Rothschild
A kezdet
A Rothschild-ok trtnete Frankfurt am Mainban kezddtt, ahol a Rothschild dinasztia "sapjnak" Meyer Rothschild-nak eldei genercikon keresztl ltek, a kt vgn lncokkal elzrt, katonk ltal rztt Judengasse - Zsid utca - egyik hzban. A hzon vrs cgtbla (Rothschild) lgott, innen a csald neve. Az ifj Meyer tanoncveit Frankfrtban tlttte, ahol a hatsgok kevsb kemnyen bntak a zsidkkal. Az Oppenheimer bankhzban tlttt inasvek utn 1764.-ben tr vissza Frankfurtba, s amikor elszr kzeltette meg a gettt, minden utcaklyk "zsid, tedd a ktelessged !" kiltsra - a trvny parancsainak megfelelen - a fal mell kellett hzdnia, s mlyen meghajolva kellett levennie magas tetej svegt.
Inasvei alatt csaldja elszegnyedett, s mr nem az utca "jobbik feln" laktak a "vrs cgres" hzban, hanem egy roskadoz, nedves viskban, amely a kapu fltt himblz cgrrl a "Serpenys hz" nevet viselte. Itt kezdett Meyer Rothschild rgi pnzekkel kereskedni. Maga rta a katalgusokat, s a pnzekkel rendszeresen vgig ltogatta a nmet fejedelemsgeket, hercegsgeket. A Serpenys hzban affle pnzvlt helyisget is berendezett. Ez volt az els "bankhza" 4 ngyzetmteren. A pnzvlts nyeresgt az rmekereskedelem kiterjesztsbe fektette, megszorult gyjtk kszlett vsrolta fel belle. Kapcsolatai olyan magas krkig terjedtek ki, hogy 1769.-ben, a Serpenys hz falra j cgtblt szgeztek: "Meyer Rothschild, felsge Vilmos hanaui herceg gyintzje".
Ez nem volt semmi, mert a parnyi hercegsg ura, valjban egyike volt Eurpa leggazdagabb uralkodinak, affle hercegi bankr, s uzsors volt. Rothschild fokozatosan bekapcsoldott ezekbe az zletekbe is. A lassan gazdagod csald j hzba kltztt, amelyen zld cgtbla lgott, s gy a "Grnschild" nevet viselte. Egy ideig tprengtek azon, hogy nem kellene e felvenni az j cgtbla nevt csaldi nvknt, de a rginl maradtak.
A pnzgyi robbans
Ezt Meyer Rothschild t fia okozta, akik sokkal erszakosabbak voltak flnk, vatos apjuknl. Az els nagy "nemzetkzi fogst" 1804.-ben bonyoltotta le az t testvr, amikor a dn kirlysg teljesen tnkrement. A dn kirly a nagybtya volt Vilmosnak, aki azt gondolta, hogy ha gy tud klcsnt adni Dninak, hogy az zletnl nem szerepel a neve, akkor megfelel uzsorakamatot kvetelhet ki. (Mskpp nem kopaszthatja meg a rokont…). Az zletet az t fira bzta. A nagy bankhzak tombolva vettk tudomsul, hogy egy ismeretlen gett milliomos rntja ki buss kamatra adott klcsnnel a dn kirlysgot a csdbl. Senki nem tudta, hogy a pnz Vilmos kincstrbl szrmazik, s a Rothschild-ok a titoktartsrt kaptk a hasznot. gy tnt, hogy jelentsen meggazdagodik a csald, de ekkor megjelent Napleon.
1806.-ban Hessent is megszlltk Napleon seregei. Vilmos elmeneklt, s vele a Rothschild-ok legnagyobb prtfogja.
Napleon pnzgyminisztriuma azonban nem brt a Rothschild csalddal. A trnfosztott Vilmos herceg adsainak, szerte Eurpban, hivatalosan a francia kincstrnak kellett volna megfizetnik adssgukat. A Rothschild fiuk azonban dupla fenek hintban szguldoztk vgig az nmet hercegsgeket, s buss jutalk fejben, a francia hatsgok orra eltt szedtk ssze Vilmos herceg kintlvsgeit. A rendrsg megjelent ugyan a frankfurti gettban, a "zld cgtblrl" elnevezett hzban, de ott csak egy reg pnztrost talltak. Vilmos herceg adssglevelei az orszgutakon szguldoz Rothschild hintk ketts padlja kztt rejtztek. Persze az sszeszedett pnzt nem kellett nyomban tadni, ezrt befektets utn nztek. Ez nknt knlta magt. A Napleon ellen kzd Anglia kontinentlis blokdjn t, csempsz hlzatot szerveztek, aminek segtsgvel fszerek, gyapot, selyem, dohny, cukor, kv, s indig valsgos zne radt a kontinensre, persze a blokd miatt horribilis ron… Az ezen szerzett vagyon mr elg volt, hogy eredeti szakmjukhoz visszatrjenek, abbahagytk a csempszst, s ettl fogva mr csak egyetlen rut adtak el, a PNZT.
Eldntttk, hogy Napleon buksra fognak spekullni. Ez a csszr legfnyesebb veiben, nem kis lesltst bizonytott. Meggyztk Vilmost, hogy vagyont fektesse angol llamklcsnkbe. Ekkor mr akkora hatalmuk volt, hogy Vilmos zletei mr nem elgtettk ki ket. Elvllaltk a Kelt-indiai Trsasg aranykincsnek eljuttatst az Ibriai-flszigeten harcol Wellington hercegnek. Az arany egyetlen tja Franciaorszgon keresztl vezethetett. A Rothschild-ok hamis leveleket rattak, amikben az llt, hogy a Rothschild-ok aranyat akarnak kihozni Anglibl, de ezt az angol kormny ellenzi, mert az arany kiramlsa meggyengti az orszgot. Hagytk, hogy ezeket a leveleket a francia titkosrendrk elkapjk. Bekaptk a horgot. Hiszen ami rossz Anglinak, az j Napleonnak, s az aranyat tengedtk...
A legnagyobb hzs
Mindenkppen a waterlooi csatval kapcsolatos. Az t fivr pratlanul gyors hrviv, s futrszolglatot ptett ki (ennek a londoni ga, egszen a msodik vilghborig a rgi formjban maradt fenn !) Az informci pnzt rt, s mi volt rtkesebb informci, mint a waterlooi csata vgeredmnynek ismerete ? A londoni tzsde reszketve figyelte az esemnyeket. Ha gyz Napleon, zuhannak az angol llamktvnyek, ha veszt, a csszrsga sszeomlik, s az angol llamktvnyek az gig emelkednek.
1815. jnius 20.-n hajnalban, a Rothschild futr NYOLC RVAL KORBBAN rkezett meg, mint magnak Wellington hercegnek a hrvivje !!!! Nathan Rothschild elszr az angol kormnnyal kzlte, hogy Napleon veresget szenvedett, s tment a tzsdre. A helyben mindenki angol paprokat vsrolt volna, mghozz tmegvel. De egy szt sem szlt, elfoglalta megszokott helyt, s a tzsde egyik oszlopnak tmaszkodva, s eladott. A tzsdn vgigszaladt a hr: Rothschild elad !!! Nyilvn tud valamit, Waterloo elveszett ! S a londoni Rothschild tovbb nttte a piacra az angol llamktvnyeket. Csak eladott !!!
Azutn, amikor a paprok ra a mlypontra zuhant, s a tzsde mg nem bredt fel, egyetlen mozdulattal visszavsrolt mindent, amit korbban eladott, csak ppen az eladsi r tredkrt. Nhny perc mlva a tzsdre is megrkezett a hivatalos hr Napleon veresgrl. Szinte megszmllhatatlan profitot sprtek be. 140 vvel az eset utn, gy kommentlta az akkori esemnyeket Frederic Morton, a dinasztia egyik letrajzrja: "Ki sem lehet szmtani, hogy az utdoknak hny kastlyt, versenyistllt, hny Watteau- s Rembrandt kpet kerestek meg azon a napon." vtizedekkel az eset utn is sokszor megtrtnt, hogy az angol kormnyt a Rothschild-ok 10 - 12 rval korbban tjkoztattk klnbz esemnyekrl, mint ahogy az angol nagykvetsg jelentsei megrkeztek volna. (Klnlegesen tenysztett postagalambokat pp gy hasznltak, mint klnlegesen megptett hajkat, amik ms utast nem vehettek fel.) Ezrt gyakran elfordult, hogy angol, francia, spanyol nagykvetek a Rothschild-okra bztk a kvetsgi postt is.
Nemesi rang
A Rothschild-ok 1817 tjn finoman jeleztk a bcsi udvarnak, hogy megrdemelnnek mr valamifle kitntetst, az eddigi szolglataikrt. Kaptak ekkor egy arany tubkosszelenct, rajta a csszr gymntokbl kirakott monogramjval. Ekkor finoman kzltk az udvarral, hogy gymntokkal el vannak ltva, inkbb nemessget ignyelnnek. Tekintettel az izraelita szrmazsukra a legalacsonyabb kategriba soroltk ket, s felszltottk ket, hogy terveztessk meg a csaldi cmert. Az t fivr nem volt szvbajos. Olyan cmertervet nyjtottak be, ami egy fhercegnek is a becsletre vlt volna. Volt abban minden, a sastl a leoprdig, az oroszlntl, az t fivr egysgt jelkpez, egy marokba fogott t arany nylvesszig. Radsul a cmert krlvev dsztsekre mg korons, pnclozott fejeket is terveztettek. Az ggyel foglalkoz hivatal rmlt levelet rt a pnzgyminiszternek, hogy a Rothschild-ok cmerterve megvalsthatatlan, mert a heraldika trvnyei szerint nem jr nekik se korona, se oroszln, se sas madr. A hivatal tisztviseli csfosan sszefirkltk a drga pnzen tervezett cmertervet.
Nem sokkal ksbb 1822. szeptember 23.-n, a Rothschild hz 900.000 aranyforint szemlyi klcsnt adtak Metternichnek, a csszr mindenhat kancellrjnak, htvi visszafizetsre, s klnlegesen kedvez kamatra. t nap mlva egy csszri parancs, mind az t fit bri rangra emelte, s a heraldikai iroda brokrati fogcsikorgatva engedlyeztek mindent, amit a cmerbe beterveztettek (sast, oroszlnt, sisakot…). Ma is ez a Metternich kegybl kapott cmer dszti a Rothschild bankhzak szemlyi hasznlatra sznt levlpaprjait.
Bizalom Londonban
Ebben az idben trtnt, hogy Nathan Rothschild be akart vltani egy hitellevelet a Bank of England irodjban, amely a frankfurti Rothschild hztl szrmazott. Itt kzltk vele, hogy csak a sajt bankjegyeiket hajlandk aranyra vltani, ms bankokt nem.
Msnap Rothschild ismt megjelent egy tz fontos bankjeggyel, hogy vltsk azt neki aranyra. Ezutn tmtt pnztrcjbl elvett mg egyet, s azt is aranyra vltotta. Nhny rn keresztl folytatdott ez a jtk itt, s az Angol Bank msik kilenc fikjnl egy idben, ahol megbzottai ugyan ezt tettk. Ezen a napon 100.000 fonttal cskkent az angol aranykszlet. Msnap reggel Nathan Rothschild, s kilenc kpviselje ismt megjelent a pnztrnl. Az elsiet igazgat megkrdezte tle, hogy meddig akarja mg folytatni ezt a rossz trft ? A vlasz: "A Rothschild bankhz, mindaddig bizalmatlan lesz a Bank of England bankjegyei irnt, amg a Bank of England bizalmatlan a Rothschild bankhz hitellevelei irnt…"
Prizsban
Heine, a klt sokszor jrt ebben a Rothschild hzban, de szabad szelleme nem nagyon trte az arany eltti hajlongst. gy irt: "Figyeltem, hogyan hajlonganak s alzkodnak meg eltte az emberek. gy csavargatjk a gerincket, hogy azt a legkivlbb akrobata sem tudn utnuk csinlni. Irodjnak az ajtaja eltt gy elnti ket az alzat, mint Mzest Horb hegyn, amikor felfedezte, hogy Szent Fldn jr. Mzes levette saruit, s bizonyos vagyok benne, hogy ezek is levennk a cipiket, ha nem aggdnnak, hogy a lbszaguk zavarja a brt… A minap lttam, amint egy arany libriba ltztt lakj vgighordozta a bri jjeliednyt a palota folyosjn. Valami tzsde spekulns vrakozott ott, s megemelte a kalapjt a nagyfontossg edny eltt. Megjegyeztem ennek az embernek a nevt; idvel biztosan milliomos lesz belle…"
Heine nem hajlott meg az arany eltt, egy zben, amikor meghvtk vacsora utni kvra, s konyakra, a kvetkez levelet kldte vissza: "Kedves Br r ! n rendszerint ott iszom meg a vacsora utni kvmat, ahol vacsorzom…"
Szuezi csatorna
1875. november 14.-n, egy vasrnapi napon, Londonban, vacsora kzben hozta az inas a hrt a Rothschild-ok prizsi besgjtl, hogy az adssgoktl fuldokl egyiptomi uralkod felajnlotta a franciknak a birtokban lv Szuezi-csatorna rszvnyeket, de elgedetlen a felknlt sszeggel. A csatornra mr rgen r szerettk volna tenni a kezket az angolok, de nem tudtk trgyalsra knyszerteni a msik felet. Az informtortl szrmaz hr jelezte, most jtt el az id !
Az egyik korabeli feljegyzs szerint a kt fivr csak ennyit mondott egymsnak: "Vajon mennyit akarnak ?" Mindketten fellltak, s visszamentek Prizsba. Mire ott felszolgltk a vacsora utni konyakot, mr tudtk a vlaszt. Az elad, akkori rtken 44 milli amerikai dollrt, azaz 4 milli fontot akart kapni, ami elkpzelhetetlenl nagy sszegnek szmtott akkor. Mr megint hamarabb rtesltek a trtntekrl...
Msnap, csikorogva beindult a politikai gpezet is. De a parlament ppen szabadsgon volt, s egy trvny megtiltotta, a Bank of Englandnak, hogy a parlament lssznetben klcsnt bocssson a brit kormny rendelkezsre. Egybknt is, a bank vezeti kzltk, hogy ekkora sszeget, a londoni pnzpiac megrendtse nlkl, nem tudnak azonnal, s egy sszegben rendelkezsre bocstani. De az angolok tudtk, hogy minden a gyorsasgon mlik.
Megbeszltk Viktria kirlynvel, s sszehvtk a minisztertancsot. Fl ra mlva meghoztk a dntst. Nem a Bank of Englandtl vesznek fel klcsnt, hanem a Rothschild-oktl…
Amikor kzltk Lionel Rothschild-dal, hogy az angol kormny nagyon szeretne holnap ngy milli font klcsnt kapni, ppen szlt evett. Kt msodpercig nmn rgta, s azt mondta, hogy "Meg fogjk kapni."
A ncik
Ekkora zletek, amiket eddig emltettem, ezutn mr nem voltak, de csupn a londoni bankhz, klnbz orszgokban 18 kormnyft finanszrozott. Klcsneinek rtke mai pnzben szmolva elrte a 30 millird dollrt. A vgre mr csak egyetlen trtnet, ami rzkelteti, hogy valjban mekkora hatalmat jelentett, s jelent mg ma is a Rothschild nv. Br azt hiszem ez az eddigi trtnetekbl is sejthet…
1938. mrcius 10.-n, Ausztria nci megszllsa (az Anschluss) eltti napon, a francia Rothschild hz riadztatta Louis Rothschild -ot, hogy srgsen hagyja el Ausztrit. A br azonban knyelmes volt, s csak msnap jelent meg a bcsi repltren. (Termszetesen inasa ksretben). Mieltt felszllhatott volna a zrichi gpre, kt SS r felismerte, s elkobozta tlevelt.
Kt nappal ksbb SS-ek jelentek meg a br palotjban, s felszltottk, hogy kvesse ket. Ezzel a felszltssal kezddtt meg a ncik, s a bcsi Rothschild-ok tragikomdija.
Az SS embereit a br azzal fogadta, hogy rmmel kveti ket, de elbb vacsorzni hajt…
A rohamosztagosok, akik ltalban nem mltnyoltk az effle kvnsgokat, ezttal, gy ltszik klnleges utastsokat kaptak, mert engedelmesen lltak a damasztabrosszal tertett asztal mellett, mg a br (hrom inas segdletvel) knyelmesen megvacsorzott, s illatos vzzel lebltette ujjait, elszvta vacsora utni cigarettjt, s bevette megszokott gygyszert. Ezutn elment az SS legnyekkel.
Elszr a ncik ltal vezetett j osztrk rendrsg egyik vezetje el vittk, ahol a feljegyzsek szerint a kvetkez prbeszd zajlott le: "Szval maga Rothschild. s pontosan milyen gazdag ? A br erre azt vlaszolta, hogy nhny napig tartana, amg ezt a knyveli meg tudnk mondani. No jl van, - mondta a rendrfnk - akkor legalbb azt mondja meg, hogy mennyit r a bcsi palotja, a bennlv mkincsekkel egytt ? A vlasz gy hangzott: Mennyit r a Szent Istvn katedrlis ?"
A rendrfnk ezen a ponton abbahagyta a kihallgatst, s a brt belktk egy cellba. Nem volt ott sokig, hamarosan tszlltottk a Gestapo bcsi fhadiszllsra. Sz sem volt arrl, hogy a brt brminem fizikai veszly fenyegette volna. Gring ugyanis Svjcba kldette kln megbzottjt, hogy kzlje a Rothschild-okkal a feltteleket.
Elengedik Louis brt, ha Gring marsall kap ezrt a szvessgrt 200.000 dollrt (persze nem mrkban, hanem dollrban, egy svjci bank trezorjba tve). A hitleri birodalom pedig megkapja az osztrk Rothschild hz vagyont, belertve a csehszlovkiai Vitkovicben lv aclmvet is.
A Rothschild megbzottak Zrichben kemnyen alkudoztak. Kzltk Gring, csodlkoz megbzottjval, hogy kt vvel korbban mr titokban tjtszottk egy angol rdekeltsg kezre a Vitkovicei rszvnyek tbbsgt. Louis br tvozsrt hajlandk tengedni az ausztriai hz vagyont, de Vitkovice csak akkor kaphat, ha a br r mr megrkezett klfldre, s akkor is csak gy, hogy a ncik FIZETNEK hrommilli fontot. Az alku hzdott, kzben a ncik megszlltk Csehszlovkit, de az angol kzben lv Vitkovicei aclm, mg nem volt a hatalmukban.
A vita cscspontjn, a bcsi Gestapo " Rothschild szobjban" kinylt az ajt, s maga a vreb: Heinrich Himmler, az SS rettegett fnke jelent meg. Egy rig alkudoztak a felttelekrl, de a br nem engedett. Himmler tvozsa utn SS szlltmunksok jelentek meg, s egy XIV. Lajos korabeli llrt, s egy hozz nem ill, hatalmas knai vzt cipeltek be a szobba, az gyat pedig narancsszn brsonnyal tertettk le. Himmler nylvn gy akarta jelezni, hogy a brnak mg sokig kell maradnia. Rothschild azonban rkiltott az SS-ekre: "Vigyk ki ezt a sok zlstelen vacakot ! Egybknt is gy fest ez a szoba, mint a krakki bordlyhz !"
Msnap kzltk Himmler megbzottai, hogy elfogadtk a Rothschild-ok feltteleit, a br tvozhat !
Louis Rothschild erre azt vlaszolta, hogy most mr este 11 ra van, s igazn nem vrhatja el bcsi bartaitl, hogy ilyen ksn is a rendelkezsre lljanak, s mg ezt az jszakt a Gestapo fhadiszllsn hajtja eltlteni...
A Gestapo trtnetben erre mg nem volt plda, ezrt Berlinbl telefonon kellett kln felhatalmazst krni. Ezen az estn, mint vendg mg a Gestapo fhadiszllsn maradt, s kt nap mlva tlpte a svjci hatrt. A nmetek 1939 jliusban kzltk, hogy a megllapods rtelmben tutalnak a londoni Rothschild-oknak hrommilli fontot, Vitkovice rszvnyeirt. A brit kormny azonban belpett a hborba, mieltt a pnz megrkezett volna Londonba.
A bcsi tragikomdia Prizsban nem ismtldtt meg, mer a francia Rothschild-ok idben tvoztak. Ha a Rothschild-okat nem is, de a vagyonukat "elkaptk" a ncik.
A hbor utn klnvonaton szlltottk vissza a Rothschild kincseket. A teherplyaudvaron a csald bizalmas megbzottai vlogattk ki a festmnyeket, szobrokat, gobelineket, aszerint, hogy a csald melyik tagjnak, melyik palotjbl vittk el azokat.

|