
Mitsui

A japn Mitsui hz trtnete
Ha van vilgraszl vagyon s hatalom, amelynek szletsvel kapcsolatban j, az eurpai ember szmra kds s ismeretlen fogalmakkal, st a mlt tvolba vesz legendkkal kell megismerkedni, akkor ez a japn gazdasg egyik risnak, a Mitsui hznak a trtnete. Aligha tlzs arrl beszlni, hogy itt magnak a tvol-keleti szigetorszgnak si trtnetrl van sz, amelynek hatsa ma, a szmtgpek vilgban is t meg tjrja a Mitsui szervezett.
A kezdet
A trtnetet jformn el sem lehet kezdeni a japn strtnet nhny vonsnak felidzse nlkl. Ez, mint minden ms npnl, legendk, s mtoszok homlyba vsz. A Mitsui hz trtnet szempontjbl a legfontosabb annak megemltse, hogy mr a VI. szzadban (teht majd ngyszz vvel a magyar honfoglals eltt) klnbz nagy trzsi csaldok knyszertenk r akaratukat a csszri hzra. Az els ilyen feltr csald a Soga dinasztia volt.
A trtnelem viharai sorn egymst kvet hatalmas csaldok vezetinek egyike 1192-ben felvette a "sogun" nevet. Ez egyszeren parancsnokot jelent. Valdi rtelme azonban "katonai dikttor". Japn trtnelmben dnt szerepe volt, hiszen ez az intzmny csaknem htszz esztendeig llott fenn. E ht vszzad alatt a feudlis Japnban a csszri hz nvleges hatalma mellett mindig a sogun s szervezete, az egy csaldhoz kapcsold "soguntus" jelentette az igazi hatalmat.
A sogunok, illetve csaldjuk, lland harcot folytattak ms nagy hbri csaldokkal, akiknek persze megvolt a maguk klikkje. Ez a viszonylag gyengbb fldesri csaldokbl llott. E furakat dajmiknak neveztk. Mindegyiknek volt kicsiny, feudlis hadserege. Ennek tagjai voltak a szamurjok, akiknek egyetlen feladata a fldesr katonai szolglata volt, s ez a szamurj csaldokban aprl fira szllt. A fldesr rendszerint kisebb birtokot adomnyozott, az t szolgl szamurjoknak. Persze ezt a birtokot is a jobbgyok mveltk meg.
A Mitsui hz legendja szerint a dinasztia se ilyen szamurj volt, aki majdnem ezer esztendvel ezeltt az akkori sogun szolglatban llott. A Mitsui csald hivatalos trtnete azt is elmondja, hogy a XII. szzadban a csald az si japn fvros, Kyoto kzelben nagyhatalommal rendelkez Sasaki csaldot szolglta szamurjknt. Ksbb ennek a fri csaldnak nhny sarja Mitsui lnyt vett felesgl. Japn leghatalmasabb nagytks dinasztijnak cmere ma is azonos a Sasaki csald cmervel.
A terjeszkeds
Japnban krlbell a XVI. szzad tjn emelkedtek ki a chbeli kzmvesek, halszok, kereskedk tmegbl az els nagyobb pnzvltk, rizskereskedk, hajtulajdonosok. Ekkoriban jelennek mg az els manufaktrk, a kzi munkt tmegesen megszervez zemek. A XVI. szzad vge fel a Mitsui csald mr nem hasznlt szamurj kardot. Elbb mint rizsbor rusok, ksbb mint egy szvde tulajdonosai tnnek fel a sznen. 1673-ban az egyik Mitsui fivr megalaktotta az orszg egyik els pnzvlt s uzsors cgt, majd a selyemkereskedelemre vetette magt. Az 1700-as vek elejn mr a Mitsuik Japn egyik leggazdagabb kereskedcsaldjnak szmtottak.
Az els reklm Japnban
Klns lmny fogadja a tranzisztorok s szmtgpek vilgbl, a tokii Mitsui Mzeumba lp ltogatt. Megtudhatja, hogy a Mitsui csald volt az els, amely Japnban reklmot s hirdetst hasznlt. (Olajos paprbl kszlt esernyket osztogattak, amelyekre rfestettk a Mitsui nevet. Megfizettk a sznhzigazgatkat, hogy a npszer darabok eladsn a klasszikus szvegek, deklamlsakor a sznszek ejtsk ki a Mitsui szt.) Ez a csald volt az els, amely a csekk st hasznlta Japnban. Itt alkalmaztak elszr ketts knyvelst. A Mitsui csald hatrozta el, hogy egy alkalmazottat (ha nem kvet l bnt, s tisztessgesen dolgozik) sohasem lehet elbocstani. A munkltat s a munks "csaldi kntsbe" burkolt kapcsolatt, amelynek mindmig oly dnt szerepe van a japn gazdasgi letben, a Mitsui hz alapozta meg.
A "csaldi alkotmny"
A XVIII. szzad elejn mr a Mitsui csald volt Japn legnagyobb bankja s kereskedhza. A csaldf "a csszr bankrja" cmet viselte.
Ebben az idben dolgoztk ki a Mitsui hz mig rvnyes, "csaldi alkotmnyt". Ez szorosan sszefgg azzal a szereppel, amelyet a csald jtszott a klvilgtl teljes ktszz vig (1640-tl a XIX. szzad kzepig) szinte lgmentesen elzrt Japn trtnetben. 1640-ben Japn sszes kiktit lezrtk. Megtiltottk olyan hajk ptst, amelyek hosszabb tengeri tra alkalmasak. Rendeletet adtak ki, amely szerint egyetlen japn sem hagyhatja el az orszgot. Ha mgis megtenn s visszatr, hallbntets vr r. Hallos tlet fenyegette azokat a klfldieket is, akik japn terletre lptek…
Ebben a klns s flledt lgkr orszgban dolgozta ki a Mitsui csald a maga "alkotmnyt". Ez tizenegy "parancsolatbl" llt. A parancsolatok els csoportja azt a gondolatot fogalmazza meg, hogy "az egyn semmi, a csald minden", s hogy a csaldnak felttlen hatalommal rendelkez csaldft kell vlasztania, aki a dinasztia nevben cselekszik. Ez a hatalom mindig csak a legidsebb fira szllhat, aki a csaldi vagyon re s kezelje. A parancsolatok msik csoportja a csaldf feladatait s ktelessgeit trgyalja. Vgl a tizenegyedik a kvetkezkppen szl: "Az a klnleges szerencse rt tged, hogy az istenek orszgban szlettl. Tiszteld isteneidet s a csszrt, aki az megtestestjk e fldn." Mr ebbl rzkelni lehet valamit abbl a klnleges lgkrbl, amely a nagy japn tks csaldok korai trtnett s mai hatalmnak formit megklnbzteti mindattl, amit az eurpai s amerikai kapitalizmus trtnetbl ismernk.
Taln mg rzkelhetbb ez a klnbsg, ha ideiktatjuk azt az eskt, amelyet minden Mitsui finak le kell tennie, amikor belp a cgbe, immr csaknem hromszz esztendeje. "seink nagyra becslt szellemeinek jelenltben eskszm, hogy erstem a hzunkhoz tartoz csaldokat, s kiterjesztem az eldeink ltal ltrehozott vllalkozsokat. Kvetni fogom hzunk alkotmnyt, s nem ksrlem meg annak megvltoztatst. Erre nneplyesen megeskszm, s ezt seink tiszteletremlt szellemeinek jelenltben alrsommal is megerstem."
Nehz elkpzelni az ilyen zleti "avatst" egy Rothschild, Krupp, Rockefeller vagy Ford csaldjban...
Nyits klfld irnyba
A Mitsui hz a vilgtl elzrt Japn meleghzi levegjben ntt nagyra, de egyike volt azoknak a nagy pnzgyi s kereskedelmi rdekeltsgeknek, amelyek megreztk, hogy az elzrtsg korszaknak vget kell vetni. Amikor Prry tengernagy vezetsvel az amerikai hajk megjelentek az elzrt japn kiktk eltt, s bezztk a "meleghz" ablakt, a Mitsui hz volt az els, amely felvette a kapcsolatot az idegenekkel. A trzs akkori vezetje elkldtt egy festt Perry hajjra, hogy arckpet ksztsen a tengernagyrl, amikor a soguntus zrt rendszere megbukott, s megkezddtt a felems polgri reformok korszaka, elszr a Mitsui csaldok frfitagjai rajzottak t az cenon, hogy tanulmnyozzk az amerikai kereskedelmi s bankvilgot.
Az els kt nagy lehetsget a Korea elleni hdt hadjrat s a cri Oroszorszggal vvott hbor jelentette a Mitsui szmra. A hbor eltt a Mitsuival szorosan egyttmkd llami vezetk nagyszabs kzponti beruhzsokkal kezdtk el Japnban az iparostst. Amikor azutn az adfizetk fillrjeit kockztat llamhatalom eljtszotta a maga szerept, belpett a Mitsui s a tbbi hozz hasonl, vele egy idben felemelked nagy japn tks csald. Olcsn megvsroltk a kormnytl a kzpnzeken kifejlesztett vllalatokat, a bnyktl a szvgyrakig.
Ez adta meg a "kezdsebessget" a Mitsuinak s a tbbi trsztnek. Erre klnsen azrt rdemes felfigyelni, mert ugyanez a folyamat, persze sokkal fejlettebb formban, megismtldtt a msodik vilghbor utn.
Ennek a fejldsnek ksznhette a Mitsui hz, hogy a szzadfordul utn ht esztendvel, az orosz japn hbor "zskmnynak" bezsebelse utn mr az orszg legnagyobb hadianyag gyrosa is volt, s a csaldft bri rangra emeltk, majd kitntettk, a Felkel Nap-renddel. St a Mitsui hz kereskedelmi flottja (ami akkoriban 39 hajbl llott) tevkenyn rszt vett a hbors hadiszlltsok lebonyoltsban. Ez a terjeszkedsi folyamat tretlenl tartott tovbb egszen a msodik vilghborig. A japn trsadalom szerkezete kvetkeztben azonban a "nagy nv", az egynisg eltnik, almerl, s a csald, a szntelenl megjul dinasztia ll az eltrben: "a Mitsui".
A monoplium
A msodik vilghbor kszbre a Mitsui terjeszkedse szinte pratlan monopolhelyzetet teremtett. A csald 112 nagy japn tkstrsasgot tartott a kezben. A japngazdasgi letnek 18 olyan gazata volt (a vastermelstl az lelmiszeriparig), amelyben ez a csald a termels tbb mint felt tartotta kzben. (Klnsen a vegyipar, ahol a Mitsui gyakorlatilag a teljes japn termelst ellenrizte.)
A Mitsui az vek sorn ms monopoltks vllalkozsokat is a maga rdekkrbe vont, s ezek a csald befolyst nveltk.
Az emltett rdekeltsgeket is "nagycsaldok" irnytottk, amelyek szvetkeztek a Mitsui tkvel. Ezt a hallatlan szles kr szvetsget a japn gazdasgtrtnet "Nagy Mitsui" nven ismerte.
Akrcsak az amerikai vagy eurpai tkseknek, a Mitsui hznak is meg kellett kzdenie a rivlis nagytks csaldkkal a piac felosztsrt. A Mitsui dinasztinak trtnelmileg legnevezetesebb vetlytrsa volt s maradt a Mitsubishi-konszern, amely az Ivaszaki bri csald tulajdonban volt. 1870-tl egszen a msodik vilghborig a japn belpolitika, st katonapolitika is (persze nmi egyszerstssel) a Mitsui s a Mitsubishi kztti hatalmi harc s e harcban kttt megegyezsek tkrkpe volt.
A Mitsui hz pldul risi befolyssal rendelkezett a hadseregben s a lgierben, mg a Mitsubishi a tengerszetre vetette magt. Ezek az rdekek nagy szerepet jtszottak a ksbbi japn katonai stratgia kialaktsban.
Politika
Taln mg vilgosabb a kp, ha megvizsgljuk az 1870-es vek vgn kialakul japn parlamenti rendszer kt legfontosabb prtjt. Tlzs nlkl elmondhatjuk: a Japnban kialakul kt nagy prt kzvetlenl a Mitsui s a Mitsubishi politikai rdekkpviseletnek volt tekinthet. A Mitsui hozta ltre a konzervatv prtot. (Japn nevn: Szeijukai.) A Mitsubishi pedig a reformprtot vagy ksbbi nevn demokrata prtot. (Japn elnevezse: Minszeito.)
A japn trtnelem viharai sorn ezek a prtok klnbz nven jelentkeztek. Jellemz azonban, hogy amikor a msodik vilghbors veresg utn jra ltrehoztk a parlamenti rendszert, ugyanez a kt prt kelt letre. A Szeijukai "liberlis prt" nven alakult jj, a Minszeito pedig megtartott a "demokrata prt" nevet. 1948-ban ez a kt prt egyeslt, s mindmig a "demokrata-liberlis prt" kormnyozza Japnt, az a kt prt, amelyet ht vtizeddel ezeltt a Mitsui csald s vetlytrsa, a Mitsubishi-konszern hozott ltre.
A veresg utn
Amikor a msodik vilghborban a japn llam sszeomlott, gy ltszott, hogy sszeomlott vele egytt a Mitsui hz hatalma is. Az amerikai megszllk, kzvetlenl, a hbor utn elrendeltk a nagy japn monopolista vagyonok felosztst. Ez azonban csak ltszatintzkeds volt, a nagybankok hatalmt ugyanis rintetlenl hagytk. Mrpedig a Mitsui dinasztia esetben (s a rivlis nagytks csaldoknl is) ppen a bankok fogtk ssze a szertegaz rdekeltsgeket. Amikor az amerikaiak a hideghbor elejn mdostottk politikjukat, s elhatroztk a nagy japn tks csaldok gazdasgi hatalmnak visszalltst, csak egy tetszhalottat kellett felbresztenik.
A rgi, elkpeszt csaldi hatalom, az rintetlen csaldi bankok (ebben az esetben a Mitsui Bank s a Dai-Ichi Bank) segtsgvel szinte hnapokon bell a rgi formban szervezdtt jj. Az 1950-es vek msodik felben ez a kt bank mr a vilg tven legnagyobb bankja kz tartozott, magban Japnban pedig a Mitsui csald volt az egetlen, amely az orszg ht "risbankja" kzl kettt tartott a kezben.
Ami a termelst illeti, a klnbz szakrtk kztt mg mindig vita folyik arrl, hogy a Mitsuinak vagy a Mitsubishinak van-e nagyobb rszesedse. A kt rismonoplium kzel egyenl ervel rendelkezik, s ketten a vilg msodik ipari tkshatalmv emelkedett Japn gazdasgnak krlbell 30 szzalkt ellenrzik. Ezen bell persze vannak eltrsek, kialakultak htalmi gcpontok. gy pldul a japn hajgyrts majdnem 70 szzalka Ivaszaki br utdainak, a Mitsubishi-trsztnek a kezben van. Ezzel szemben a Mitsui csald gynevezett "kereskedhza" Japn legnagyobb export-import cge, gy a Mitsui csald kezn megy keresztl a teljes japn kivitel lebonyoltsnak, tbb mint fele…
Hirdetsek
Nem dicsekvs, hanem a valsg tkrkpe, amit a Mitsui ezekben a napokban nmagrl mond. Az egyik Tvol-Keleten megjelen, amerikai rdekeltsg gazdasgi lapban a Mitsui Bank a kvetkez hirdetst adta fel: "Ha meg akarja tallni tjt a japn zleti vilgban, keresse meg a Mitsui Bankhoz vezet utat. 143 hazai fik, tbb mint 1700 klfldi bankkal rendszeres kapcsolat. Lenyvllalatok, New York, London, Bangkok, Bombay, Szingapr.
A Mitsui hz egy msik hirdetse, amely a klfldi turistkat veszi clba, taln mg vilgosabb kpet ad arrl, hogy mennyire thatja a gazdasgi letet e nagy hr dinasztia hatalma: "Jhet Japnba cenjrval, amelyet Mitsui gyrtott, sajt bnyibl szrmaz vasbl, amelyet aclgyrai nemestettek. Megrkezik egy kiktbe, amelynek berendezseit Mitsui szlltotta. Felszllhat Mitsui gyrtmny villamosra, s elutazhat rajta a Mitsui szllodk egyikbe. Este, ha lepihen, a Mitsui hz kiadvllalatai ltal publiklt knyveket olvashat Mitsui gyrtmny villanykrte fnynl. Reggel, ha felbred, Mitsui ltetvnyeirl val tet ihat, amelyet cukorgyraink termkvel dest. Utna elltogathat a Mitsui egyik ruhzba, ahol mindent megtall a drgakvektl a hztartsi cikkekig."
Az vtizedek sorn knyvek s tanulmnyok szzai foglalkoztak mr a Mitsui hz trtnetvel s azzal a szereppel, amelyet ez a dinasztia a japn trtnelem vszzadai sorn jtszott.
Az igazsg feltrst megneheztette, hogy a Mitsui szamurjok utdai megtartottk a "csaldi alkotmny" parancsait, s nem vllaltak olyan ltvnyos szerepet az orszg letnek nylt sznpadn, mint Nyugaton a Rockefellerek, a Kruppok vagy a Rothschildok. A ktszz esztends teljes elzrtsg s a rgi hagyomnyok mig l hatsa nem teszi lehetv, hogy olyan vilgosan fel lehessen trni a Mitsui s a japn politika kztti szemlyi kapcsolatokat, mint pldul az ITT s az amerikai kormny esetben. Csak nhny esetben lehet szemlyekig menen rtapintani ezekre a kapcsolatokra.
gy pldul kzvetlen Mitsui gynk volt Matsuoka japn klgyminiszter, a tvol-keleti rablhbork egyik szervezje, Konoye herceg, miniszterelnk, aki az 1940-es vek legelejn megvalstotta Japn ttrst a nylt fasizmusra, s akinek kormnya csaknem teljes egszben Mitsui emberekbl llott. Vagy ppen, egyrtelmen Mitsi gynk volt Suzuki tengernagy, aki 1945 prilisban azrt vette t a kormny vezetst, hogy kapcsolatain keresztl az sszeoml Japn knnyebben megtallja az utat az amerikai trsztk irnyba.
gy ht a Mitsui csald trtnetben tbb a legenda, a kd s a homly, mint a nagy eurpai s amerikai "rablbrk" csaldjainl. A helyzetet azonban hven jellemzi James S. Allen amerikai kutat, amikor, azt rja: "Amerikban risi a Morgan, Rockefeller, Du Pont s Mellon hzak hatalma, de olyan ltalnos ellenrzsre nincs lehetsgk, mint Japnban a Mitsuihoz hasonl trsztknek."

|