy forr jszaka elejn a vros falai al rkezett, Ibn Szad emberei tmsztak az agyagfalon, s behatoltak a helytart lakhzba, tszul ejtve a hrem lakit s az rket. Maga a kormnyz az jszakt nem lakhzban, hanem az erdben, a citadellban tlttte. gy a tmadknak meg kellett vrniuk a reggelt. Amikor Adslan s emberei kilptek az erdbl, megindult a roham. Csak egy-kt lvs drdlt. A kzdelem csendben folyt, trkkel s grbe kardokkal. A harc mindssze flrig tartott. Adslant s az alig szztag helyrsget lemszroltk. Rijd ismt a szadiak birtokba kerlt.

Ibn Szad a vros meghdtsval rtkes llegzetvtelnyi sznethez jutott. Meg tudta szervezni a vrost krlvev vgtelen sivatagban kborl s az ozisok krnykn nyjaikat legeltet beduin trzseket. gy ideje maradt felkszlni egy bibliai harci eszkzkkel vvott sivatagi hadjratra, amely csaknem az els vilghbor idejig elhzdott.

Rashid s emberei szinte minden vben rohamot intztek a szadiak ellen, hogy megtrjk a csald hatalmt, s visszaszerezzk Rijdot, birtokuk "stratgiai kzpontjt". A tmadsok azonban egyre gyengltek, s Ibn Szad beduin lovasai mind nagyobb terleteket hdtottak meg. Elrenyomulsuknak kt irnya volt. Az egyik a Perzsa-bl fel vezetett, a msik azokra a terletekre, amelyeket az egyre gyengl trk birodalom tartott megszllva.

Az 1910-es vek elejre az risi Arabflsziget bels, sivatagi terletein Ibn Szad mr vitathatatlan r volt. Csak a klvilggal kapcsolatot tart s a kor gyarmatost hatalmait leginkbb rdekl tengerparti hercegsgekre, sejksgekre nem tehette r a kezt.

A homoksivatag meghdtsa egyben azt is jelentette, hogy az iszlm legmerevebb s legpuritnabb szektja, a vahabitk ragadtk magukhoz az uralmat a homok felett. A vahabita szektt egy Mohamed Ibn Abdul Vahab nev vallsi reformer alaptotta a XVIII. szzadban. Tantsnak lnyege az volt, hogy el kell vetni mindazokat a babonkat, szoksokat s sallangokat, amelyek az vszzadok sorn befontk Mohamed prfta eredeti hittteleit. Vissza kell trni a Kornhoz, amelyet a hit szerint maga Allah diktlt Mohamednek, s a Korn szavai szerint, annak engedelmeskedve a legszigorbb, minden fnyzst elvet, a kifinomult ruhzatot, a dohnyt s a szeszes italt elutast, minden kls befolyst elvet, szigor letet kell lni.

1750 tjn Abdul Vahab megszerezte Ibn Szad snek, az akkori szadi trzsfnknek a tmogatst, s a vahabita reformci valsggal kirobbant a sivatag mlyrl. Olyannyira, hogy a trk szultn utastotta az akkor birodalmhoz tartoz Egyiptom uralkodjt: zzza szt a vahabitk s a szadiak szvetsgt. Az egyiptomi seregek hossz s keserves sivatagi hbor utn visszaszortottk a prfta zld zszlaja alatt rohamoz szadi harcosokat, s a vahabita szekta befolyst kis terletre szortottk. Ezt kvette Ibn Rashid rohama s a szadi csald szmzets.

A sivatagi szl azonban most, Ibn Szad s a 40 harcos Rijd elleni sikeres jszakai tmadsa utn megfordult. Az els vilghbor kszbn mr ismt, a vahabitk zld zszlaja lobogott az Arab-flsziget belsejnek homoktengere felett.

Az angolok

k ebben az idbeni kezdtk egyltalban tudomsul venni a Szad csald ltezst. Elssorban azrt, mert az els vilghbor kitrse utn, miutn a trk birodalom Nmetorszg s a Monarchia szvetsgese lett. Az angol klgyminisztrium s titkosszolglat gy dnttt: a trkk elleni fggetlensgi harc jelszavval, fel kell lztani a trkk ellen, az arab trzseket. Az angol titkosszolglat kt gynkt kldtt az arab terletekre. Ibn Szad tborba egy Shakespear nev szzados rkezett (semmi kze nem volt a drmarhoz, s nevnek vgrl hinyzott az e bet).

A tengerparti terletekre s mindenekeltt Mekka szent vrosba az utbb legends hrv vlt Lawrence ezredes rkezett. Ezeken a terleteken Husszein volt az r, aki "a mekkai seriff" cmet viselte. (Az leszrmazottai lettek egybknt Jordnia uralkodi.)

Husszein gykeresen ms tpus arab volt, mint Ibn Szad. A kifinomult, fnyzsben l s a szultn udvarval mindvgig kapcsolatot tart arab nemessghez tartozott - szemben a nyers, a sivatagi beduinok rideg lett l s a vahabitk szigor tantsait kvet szadiakkal. Londonban egyrtelmen Husszeint tartottk "a jv embernek" s az igazi szvetsgesnek. Ezt egyebek kztt az is mutatja, hogy Shakespear havi 5000 fontrt vsrolta meg az Arab-flsziget egsz bels terlett hatalma alatt tart Ibn Szad tmogatst.

Ugyanakkor Lawrence ezredes ngyszer ennyi, havi 20 000 fontot fizethetett be Husszein, a mekkai seriff pnztrba. Egszen 1917 oktberig, teht csaknem az els vilghbor vgig gy tnt, hogy Husszein lesz Arbia ura. Lawrence ezredes lovagolt arab ruhban az angol titkosszolglat tisztjeknt a mekkai seriff seregeinek ln, s Palesztina fel haladva nagy terleteket hdtott el a trkktl. Amikor Lawrence elrte Akaba vrost a Palesztina fel vezet ton, a seriff "Arbia kirlynak" nyilvntotta magt.

Tmads Mekka ellen

A helyzet az els vilghbort kvet nhny vben sem vltozott. Ibn Szad sokig habozott, megkockztathatja-e a Mekka elleni tmadst ?

Vgl a vahabita lovasok 1925-ben megindultak Mekka fel. Elszr a szent vrostl 60 kilomterre lv gazdag hegyi dlhelyet, Taiff vrost rohantk meg. Minden mozdthatt elraboltak, s lemszroltak 400 embert. Husszein mg Mekkban lt a palotban, de mr tudta, hogy uralma Arbia felett elveszett. Titokban egy karavn ln Akaba kiktjbe szktt, s az angolok Ciprus szigetre szlltottk. Fia, Abdullah lett a jordniai kirlysg els uralkodja.

A vahabitk zld zszlaja megjelent Mekka utcin: Szad harcosai nekilttak a szent vros "megtiszttsnak". Elpuszttottk a klnsen dszes srokat, a mecsetekrl levertk a dsztseket, sszetrtek minden zeneszerszmot s minden embert brzol kpet. Kt httel ksbb Ibn Szad testrsge ln maga is belovagolt Mekkba, s rviddel utbb felvette a "Szad Arbia kirlya" cmet.

A kincstr

Az orszg, amelyre ksbb az olaj aranyesv vltozott zpora hullott, megszletett. De mg mindig vert agyagbl plt, a sivatag si trvnyei uraltk, s voltakppen koldusszegny volt.

A kincstrnok (akit csak 20 vvel utbb neveztek pnzgyminiszternek) Ibn Szad egyik hsges bizalmasa, Abdullah al Szulejmn sejk volt. A kincstr egy vaspntokkal kivert faldbl llott, amelyben Mria Terzia tallrok rejtztek, s amelyeket Szulejmn jszaknknt az gya al lktt.

Az orszg jvedelmi forrsa voltakppen a szent vros, Mekka volt, ahov az iszlm vilg ngy sarkbl ramlottak a zarndokok. A zarndokt rengeteg pnzbe kerlt (nem szmtva a legszegnyebbeket, akik gyalogszerrel s koldulva tettk meg a hossz utat). "J pnzgyi esztendnek" az szmtott, amikor sok zarndok rkezett. gy a Mekka meghdtsa utni nhny vben 100-150 ezer zarndok klttte a pnzt a szent vrosban. Az 1929-es gazdasgi vlsg Ibn Szad kirlysga szmra egyszeren azt jelentette, hogy a zarndokok elmaradtak, s Szulejmn faldi resen ttongtak.

Az olaj

A nyomorsg nhny ve utn, a 30-as vek elejn kezdett felbukkanni a lthatron az olaj lehetsge - br akkor mg senki sem sejtette, hogy Szad-Arbia homok puszti az egsz nemzetkzi olajzlet pnzgyi s stratgiai kzppontjv vlhatnak…

A trtnet azzal kezddtt, hogy egy angol kalandor, nv szerint Frank Holmes mr 1923-ban nhny ezer fontrt olajkutatsi engedlyt szerzett Ibn Szadtl. Kutatsai azonban kudarccal vgzdtek. Holmes otthagyta Szad-Arbit, s a frst Bahrain szigetn folytatta. A kutatsok vagy t esztendeig itt sem hoztak eredmnyt. A nagy olajmonopliumok, a Rockefeller csald kezben lv Standard Oil s a Deterding ltal irnytott angol-holland rdekeltsg Royal Dutch Shell ezekben az vekben harcoltak a "vilg", pontosabban az olajzlet felosztsrt, s Bahrain meg a szadi homoksivatag nem nagyon rdekelte ket.

A helyzet csak akkor vltozott nmileg, amikor Rockefeller s egyik lenyvllalata, a Standard Oil of California mindssze 50 OOO dollrrt megszerezte Bahrain szigetn az olajkutatsi jogot, s t v kudarci utn a szigeten feltrt a fld all a fekete arany. Ez a geolgusok szemben megnvelte annak a valsznsgt, hogy a szadiak homokja alatt is olaj rejtzik. Az angolok "felbredtek": a jrszt llami kzben lv British Petroleum elkldte szakrtit, hogy trgyaljanak Ibn Szaddal (aki nemcsak kirly volt, hanem az orszg minden kincsnek tulajdonosa is egy szemlyben) egy olajkoncesszi megvsrlsrl.

Klns mdon az angolok beletkztek egy sajt rgi gynkkbe, akit mg 1917-ben kldtek Szad-Arbiba. Az gynkt Phlbynek hvtk, s annak idejn az volt a feladata, hogy lebeszlje Ibn Szadot a mekkai seriff elleni tmadsrl. Philby klns ember volt, aki megmagyarzhatatlan vonzdst rzett a beduin letforma irnt. Feladatt nem teljestette, az angol kmszolglattal sszeveszett. Ibn Szad bartja lett, s ttrt a mohamedn hitre.

Most, amikor a British Petroleum megbzottai megjelentek Ibn Szad udvarban, szembe talltk magukat az arab ruhba burkolt Phlbyvel. A tapasztalt titkosszolglati gynk persze tudta, hogy korbbi gazdival szemben j prtfogkat kell keresnie, s habozs nlkl az amerikaiak szolglatba llt. Az amerikaiakat ebben az esetben a Bahraini olajlelet birtokosa, a Standard Oil of Kalifornia (rvidtve SOCAL) jelentette.

Az els koncesszi

Phlby pontosan ismerte Ibn Szad gondolkodsmdjt. Tisztban volt az reg kincstrnok, Szulejmn sejk pnzgyi mdszereivel, s eszerint befolysolta a trgyal feleket. Amikor megtudta, hogy a British Petroleum indiai rpiban akarja kifizetni az olajkutatsi engedlyre sznt sszegeket Ibn Szadnak, nyomban felvette a kapcsolatot a SOCAL embereivel. Azt tancsolta nekik: grjk meg Szulejmn sejknek, hogy brit birodalmi aranyrmkkel - sovereignnel - fizetnek. Ez el is dnttte a krdst. Az zletet megktttk. Egy mjusi napon Ibn Szad agyagpalotjban, a trnon l kirly jelenltben Szulejmn sejk elkezdte olvasni az egyezmny szvegt. 60 esztendre szl kutatsi egyezmny. venknt 5000 arany a br. 30 000 arany azonnali klcsn a kirlynak. Ha olaj bukkan fel a fld all, egy arany minden t tonna olaj utn.

Philby emlkirataibl tudjuk, hogy klnsen forr dlutn volt, s akkor mg a kirly palotja sem ismerte a lgkondicionlst. Ibn Szad elaludt a trnszken, mikzben Szulejmn sejk monoton hangon olvasta az egyezmny szvegt. Csak arra riadt fel, hogy az olvassnak vge, s csend l a teremre. Akkor felemelte a kezt, s Szulejmnhoz fordult. "Rendben van - mondta -, bzzl Allahban, s rd al." Hrom httel ksbb Rijd vrostl ezer kilomternyire, a Vrs-tenger partjn fekv Dzsidda vrosban, Szulejmn hzban egy risi asztal egyik oldaln a SOCAL megbzottai ltek, a msik oldalon Szulejmn. Mgtte nhny rabszolga s az immr jl ismert, vassal kivert faldk. Az amerikaiaknak egyenknt, knos lasssggal kellett kiszmolniuk a 35 000 aranyrmt, s a msik oldalon Szulejmn emberei az aranyat beraktk a ldkba…

Ez volt az els pnz, amit Ibn Szad (nem is az olajrt, csak az olajkutats jogrt) kapott. Az amerikaiak megalaptottk a maguk rszvnytrsasgt, amelyben a SOCAL - s rajta keresztl a Rockefeller birodalom, dnt szerepet jtszott. Tbbszri nvvltoztats utn vgl is kiktttek az Arab Amerikai Olajtrsasg elnevezs mellett. (Az angol nv rvidtse: ARAMCO.) Ez a hat bet azta bevonult a vilggazdasg s a nemzetkzi olajharc trtnetbe.

A kutats kezdete

Egyelre azonban az els vekben nem trtnt semmi. Az amerikaiak egy Dzsebel Dhahran nev domb tvben ltestettk az els olajvrost, mert geolgusaik gy vltk, hogy itt szmthatnak leginkbb olajra. 1937 vgig azonban nem trtnt semmi, s a kutatk mr azzal foglalkoztak, hogy abbahagyjk a munkt.

Ekkor avatkozott be az esemnyek menetbe a vletlen - vagy inkbb az a fajta szksgszersg, amely idnknt a vletlen larcban jelenik meg. Az amerikai olajkutatk mellkes szolgltatskppen azt is elvllaltk, hogy artzi kutakat frnak a vzben szegny orszg egyes terletein. 1938 decemberben Ibn Szad megkrte ket, hogy Rijd krnykn is frjanak nhny kutat. Az amerikai mrnkk megjelentek, s ketten kzlk puszta kvncsisgbl megltogattak egy termszetes kutat, amelyet a beduinok Ain Hit nven ismertek. Ez volt az a kt; amelynek viznl Ibn Szad s negyven harcosa utoljra itatta meg a tevket 37 esztendvel korbban, mieltt felksztak volna a Rijdot vez vrosfalra.

Az Ain Hit termszeti kpzdmny volt: keletkezsnek ideje ismeretlen, s gy kerlt napvilgra, hogy egy vzzel telt fld alatti barlang teteje az erzi s a termszetes fldmozgs kvetkeztben beomlott. A kt voltakppen egy 30 mter mly, termszetes krter volt, annak a mlyn csillogott a vztkr. A krter oldalba lpcsket vjtak, hogy a tevket egy fokozatosan mlyl szerpentinen a vzhez lehessen vezetni.

A kt mrnk puszta kvncsisgbl leszllt a krter oldaln, hogy megkstolja a vizet, amelyet mr vszzadok ta hasznltak a sivatagi zarndokok. A krter mlyn tgra nylt szemekkel nztek krl, s nyomban megfeledkeztek a vzrl. A vztkr peremt pontosan az a fajta kzet szeglyezte, amely alatt Bahrain szigetn a SOCAL mrnkei esztendkkel korbban olajat talltak.

A geolgusok nyomban levontk a kvetkeztetst: ha Rijd krnyken ugyanaz a tpus kzet rejtzik mindssze 30 mterre a fld alatt, mint Bahrain szigetn, az olaj sem lehet messze.

Ettl kezdve a kutats j lendlettel ndlt meg, s a Dzsebel Dhahran krnykn is megszaporodtak a frtornyok.

A hbor hatsa

1938 mrciusban itt trt fel a fld all Szad Arbia els olaja; s 1939 mjusban megjelent az orszg partjainl az els olajtankhaj.

Ngy hnappal ksbb azonban megkezddtt a msodik vilghbor. A nemzetkzi olajpiac helyzete megvltozott, s egyetlen amerikai tankhaj sem vllalhatta a hossz s veszlyes utat a Perzsablig. Az aranyesre mg mindig vrni kellett.

Szulejmn faldiban ismt fogyni kezdett az arany. Az olaj nem adott pnzt; s a hborban a zarndokok elmaradtak. Az amerikai hatalom cscsain azonban ekkor mr sejtettk, hogy a hbor utni esztendkben a homoksivatag mer aranny vltozhat, s a hbor elejn Roosevelt elnk hivatalos levlben kzlte akkori klgyminisztervel: "Ezennel kijelentem, hogy Szad-Arbia vdelme letfontossg az Egyeslt llamok nemzetbiztonsga szempontjbl." (Ez a mondat pontosan gy hangzik, mintha 40 vvel ksbben rtk volna…)

Az amerikaiak rdekldst jelezte a hbor vge fel, hogy Roosevelt elnk elhatrozta: tallkozra hvja Ibn Szadot, aki addig sohasem hagyta el az Arab-flsziget terlett. Hallvn a hrt, Churchill is gy vlte, hogy nem maradhat el az amerikai vetlytrsak mgtt, s srgsen jelezte: is ltni akarja Ibn Szadot.

(Jellemz egybknt, hogy a tallkoz eltt megtartott jaltai rtekezlet utols napjig Roosevelt titokban, tartotta Churchill eltt az Ibn Szaddal tervezett megbeszlst.)

A tallkoz

A kirlyt a Murphy nev amerikai rombol szlltotta a Szuezi-csatorna kzepn lv Nagy Keser-thoz, ahol Roosevelt vrakozott egy cirkln. A Murphy fedlzetn strat vertek az uralkodnak; 48 l birkt szlltottak a hajra a kapitny legnagyobb megdbbensre, s kln vztartlyt ptettek, mert Ibn Szad csak a mekkai forrs vizt itta. A tallkoz - legalbbis az amerikai olajpolitika szempontjbl - sikeresnek volt mondhat. Bcsajndkul a bna Roosevelt egyik tartalk tolkocsijt ajndkozta a gyorsan reged s immr nehezen mozg szadi uralkodnak. (A tolkocsi Szad hatalmas termethez kicsinynek bizonyult, s ezrt sohasem hasznlta, de Ibn Szad hallig egy kln szobban, kisebb emelvnyen dszelgett a rijadi kirlyi palotban.)

Rviddel utbb Churchill is tallkozott az uralkodval, de klcsnsen utltk egymst. A srlds kzvetlen oka az volt, hogy az llandan szivaroz Churchill a kirly jelenltben is fstlt, s nagy mennyisg konyakot fogyasztott, nem trdve azzal, hogy a vahabita elrsok ezt szigoran tiltjk. (Roosevelt, aki nagyon ers dohnyos volt, a megbeszlsek alatt egyetlen cigarettt sem szvott…)

A Churchillnl tett ltogats idejn baj volt az ajndkokkal is. A brit miniszterelnk egy illatszeres kazettt ajndkozott Ibn Szadnak, ami alig szz fontot rt. Ibn Szad viszont kszerekkel kivert kardokkal, nyersgymntokkal s igazgynggyel vlaszolt. A knos helyzetben Churchill kijelentette: az ajndka csak "elleg", s egy angol haj fedlzetn rvidesen pomps Rolls-Royce kocsit kldenek ajndkba Ibn Szadnak.

Az inkbb sznes, mint tnyleges politikai rtk tallkozk utn Ibn Szad mg mindig koldusszegny orszgba trt haza. Egy esztendvel ksbb viszont, amikor az olajszllts megindult, mr rkezett 10 milli dollr - tovbbra is aranyban - Szulejmn ldiba. t vvel a hbor befejezse utn, 1950-ben Ibn Szad mr vi 250 milli dollrt kapott, s 1953-ban bekvetkezett hallnak esztendejben kzel 300 millit. Ez a pnz mg mindig Szulejmn ldiba vndorolt, mert az orszg Ibn Szad tulajdona volt; s az ARAMCO ltal fizetett jutalk az szemlyes vagyonnak rsze. Szad-Arbinak tovbbra sem volt bankrendszere; az aranyzn semmifle gazdasgi clt nem szolglhatott. Szulejmn egyetlen dolgot tehetett, s azt meg is tette utastotta az udvar mesterembereit, hogy ksztsenek mg tbb, jl megvasalt ldt az aranypnz elhelyezsre…

A csald

Ltszlag ezzel vget is rhetne a trtnet. gy emelkedett a Szad csald a szuper gazdagok sorba, s a dolog legmlyebb lnyegt tekintve ma sem trtnik egyb, mint hogy Szad-Arbia pnzt kap az olajrt, s ennek a pnznek risi (br pontosan meg nem llapthat mrtk) tbbsge a szadi uralkod s a hercegek kincstraiba mlik.

A Szad csald trtnete azonban az Ibn Szad halla ta eltelt tbb mint negyedszzadban annyira sszefondott az olajpolitikval s a vilghatalmi manverekkel, hogy a trtnetet nem lehet Szulejmn arannyal, tmtt ldival befejezni.

Mindenekeltt tisztzni kell a csaldi viszonyokat.

Ibn Szadnak 300 asszonya volt, akik kzl 17 szmtott felesgnek. A 17-bl az vek sorn ten viseltk az "els felesg" rangjt, s ez az t asszony 12 fit szlt. (A tbbiek mg 23-at.) Jelenleg - minden dinasztikus elgazst szmba vve - a szadi kirlyi csalninak tbb mint 4000 frfitagja van. A nket senki sem szmolja…

Ez a 4000 herceg gyakorlatilag az orszg egsz gazdasgi s politikai lett a kezben tartja. Egy francia diplomata rta : "A szadi kirlyi csald olyan, mint egy risi trszt igazgat tancsa." Amikor Ibn Szad meghalt, az els felesg fia, akit ugyancsak Szadnak hvtak, ltszlag minden bels harc s nehzsg nlkl kvette a trnn. A hivatalos trnrks a msodik asszony els fia, Fejszt lett. A kt frfi tehetsgben s viselkedsben egyarnt klnbztt egymstl. Szadnak sokig kellett vrnia a trnra, apja rnykban. Tbb mint 50 esztends volt mr, amikor vgre kirly lett. Gyakorlatilag nem csinlt egyebet, mint szinte eszmletlenl szrta a pnzt. risi hremet tartott, 5000 szolgja volt, fantasztikus s harsogan zlstelen palotkat pttetett. Tz v alatt msflmillird dollrt szrt ki az ablakon.

Ez a fktelen kltekezs az risi olajjvedelmek ellenre is a gazdasgi csd szlre sodorta az orszgot. Fejszl, aki mr fel tudta fogni a szadi olajkincs jelentsgt, fiait angol s amerikai egyetemekre kldte, s ismerte valamennyire a nemzetkzi bankrendszer mkdst. Megszervezte a hercegek egy vezet csoportjnak lzadst. Szadot felszltottk, hogy mondjon le, majd megelgedtek azzal, hogy nvlegesn megtartva kirlyi cmt, Fejszlnak engedje t az llamgyek (s ami ugyanazt jelentette : a csaldi gyek) tnyleges irnytst.

Utbb Szad a kirlyi szkbl puccsot szervezett a hatalom visszaszerzsre, de a csald tbbsge ellene fordult. Fejszl utastsra az orszg legmagasabb egyhzi szerve, az "ulmk tancsa" koronjtl is megfosztotta Szadot. Fejszl lett az uralkod. Szad Egyiptomba ment, ahol szmzetsben halt meg 1969-ben.

Fejszl 1975-ig uralkodott; akkor a csald oldalgnak egyik hercege nhny revolverlvssel meggyilkolta. A herceget rviddel utbb Rijd ftern nyilvnosan lefejeztk, s nhny rval ksbb sszelt az t legfontosabb herceg (Szad-Arbiban Bels tnek nevezik ket), hogy az utdlsrl dntsenek. A Bels t tagja volt Ibn Szad harmadik felesgnek kt fia, Mohamed s Khaled. Idetartozott a negyedik felesg fiai kzl a kt legidsebb; Fahd s Szultn, valamint az tdik felesg fia, Abdallah. A tancskozson Mohamed kzlte, hogy mint addig, tovbbra is zleti gyekkel hajt foglalkozni, s nem kr kzvetlen rszt a hatalombl. gy a harmadik felesg sorrendben kvetkez fia, a gyenge egszsg Khaled Lpett a trnra 1975-bn, trnrkss pedig a negyedik felesg legidsebb fia, Fahd emelkedett. A hatalomvlts teht a csaldi rszvnytrsasg cscsain viszonylag simn zajlott le, s a Bels t az ta is dnt szerepet jtszik az orszg letben. A csaldon bell azonban a nyugalom csak ltszat volt.

Tmads a mecset ellen

1979 vgn mr kezdtek mutatkozni a hatalmi harc els jelei, amikor egy Szad-Arbia letben pratlan esemny, a mekkai Nagymecset megszllsa az egsz dinasztit letveszlybe sodorta, s a viaskod klnok arra knyszerltek, hogy egy idre httrbe szortsk ellentteiket.

Valszn, hogy a mekkai Nagymecset klns megszllsnak s mg klnsebb ostromnak teljes trtnett sohasem fogja megismerni a vilg. A hercegek rthet okbl nmk maradnak, az elfogott ostromlk fejt pedig (persze nyilvnos trgyals nlkl) azta mr lecsapta a hhr brdja…

Az esemny helyszne nmagban is legends. A mekkai Nagymecset vszzadok ta a vilg mohamednjainak egyik legszentebb vallsi kzpontja. A mecset udvarn ll egy lapos tetej, ngyszgletes plet, amely az ezsttlcsrbe foglalt, szent Kbakvet rzi. A Kba-szentlyt nehz, fekete selyemlepel bortja, amely dszes Korn-idzetekkel van kihmezve. A zarndokok tmege mindenekeltt a Hidzsra, a mohamedn jv kezdettl rasztja el a mecsetet. (Ez a sz kivonulst, tkltzst jelent; az idszmts utni 622. esztendben ezen a napon indult el Mohamed prfta hveivel Mekkbl Medina vrosba.)

Az udvart, amelynek kzepn a Kba ll, risi templomlabirintus leli krl. oszlopsorait s galriit 1968-ban teljesen feljtottk. Ebbe a szent mecsetbe trt be 1979. Hidzsra napjn a tmadk mindmig nem azonostott csoportja.

Knnyen elbntak az rkkel, akik a Nagymecsetre rvnyes szigor fegyverviselsi tilolom miatt csak hossz husngokkal harcolhattak a gppisztolyos tmadk ellen. Tszokat is ejtettek, kztk Jamani sejknek, az olajipari miniszternek csaldtagjait. A Szad csald, ami egyet jelent az llam vezetsvel - nyomban eretnekeknek nyilvntotta a tmadkat.

Erre azrt volt szksg, hogy Szultn herceg csapatai s az Abdallah herceg vezetse alatt ll nemzeti grda emberei fegyvereiket hasznlhassk a szent falak kztt. Az els jelentsek, amelyek, persze keresztlmentek a szadi cenzra szrjn, arrl beszltek, hogy a Nagymecsetet elfoglal eretnekek Mahdiknt, azaz messisknt akartk elismertetni vezetjket.

A szigor hrzrlat ellenre azonban gyorsan napvilgra kerltek olyan jelentsek, amelyek azt sugalltk, hogy a Nagymecset megrohamozsa nem eretnekek s vallsi fanatikusok mve, hanem nagyon is politikai jelleg cselekmny. Mindenekeltt, kt htig tartott, mg Szultn s Abdallah legnyei vissza tudtk foglalni a Nagymecsetet. Ez mr jelezte, hogy a megszllk tlsgosan jl kezeltk a fegyvert ahhoz, hogy egyszeren vallsi fanatikusnak lehessen nyilvntani ket.

Jelentkezett egy szemtan, egy marokki zarndok is, aki elmondta, hogy a fegyveres behatolk a szadi lakossgot sjt elnyoms ellen sznokoltak a szent oszlopok alatt, s a Szad csald harcsolst s nknyuralmt ostoroztk.

Kzvetve erre vallott az is, hogy a mecset visszafoglalsa utn Naif herceg belgyminiszter, a ht Szudeiri egyike kzlte: Szad-Arbia legnagyobb mret tmeges kivgzst hajtottk vgre. Nyolc vrosban 63 embert fejeztek le. Tbb szemlycsert hajtottak vgre a hadsereg s a biztonsgi erk vezetsben, s levltottk Mekka vrosnak kormnyzjt is.

Ez is arra utalt, hogy a csald katonai-politikai uralma elleni felkelsrl volt sz, s nem messianizmusrl…

Az eretnekekrl s Mahdi vrkrl beszl hivatalos vltozat hitelnek azutn teljesen vget vetett az a francia rtesls, hogy a prizsi csendrsg klnleges, terroristaellenes osztagai rkeztek Mekkba egy katonai kln replgpen, hogy segtsenek a szadi elhrtsnak a jl szervezett lzadk kifstlsben…

Ezek utn a Szad csald hiba ismtelgette mr a vallsi megszllottak esztelen rohamrl szl vltozatot. A vilg, s benne mindazok a hatalmak; amelyek olajelltsa Szad-Arbitl s a fldkereksg szuper gazdagainak ln ll Szd csaldtl fgg, ettl kezdve knytelen volt szmolni a csald hatalmnak esetleges sszeomlsval.

Mivel ez egy meglehetsen szvevnyes gy, s lnyegben a tovbbi rszei nem tartoznak szorosan a f tmhoz, ennek a bels harcnak a tovbbi rszleteit mr nem ismertetem...

Az utols vek

Mr Ibn Szad uralmnak utols veiben - megelzend a ms olaj orszgokban ersd llamostsi kvetelseket, beleegyezett az ARAMCO a kirlyt illet rszeseds felemelsbe. Ezen tl Ibn Szad 50 szzalkot kapott az olajjvedelmekbl. (zleti nyelven szlva: ettl kezdve a fele-fele - fifty fifty - elvet Szad-Arbira is kiterjesztettk.) Rviddel utbb kitalltk azt az adgyi "bukfencet", amelyet az olajipar trtnete "aranytrkk" nven ismer. A kirlynak tutalt sszegek egy rszt gy knyveltk el, mint a szadi llamnak fizetett adt. Miutn pedig az amerikai adtrvnyek szerint egy jvedelmet csak egyszer lehet megadztatni - ezt az sszeget az ARAMCO levonta az Egyeslt llamoknak fizetend adja sszegbl. Ezzel vi 50 milli dollrt vettek ki az amerikai pnzgyminisztrium zsebbl, s dugtk a Szad csald zsebbe, anlkl hogy az egsz manver az olajtrsasgnak egyetlen fillrjbe kerlt volna…

Mindez azonban csak apr csnytevsnek, az rintett sszeg pedig aprpnznek szmtott ahhoz kpest, ami a 70-es vekben s klnskppen a kzel-keleti hbort kvet 1973-as nagy olajvlsg utn kvetkezett. Az amerikai klgyminisztrium "legzsenilisabbnak" kikiltott olajszakrtje, Jim Akins, aki utbb orszgnak nagykvete lett Szad-Arbiban, egy hress vlt cikkben 1973 tavaszn ijeszt kpet festett az olajellts jvjrl. Azt mondotta, a vezet ipari tks orszgoknak egyre tbb olajra lesz szksgk, az olaj idnknt hinycikknek fog szmtani, s "ha nem vigyznak"; 1980 derekra az olajr hordkknt akr 5 dollr is lehet. A valsg mellett Akins jslata meglehetsen spadtnak bizonyult. 1980 derekn a hordnknti szadi olajr a 30 dollrt ostromolta.

Amikor Jim Akins mg az 5 dollros olajr felett merengett, hress vlt cikkben gy fogalmazott "A legendss vlt Krzus kirly kora ta nem ltott a vilg mg olyan aranyradatot, mint amilyen a szadi kincstr fel ramlik majd."

1980 derekn az olaj kereken hatszor annyiba kerlt, mint amire Akins bors lmaiban szmtott. A szadiak hatszoros Krzuss vltak. Vagyonuk szmszer s pontos hatrait valsznleg sem k, sem a vagyon j rszt kezel nagy amerikai, angol s svjci bankok szmtgpei nem tudjk tbb felmrni.

A mekkai Nagymecset ostroma ta azonban tudta a vilg, hogy ez az irdatlan vagyon, a sz fizikai, s jelkpes rtelmben egyarnt - homokra plt.

Nyolcvan esztendvel Ibn Szad s negyven harcosnak legends sivatagi rohama utn az utdoknak mr szmolniuk kellett azzal, hogy mire kirobban a klnok, a ht Szudeiri, az Al Seik unokk s a Bels t nagy hatalmi harca - a marakods mr nem a csaldi hatalomm fajult llamhatalom, hanem a klfldi bankok pncltermeiben rejtz szmllatlan millirdok felosztsrt folyik majd…

 

 

 

Kreativ Blogger djam   

 

Free TopSite 
 

TOP-lista

GerrysTop100 pro.domo
 
BelgischeTop100 pro.domo

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Free TopSite


Rubin Toplistja

  JoniPeti Topsite

 

 

Top the Top Germany

 
Geniblal incredimail et psp

 
Top site Web coute
   






 

               

 

 

 


 In Memoriam

 

 

 

 

 Seuso kincsek trtnete
Seuso bntny1
 a kincsek klvrija

Seuzo bntny2
Seuso bntny3


A vilg kori 7 csodja 
The world ancient 
7 miracles
 

A gzai Nagy piramis
The Giza piramid
Szemiramisz fggkertje
Hanging garden of Semiramis
Artemissz temploma
Temple of Artemis
Zeusz szobor Olmpiban
Zeus sculpture in Olmpia
Mauszolos sremlke
Mausolos's tomb
Rhodoszi kolosszus
The Rhodos colossus
Alexandriai vilgttorony
Alexandria lighthouse

 

 A Vilg j 7 csodja  

TheWorl new 7 mirackles

Legeslyesebbek
Probables
...s kpekben
and in pictures 
    Eredmnyhirdets 
Results
 
Kpekben
 
2007.jnius 07
fIn pictures


XTRM 
 Amatr  bvrkods
Amateur diving 
FOTOK
Photos 
Bali 
Bali2
Mexico s Karib vizek 
Mexico and Karib waters
 
Maldiv-szigetek
Maldiv-island
Lanzarota-Kanri-szigetek
Lazarota-Kanri -island
Madeire (Madra-Kanri-szigetek)
Madeira-Kanari-island
Nagy Korallztony(Ausztrlia)
Big coral reef
Thaifld
Thailand
 


  Szabadtds merls 
Freediving


 
Robert Alain a falmsz 
Robert Alain the wall climber
Spidman1.
Spidman2.

 

Bzisugrk 
Base jumpers
    ugrs...pletekrl 
Jump from buildings
....antennkrl 
from aerials

....hdakrl 
from bridges
....sziklkrl 
from rocks

    
DIVATOS TESTDSZTSEK 
Trendy body decorations 

Tetovls 
Tattoo
Tetovls-kpek 
Tattoo - pictures
Testfests 
Body painting
Testfests-kpek 
Body painting - pictures
 
Cica "tesfests"
Kitten body painting


PLASZTINCI 
Plastination

Gnther von Hagen
a plasztintor
... 
the plastinator

...a heidelbergi killts 
The Heidelberg exhibition


  A VILG LEGNAGYOBB VZESSEI
The world’s biggest waterfalls  

 

Niagara (USA/Canada)  
Viktria-vzess 
Victoria waterfall
...(Zambia/Zimbabwe)
Angel-vzess (Venezuela)  

Angel waterfall
 

Iguazu-vzess (Brazilia
Iguazu waterfall

    
   

  FURCSA PTMNYEK 
Strange buildings

Kinai nagyfal 
The Cinese big wall
Exterstein
Hsvt szigetek 
Easter islands
Stonehenge
Nazca vonalak 
Nazka kpek
Nazca lines
Newgrand
folysrja rorszg 
river grave
Moundok(dombsrok 
Moundok (hill graves)
USA

T
arxieni templomegyttes 
Tarxien templeband
Carnak-Franciaorszg 

 


RDEKESSGEK KULTRKBAN
Interests in cultures

Testtorzts
Body distortion

...s kpek
and pictures
Moszok
Moss
Amisok
Amiss

 

Igazgyngyk
 Pearls
Gyngyhalszok
Pear

 

Nmely menhoz Regizni kell

Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

  

 

Free TopSite 
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.