Forrs: rdekeslap-freeweb, beluard.hu

Krupp
A nagy Krupp-vlsg vben, 1966-ban a konszern vezregynisge, Berthold Beitz keseren azt mondta egy nyugatnmet jsgrnak: "Most elapadt a foly, s vgre ltjuk, mi van a meder fenekn: egy kis arany s cska palackok."
Az a "kis arany" persze nem is volt olyan kicsi. A vlsg pillanatban a dinasztia uralkod tagja, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach mg mindig Eurpa leggazdagabb embere volt, s a Krupp birodalom a maga tbb szz zemvel a vilg egyik legnagyobb, egy kzben lev ipari vllalkozsa.
Azta szervezetileg sok minden megvltozott. Mindenekeltt: lemondott igazi rksgrl az "utols Krupp", aki Arndt nvre hallgatott. Ebben a fiatalemberben mr nem volt semmi "aclos". Idejt legszvesebben hlszobjnak sminkasztala mellett tlttte, amelynek felszerelst egy hollywoodi filmsztr is megirigyelhette volna. rkig parkkat prblt a tkr eltt, s idnknt szp, karcs fiatalemberek eltt felvonultatta legjabb, Marokkbl hozatott kaftnjait.
Apja akkor mr hallos beteg volt. Ezrt bztk Beitzre a knos vagyoni opercit. A nyugatnmet nagybankok ugyanis csak akkor voltak hajlandk megnyitni pnclszekrnyeiket a gazdasgi nehzsgekbe keveredett konszern megsegtsre, ha az korszer rszvnytrsasgg vlik. Ehhez volt szksg az ifj Arndt alrsra. A lemonds persze nem jelentett ppen nyomorsgot. Az utols Krupp (az adk levonsa utn) vente krlbell ktmilli nyugatnmet mrka apanzst kapott. Ehhez jrult mg az apjtl rklt magnvagyon, amelynek rtkt csaknem egymillird mrkra becslik. Mindazonltal mr az els, 1967-es esztendben ktszer annyit klttt, mint az apanzs, nevezetesen ngymilli mrkt…
Az utols Krupp nem az els, aki enyhn szlva kiss klns szoksokkal lepi meg krnyezett.
A kezdet
rdekes, hogy az els Krupp, aki 1587-ben rkezett Essen vrosba, ugyancsak az Arndt nvre hallgatott. A csaldtrtnszek mig is vitatkoznak a famlia eredetn. Az egyik vltozat szerint a Kruppok holland eredetek, s egy vszzaddal korbban csaldi nevk mg Kroppen vagy Krop volt. Annyi bizonyos, hogy, a szban forg Arndt 1587-ben sajt kezvel rta be nevt a vrosi nyilvntartsba. Kzrsa azonban olyan kezdetleges volt, hogy a nmet trtnszek mg emberltkn keresztl vitatkoztak azon: Krupp, Krupe, Krp vagy Kripe volt-e a csald akkor hasznlatos neve.
Ha ez a bizonyos s Arndt nem is tudott tisztessgesen rni, mindenesetre ravasz zletembernek bizonyult. Akkoriban Essen vrost, mint Eurpa ms vrosait is szinte szablyos idkzkben ntttk el, a pusztt jrvnyok. Tizenkt esztendvel az utn, hogy Arndt Krupp bekltztt az esseni Spiacon lev kereskedhzba, a vroson pestisjrvny sprt vgig. Essent elnttte a pnik, a betegek nyszrgsbe a tivornyzk vltse vegylt, akik hzukat, fldjket odadobtk az els vevnek, hogy a biztosnak vlt pusztulskszbn mg egyszer kimulassk magukat.
Arndt Krupp viszont nem nyszrgtt, s nem mulatott, hanem vsrolt. Kerteket s legelket vsrolt bagrt a szk Essen vroska falain kvl. Olyan fldeket, amelyek utbb kincset rtek, s amelyek az esseni pestis utn ngy vszzaddal is a Krupp dinasztia birtokban voltak. Arndt Krupp ksi veiben belpett ugyan a kovcsch tagjai kz, de mhelyt nem ptett; elssorban keresked volt, s mint a pestisplda is mutatta, leginkbb a fld s a telek rdekelte.
A fia
Arndt fia, Anton Krupp 1612-ben, az egsz nmet fldet lngba s vrbe bort harmincves hbor kezdete eltt nyolc esztendvel, felesgl vett egy Gertrud Krsen nev lenyzt, akinek apja az Essen vrosban mkd 24 fegyverkovcsmhely egyiknek tulajdonosa volt. Ez az Anton volt az els Krupp; aki fegyvereket gyrtott. venknt ezer gycsvet adott el, s 1641-ben az esseni vrosi tancs jegyzknyve mr "mlysgesen tisztelt hazafi, a nemes szlets Krupp Anton r" nven emlkezik meg rla. Ebbl bzvst le lehet vonni azt a kvetkeztetst, hogy az gyzlet nem mehetett rosszul. Ettl kezdve a Kruppok Essen leggazdagabb polgrai kz tartoztak.
Az amerikai William Manchester, a Kruppok legmodernebb s taln legterjedelmesebb csaldtrtnetnek rja gy emlkezik meg errl: "gy ht volt egy Krupp, aki a Ruhr-vidken csaknem hrom vszzaddal Verdun s tbb mint hrom vszzaddal Sztlingrd eltt mr gykat adott el."
Ezutn hossz sznet kvetkezett. Anton Krupp gyzlete azonban vszjsl jel volt: mint gyk torkolattze a tvoli lthatr mgtt. A gazdagod Kruppok sok mindennel foglalkoztak: volt fszerkereskedsk, mszrszkk, festkzletk s ruhsboltjuk. Egy Krupp asszony, bizonyos Helene
A fegyverzlet kezdete
Amalie Krupp volt az, aki 1800-ban jra a szn, az acl, a kovcsmhelyek fel fordult. Essentl szakra megvsrolt egy vasnt mhelyt 12 ezer tallrrt. A mhelyt "Gutehoffnungshtt"-nek hvtk, s utbb a Kruppok birodalmnak egyik legbszkbb bstyja lett. A mhely elszr lbasokat s fazekakat gyrtott, m egy zben - poroszorszgi rendelsre - gygolykat is. Ht esztendvel a mhely megvsrlsa utn Helene Amalie asszony tizenkilenc esztends unokjt, Friedrich Kruppot bzta meg a mhely vezetsvel. A Kruppok eddig ismert tizenegy genercijban a hetedik genercihoz tartozott, s mig az neve (Fried Krupp, Essen) dszeleg a Krupp-gyrak homlokzatn, szerte a vilgon.
A Kruppok csaldi legendja ezt a Friedrich Kruppot eredetileg olyan kprzatos tulajdonsgokkal rendelkez frfinak tntette fel, akiben "a tehetsg energival prosult". Az igazsg az, hogy Friedrich Krupp energiban nem szklkdtt, s szenvedlyesen kutatott a vas s aclnts j mdszerei utn, de nem volt sikeres zletember. Eurpa fltt akkoriban Napleon rnyka lebegett, s Friedrich Krupp nagyanyja halla ta azon tndtt: egyttmkdjk-e zletileg a francikkal vagy sem? Vgl is az egyttmkds mellett dnttt, ppen akkor, amikor a napleoni nagy rmdia elindult keletre, hogy felmorzsoldjk a mrhetetlen orosz sksgokon. A jvend tvcsvn visszafel nzve komikusnak tnik: m tny, hogy Friedrich Krupp a Rajna vidket megszllva tart Napleon szolglatban lvszrkokat sott Essen falai alatt. Lvszrkokat a poroszok ellen, akik a megvert Napleon sztrongyoldott seregeit ldzve, kzelti tettek a vros hatraihoz.
Friedrich Krupp Napleon veresge utn is a vrosban maradhatott ugyan, az zlet azonban tovbbra sem ment: elssorban azrt, mert a csszr nagy veresge utn az angol acl jra megjelent a kontinensen. Friedrich Krupp mhelye, amelyet "ntttaclgyrnak" (Gusstahlfabrik) hvtak, valjban nemigen volt, tbb falusi kovcsmhelynl. 1824-ben Friedrich Krupp mg azt a vrosi hzat is knytelen volt eladni, amelyben a famlia mr tbb mint ktszz esztendeje lakott. A mhely kzelben ptett magnak jval egyszerbb s kisebb hzat. Ez a hz ott llt az riss ntt zemi pletek tvben egszen 1944-ig, amg a msodik vilghbor gyjtbombi lngba nem bortottk. (Az jra feltmad Krupp-birodalom ugyanazon a helyen ismt felpttette a hzik mst, hogy a legendt is jralessze)
A valsg mgiscsak az, hogy amikor szalmval tmtt gyn Friedrich Krupp harminckilenc esztends korban meghalt, egy kudarcot vallott, becsvgy vidki kovcsmester kltztt a srba.
A fellendls kezdete
1826. oktber 8-n apja temetsrl rkezve, az j csaldf, a legidsebb fi, Alfred Krupp "mrleget csinlt". A mrleg elg siralmas volt. A tizenngy esztends j csaldf rksge egy mindssze ht munkst foglalkoztat mhelybl s az alig 700 tallrt r csaldi hzbl, egy tehnbl s nhny disznbl llott.
Alfred Krupp az aclnts megszllottjnak bizo nylt, de az els vekben gy ltszott, hogy ppen gy kudarcot vall, mint az apja. Hszesztends korra a mhely mr csak t munkssal dolgozott, s csak a legnagyobb nehzsgek rn tudott annyi megrendelst szerezni, hogy valahogyan felsznen tarthassa magt.
A fordulatot tagadhatatlanul az hozta meg, hogy Alfred Krupp a parnyi zemben az addigiaknl knnyebben hegeszthet, ugyanakkor kemnyebb s rugalmasabb acltvzetet lltott el. 1834-ben Alfred Krupp ezzel az aclmintval beutazta a nagy nmet vrosokat, s megrendelsek tucatjaival rkezett haza. Egy v mlva mr harminc, kt esztend mlva hatvan munksa volt a Krupp-zemnek.
A teljes igazsg persze az, hogy a dnt zleti ttrs tvolrl sem egyszeren Alfred "zsenialitsnak" volt ksznhet, mint ezt a dinasztia udvari trtnetri emberltkn keresztl hirdettk. A kis mhelyben gyrtott Krupp-acl kivl minsg volt ugyan, de a kor legjobb angol acljnak minsgt nem mlta fell. Ami a megrendelsek radatt hozta, az a nmet vmuni politikja is volt, amelyet Poroszorszg minden energijval tmogatott, s amely a ksbbi egysges nmet birodalom gazdasgi elfutra volt. A nmet vmuni teremtette meg azokat az zleti feltteleket, amelyek kzepette az j Krupp acl az angol behozatal versenytrsa lehetett.
Ezzel a politikval a hta mgtt Alfred Krupp egsz Eurpt bejrta: zleteket kttt Varstl Prgig, Prizstl Brsszelig, s a francia fvrosban mg James Rothschildot is felkereste: azt szerette volna elrni Rothschild tmogatsval, hogy a francia pnzverde Krupp-fle aclszerszmokat hasznljon.
Az els gycs
Mig sem vilgos, hogy Alfrd Krupp mirt fordult jra a fegyvergyrts fel. Annyi tny, hogy a Krupp-mhelyben 1836-ban kezdett elszr ksrletezni gycsvek ksztsvel, s 1843-ig tartott, amg \az els acl gycs elkszlt.
A csaldi trtnszek nem sokat beszltek rla, de tny, hogy Alfred elszr az angoloknak prblta eladni az acl gycsvet. A brit kormnynak kldtt levelben arra hivatkozott, hogy a korabeli bronz s ntttvas gycsvekhez kpest az ksztmnyei sszehasonlthatatlanul jobbak. Az angolok azonban csak udvarias visszautast levelet kldtek, s a porosz hadgyminisztrium sem tanstott tbb megrtst.
Miutn Alfred Krupp vekig bombzta leveleivel a berlini hadgyminisztrium embereit, 1844-ben megkapta az els megrendelst, az gycsvet azonban csak hrom vvel ksbb, 1847-ben tudta szlltani. Amikor ez az gycs megrkezett a spandaui fegyverraktrba, mg senki sem gondolta volna, hogy trtnelmet fog rni. Ez volt az els Krupp gy Poroszorszgnak.
Az arzenlban kt teljes vig porosodott Alfred Krupp gyja, s csak 1849-ben prbltk ki. Utna levelet rtak Essenbe. Affle "hmmg levelet" az gy nem rossz - rtk -, de annyival drgbb az eddig gyrtott bronz- s vasgyknl, hogy azokkal nem versenyezhet. Alfred Krupp ksbb azt rta egy bartjnak kldtt levelben, hogy a berlini arzenl parancsnoka nyltan megmondta neki: "Tudni sem akarok az aclgykrl, hiszen Wellington is bronzgyval verte meg Napleont Waterloonl..."
Alfred Krupp erre ismt az angolokhoz fordult, s a londoni "Kristlypalotban" tartott killtson 1851-ben bemutatott egy aclgyt. Az gy nagy feltnst keltett - de eladni nem tudta. Knlta tbbszr is az angol kormnynak, knlta a franciknak, knlta a cri udvarnak - az gy senkinek sem kellett. Egyetlen ember volt, akit az gy rdekelt: Wilhelm, a Hohenzollern-hz hercege, a ksbbi I. Vilmos. meg is ltogatta az esseni mhelyt, s kitzte Alfred mellre a Vrs Sas-rend negyedik fokozatt.
Vilmos azonban mg nem jelentett hatalmat Eurpban, az igazi hatalmassgok pedig tovbbra is visszalktk Krupp ajnlatait. II. Sndor cr szakrti a nekik kldtt aclgyt kiprbltk, s csodlkozva llaptottk meg, hogy ngyezerszer is el lehet stni anlkl, hogy sztrepedne… Elismersk jeleknt az gyt elhelyeztk a Pter - Pl erd tzrsgi mzeumban, s tovbb hasznltk a rgi gykat…
A trtnelem trfja, hogy III. Napleon - akinek hatalmt ksbb a Krupp fegyverek bombztk szt mr majdnem megvsrolt 300 Krupp gyt. Az zlettl a francia "fegyverkovcsok", a Schneider csald kvetelsre llt el. gy vlte, hazafias ktelessge, hogy a Le Creusot vroskban plt j Schneider-gyr termkeit tmogassa.
A Krupp-zem lassan nvekedett; 1857-ben mr ezer emberrel dolgozott, s a Krupp-aclt elismertk egsz Eurpban. A nagy zlet azonban, az igazi ttrs a vagyon s hatalom fel mg vratott magra. Ebben az idszakban a leghasznothajtbb rucikk, a gyr nvekedsnek motorja mg nem a fegyver volt, hanem a vonatkerk. A vast a XIX. szzad ipari forradalmnak egyik jelkpe, s Alfred Krupp az elsk kztt volt, aki hegeszts nlkli aclkerekeket tudott gyrtani. Akkor vlasztotta a Krupp mvek jelvnynek az egymsba fond hrom kereket. Ma is ez a hrom kr a gyri vdjegy.
Az zlet beindul
A kerekekre az gyk csak akkor kezdtek igazn felkerlni, amikor ama bizonyos Hohenzollern Vilmos, az aclgyk rajongja 1859 szn Poroszorszg uralkodja lett. Krupp egy csapsra, 312 aclgyra kapott megrendelst, s a porosz hadgyminisztrium nyomban tutalta a vsrlsi sszeg felt, szzezer tallrt. Ettl kezdve a Kruppok a porosz zszlval takarztak, s az j uralkod Alfred Kruppnak rt levelben a dinasztia hazafiassgt dicsrte, mondvn, hogy "kvetkezetesen visszautastottk a klfldi gymegrendelseket". (s mindezt az utn, hogy Alfred Krupp vtizedek ta hzalt hiba az aclgykkal a crtl III. Napleonig.)
A hazafias pz annl is klnsebb volt, mert a porosz megrendelsek kvetkeztben kibontakoz Krupp-konjunktra egyben azt jelentette, hogy a gyr hatalmas klfldi megrendelsekhez is jutott. Ebben az idben mg a cri birodalom volt Kruppk legnagyobb vevje; 1863-ban II. Sndor generlisai egymilli tallros gymegrendelst kldtek Essenbe - tszr nagyobbat, mint Vilmosk ! A dinasztia az "gykirlyok" elnevezst is a cri megrendelseknek ksznheti. Akkoriban egy berlini jsg rszleteket kzlt Krupp egymilli tallros oroszorszgi zletrl, s ebben a cikkben neveztek elszr egy Kruppot "gykirly"-nak.
Az els mnis
A siker nem vltoztathatott azon, hogy Alfred, az gykirly, idnknt meglehetsen klnsen viselkedett. Mr apjra, Friedrichre is jellemzek voltak a depresszis rohamok; olyankor napokig fekdt gyn, arccal a fal fel fordulva, s nem szlt senkihez egy szt sem. Alfred - mikzben fegyverkezsi birodalmat ptett- lmatlansgban s ldzsi mniban szenvedett. lete folyamn - tbbnyire apr cdulkra - tbb mint tvenezer feljegyzst rt. Ezeknek j rsze a csald krniksai szerint szemlyes biztonsgnak gyvel foglalkozott. (Egy plda: "Azt hiszem, szerzdtetni kell mg gy rt, aki a mostani testrt ellenrzi, meg egy harmadikat is, hogy felgyeljen a msodikra.")
A Krupp csald ma is ll essem kastlya, a Villa Hgel (Villa a dombtetn) is viseli ennek a klns terheltsgnek a jegyeit. A Villa Hgelt, amely oly stt szerepet jtszott Nmetorszg trtnetben, tbb mint t vig terveztk, s egy vtizedig ptettk.
Miutn Alfred Krupp nemcsak "ldzitl" flt, hanem a tztl is, a villa pti igen nehz feladatokat kaptak. Az ptmnyt (amelyet mrtk mr akkor "egy fplyaudvar s egy jrsbrsg keverknek" neveztek) gy kellett ltrehozniuk, hogy szerkezeti elemknt ft nem hasznlhattak, ami az akkori idben nem kis feladat volt. Termszetesen arrl sem lehetett sz, hogy gzvezetket helyezzenek el a falakban: a gz robbankony. Az akkor mg szoksos gzlmpkra Alfred Kruppnak gysem volt klnsebb szksge, mrt jszakai feljegyzseit sttben rta…
A trgyaszag
ppen olyan jl tudott sttben rni, mint nappali fnynl. A tzbiztonsg fokozst szolglta az is, hogy Alfred Krupp dolgoz szobjt hrmas vasajt zrta el a klvilgtl. Az gykirly nemcsak a tztl reszketett, hanem a huzattl is, ezrt utastst adott, hogy a Villa Hgel egyetlen ablaka se lehessen nyithat. A szellzst klnleges szellzcsatornkkal oldottk meg, ami egyben segtsgre volt Alfred Kruppnak abban, hogy biztostsa a maga szmra annyira fontos trgyaszagot.
Ez nmi magyarzatra szorul. Az gykirly egyik jellemz sajtossga volt, hogy ifjkora ta varzsos jelentsget tulajdontott a klnbz szagoknak. Azokat "jtkony" s "rtalmas" szagokra osztotta, s a jtkonyak kzl legtbbre a friss ltrgyaszagt becslte…
Egyik feljegyzsben azt rta, hogy ha ezt a szagot rzi, "megnyugszik, s alkot gondolatai tmadnak"…
A Villa Hgelben a trgyakrdst gy oldottk meg, hogy Alfred Krupp dolgozszobjt kt emelettel a listll felett helyeztk el, s gy a hrmas ajtval lezrt hlszobba kln, viszonylag- rvid szellzcsatorna szlltotta az "illatot".
Ltnival, hogy az gykirly fejvel nem volt minden rendben. Az gyk azonban rendben voltak, s 1870-ben valsggal sztlttk III. Napleon tzrsgt a nmet-francia hborban. Krupp aclgyi ktszer olyan messzire vittek, mint a francia brozgyk, s radsul sokkal gyorsabban s pontosabban tzeltek. A kor katonai szakrti knytelenek voltak megllaptani, hogy a Krupp gyk a porosz-francia hbor "legnagyobb katonai meglepetse".
A katonai gyzelem termszetesen risi zleti fellendlst hozn Krupp szmra. Egsz Eurpa Krupp-gykat vsrolt. Trkorszg Alfred gyival riztette a Boszporuszt, s a tvoli Knban az akkori idszak legbefolysosabb feudlis hadura, Li Hung-csang is 270 Krpp tbori gyt rendelt hadserege szmra. Mg a parnyi Andorra is vsrolt Krupp gykat, noha nem tudta hasznlni ket, mert a hercegsg annyira kicsi volt, hogy ha elstttek volna egy gyt, a lvedk vagy spanyol, vagy francia terletre hullott volna…
1870-tl kezdve msfl vtizedig a Krupp-munksok szma minden hrom esztendben megktszerezdtt !
Szinte termszetes, hogy az gykirly a nmet munksok legveszettebb ellensgei kz tartozott. A Krupp-mvekben vezettk be a nmet nagyipar els feketelistjt, s ha egy munksrl megtudtk, hogy tagja a szocildemokrata prtnak, nyomban kidobtk az zembl. 1877-ben Alfred Krupp beszdet tartott munksai ln. "rljetek annak, amitek van - mondotta. - Ha vge a munknak, maradjatok a csaldi krben felesgetekkel, gyermekeitekkel s reg szleitekkel. A hztarts dolgaival foglalkozzatok. Az legyen a ti politiktok. Akkor boldogok lesztek. m kmljtek magatokat a nemzeti politika nagy krdseinek megtrgyalsval jr izgalmaktl. Azok tbb idt s tudst ignyelnek, mint amennyivel egy munks valaha is rendelkezhet..."
A nmet munksok persze gyet sem vetettek erre a Krupp-fle katekizmusra, s 1877-ben - els zben - tizenkt szocildemokrata kpviselt kldtek a nmet nemzetgylsbe. Bismarck kancellr vlaszknt meghozta hres szocialistaellenes trvnyt, amely trvnyen kvl helyezte a szocildemokrata prtot. Mint a Krupp-levltr feljegyzsei tanstjk, Alfred "ujjongva nnepelte a kancellr dntst".
zemi szinten Krupp gy hozta meg a maga szocialistaellenes trvnyt, hogy vasfegyelmet knyszerttet munksaira. Az zemnek sznt feljegyzseit rendszerint "Kedves zem!" megszltssal kezdte, mintha egyetlen szemlyhez rn a levelet. Az egyik ilyen feljegyzsben elrta, hogy a Krupp-zemek minden munksa "rangjelzst" viseljen a ruhjn, aszerint hogy mennyi ideje dolgozik a gyrban. Egy msik feljegyzsben azt fejtegette, hogy "klnsen az alsbb nposztlyokban egyre fokozdik a fnyzs", ezrt elrendelte, hogy miutn "minden rendes szl facipben jratja a gyerekt", a Krupp iskolk tantermeiben nincs szksg padlra. Bntetsek tucatjait eszelte ki, s a gyrban jformn tbb zemi rendr volt, mint munks…
Mindenki., aki akr csak egypr percre is elhagyta a munkapadot, rsbeli engedlyt kellett krjen a mvezettl, mg akkor is, ha szksgt akarta elvgezni. Noha a gyrbl rg, kiztk a szocildemokrata prt tagjait, Alfred Krupp hrhedt feljegyzseinek egyikben elrendelte: az zemi rendrsg minden este vizsglja t az sszes szemetesldt, st a munkslaksok el kitett hzi szemetet is… Htha tiltott irodalom nyomaira bukkan…
Kln felgyel gyelt arra, hogy a gyri illemhelyek falra szgezett paprcafatok se "kszlhessenek" tiltott irodalombl. Ez volt ht az gykirly, aki mr Nmetorszg leggazdagabb embere volt, amikor 1887 jliusban trgyaszag hlszobjban meghalt a hrmas vasajt mgtt.
jabb "furcsa" fi
Fia, akit Friedrich Alfred Kruppnak hvtak, mr apja letben az zem "klgyminiszternek" szmtott, Pekingtl Santiagig bejrta a vilg fvrosait, s mr ifjkorban egyike volt az gy gyros "szakma" legtapasztaltabb emberinek.
Friedrich Alfred mlt trsra tallt az j nmet csszrban. Amikor I. Vilmos meghalt, III. Frigyes nvn trnra kerl utda puha, liberlis frfi hrben llott. ppen 99 napig uralkodott, elvitte a rk. Vills bajsz fia, a hbors kedv II. Vilmos kvette a trnon, aki a Krupp dinasztia fegyvergyrainak - Hitlertl eltekintve - legnagyobb vevje s egyben a csald patrnusa lett.
Ebben az idben a Villa Hgel folyosin mr sorban lltak a kor legtehetsgesebb feltalli, a rla elnevezett motort megszerkeszt Rudolf Dieseltl a fst nlkli puskaporral jelentkez Nobelig. E puskapor s a tbbtucatnyi ms j tallmny nyomn gyorsan korszerstettk a Krupp-zemeket. Friedrich Alfred kohi ekkor mr venknt 320 ezer tonna aclt gyrtottak, s gybirodalmnak 43 ezer alattvalja volt. Essenben jformn az egsz vros Krupp kezben volt. Kilencvenkt fszerzlete, tucatnyi stdje, malma, gyertyantje, cip- s ruhagyrai voltak a vrosban. Mg a templomokban hasznlt papi orntusokon, biblikon s feszleteken is ez a felirat dszelgett: "Bewegliche Habe Fried. Krupp." (Friedrich Krupp szemlyes ingsga…)
Az apja halla ta eltelt ht esztendben Friedrich Alfred Krupp szemlyes jvedelme meghromszorozdott. A nmet birodalomban fizette a legnagyobb jvedelmi adt: A nmet militarizmus fejldsvel most mr Berlin volt Krupp legnagyobb vevje. 1887-ben a gyr zleti forgalmnak 33 szzalkt bonyoltotta le a csszri kormnnyal, ht esztendvel ksbb mr 67 szzalkt. Ugyanakkor Krupp nemcsak a kalandra kszl nmet csszri udvar legfbb fegyverszlltja volt, hanem egyben tagja egy nemzetkzi fegyverkezsi kartellnek is. A vilg legnagyobb fegyvergyrti (Krupp oldaln olyanok, mint az angol Vickers-Armstroilg, a francia Schneider, az amerikai Carnegie) szerzdst ktttek szabadalmi eljrsok cserjre. Mikzben Friedrich Alfred a nmet munksok, hazafiatlansgrl szavalt, s felfegyverezte a csszr hadseregt, tonnnknt 45 dollr jutalkot kapott azokrt a pncllemezekrt, amelyeket Krupp szabadalom alapjn az eljvend hbors ellenfl fegyverszllti - Vickers-Armstrong, Schneider s Carnegie - gyrtottak. Mg vilgosabban: Krupp azokon a csszri gykon is keresett, amelyek utbb francia, angol s amerikai katonkat ltek meg, s azokon a francia, angol s amerikai gykon is, amelyek II. Vilmos katonit lttk halomra !
Az zlettel megint minden rendben volt. s a soron kvetkez Kruppal megint semmi sem volt rendben. Friedrih Alfred engedelmesen megnslt, s kt lenya is szletett: Barbara s Berta. Igazi lelkesedssel azonban csak szp fiatalemberekre tudott tekinteni. Az els berlini lakos, aki tudta, hogy a csszr gykirly a fikat szereti, Conrad Uhl volt a berlini Bristol Szlloda tulajdonosa. Uhl gy jtt r a dologra, hogy feltnt neki: amikor Friedrich Alfred Essenbl Berlinbe ltogat, felesgt mindig egy msik szllodba kldi. Krupp utbb arrl is tjkoztatta Uhlt, hogy ne lepdjk meg, ha idnknt az ajnllevelvel olasz kisfik jelentkeznek majd a Bristol Szllodban. Ezeket Uhlnak hivatalosan alkalmaznia kellett, de csak akkor "dolgoztak", ha Friedrich Alfred a szllodban lakott, s persze havi brket is Krupp fizette.
Krupp hatalma risi volt, m Uhl mgis reszketett, mert a vilmosi birodalomban a homoszexulis frfiakat a "175. trvnycikk" rtelmben slyos brtnbntets fenyegette. gy ht Uhl flelmben a berlini rendrparancsnokhoz fordult, s ezzel kezddtt a hrhedt "Krupp-gy", amely magnak II. Vilmosnak a trnjt is megingatta.
Persze Krupp zlsvel nem llt egyedl. Kztudott volt, hogy a hadsereg vezrkarban rendkvl elterjedt a homoszexualits. II. Vilmos minden hadsegde pederaszta volt. A csszr legkzelebbi szemlyes bartja, Eulenburg-Hertefeld herceg Berlin katonai parancsnoknak, Moltke tbornoknak volt a "szeretje", s feljegyeztk: amikor Frstenberg herceg egyik birtokn mulatsgot tartottak, a csszr katonai kabinetfnke, rzsaszn balettszoknyban, fejn rzsakoszorval jelent meg II. Vilmos szne eltt…
A botrny
Persze sz sem lehetett arrl, hogy a rendrsg - brmit mondott is a 175. paragrafus - kezet emeljen ilyen hatalmassgokra. Friedrich Alfred Krupp esetben azonban a jtsztrsak nem hercegek s tbornokok voltak, hanem nvtelen olasz ficskk, s ez nvelte a veszlyt. Ezrt a berlini rendrfkapitny azt parancsolta a Bristol Szlloda tulajdonosnak: kzlje az gykirllyal, hogy tbb olasz fi nem dolgozhat a Bristolban.
gy is trtnt, de az igazi botrny csak ekkor kezddtt. A csaldott Friedrich Alfrd ugyanis immr egyre gyakrabban utazott Olaszorszgba, Capri-szigeti palotjba, s tucatjval rontotta meg az ottani halszok gyermekeit. Vgl is akkora botrny lett az gybl, hogy az olasz kormny felszltotta az gykirlyt: tvozzk Olaszorszg fldjrl, s soha ne trjen vissza ! Ezt a botrnyt mr nem lehetett suba alatt tartani, s az angol s olasz lapok risi cikkekben trgyaltk a Krupp botrnyt.
A Villa Hgelben az gy akkor robbant; amikor az olasz s angol lapok cikkeit "ismeretlen jtevk" megkldtk Krupp felesgnek. Az asszony II. Vilmoshoz fordult, aki azonban gy vlte: mindenkeln a Kruppok csaldi mltsgt kell megvdelmeznie egy hisztrikus asszonnyal szemben. Friedrich Alfred felesgt bolondokhzba zrtk, azzal az indokolssal; hogy "tveszmi vannak, s hosszabb kezelsre szorul"…
A lavint azonban mindez mr nem llthatta meg. Nmetorszgban a Vorwarts cm szocildemokrata lap "Krupp Capri szigetn" cmmel kzlte az egsz trtnetet, s felhvta az llamgysz figyelmt arra, hogy a 175. trvnycikk gykirlyokra is vonatkozik.
Egy httel a cikk megjelense utn Friedrich Alf red a Villa Hgel ebdljben egytt vacsorzott kt lnyval, Bertval s Barbarval. Vacsora utn visszavonult a szobjba, s lve senki sem ltta tbb. A hivatalos jelents agyvrzsrl beszlt, a fma pedig ngyilkossgot emlegetett. Friedrich Alfred Krupp hallnak rejtlye mig sem olddott meg: a hall bekvetkezse utn nhny rval a holttestet koporsba helyeztk, amelynek tetejt lehegesztettk, s a tetemet a legkzelebbi csaldtagok sem nzhettk meg.
Kruppn asszonyt Friedrich Alfred Krupp halla utn kiengedtk a bolondokhzbl, a csszr azonban most mr teljes ervel vetette bele magt a Krupp dinasztia oldaln a politikai csatba. Elment a "birodalom fegyverkovcsnak" temetsre, s beszdet mondott, amelyben a szocildemokratkat "rgalom tjn elkvetett gyilkossggal" vdolta, majd gy szlt: "Ama klns krlmny, amelyek kztt a szomor esemny bekvetkezett, engem, a nmet birodalom urt arra indtott, hogy eljjjek ide, s a nmet csszr pajzst tartsam e hz fl."
Azutn II. Vilmos vgigksrte a koporst a srig. Krltte hat szrnysegd lpegetett, mind a hat homoszexulis volt.
Amikor a Reichstagban egy szocildemokrata kpvisel szt krt, hogy eltlje a Krupp temets szgyentelen kihasznlst a csszri politika cljaira, megvontk tle a szt.
Gusztv a "pedns"
A gyrak, aclmvek s bnyk tucatjainak egy tizenhat ves lny lett az rkse: Berta Krupp. Miutn Friedrich Alfrednak nem volt firkse, a cget jogilag "rszvnytrsasgg" szerveztk t. A cg j alaptrvnye Berta Kruppot "a csaldi zlet tulajdonosnak s vezetjnek" nevezte, s annyiban megerstette a korbbi dinasztikus trvnyt, hogy mindig "a legidsebb rks" kezbe kerl az egsz vagyon. Miutn a nmet trvnyek szerint akkoriban egy rszvnytrsasgnak legalbb t rszvnyese kellett hogy legyen, a Krupp-cg 160 ezer rszvnyt nyomatott. Ebbl egyet kapott Berta nagybtyja; egyet Barbara s hrmat a cg igazgatsgnak hrom tagja. A tbbi 159 995 rszvny Berta Krupp kezben maradt…
1906-ban, amikor Berta kisasszony hszesztends. volt, a csszr gy vlte, hogy szzessgt a birodalom oltrra kell helyeznie. II. Vilmos egy alacsony, vrtelen ajk diplomatt jellt ki Berta Krupp frjnek, aki attas volt a vatikni porosz kvetsgn.
A vlegnyt Gustav von Bohlen und Halbachnak hvtk. Tizenhat vvel volt idsebb, mint a menyasszony. Az eskvt termszetesen a Villa Hgelben tartottk. Maga a csszr vezette oltrhoz a menyasszonyt, s a terem sarkban ott llt az egsz kormny. A csszr kln rendelettel gy intzkedett, hogy a vlegny felvehesse a Krupp nevet. Az eskv napjtl kezdve gy ht a kivlasztottat Gustav Krupp von Bohlen und Halbachnak neveztk. Ez lett a tovbbi genercik neve is.
Az j jvevnynek is volt nhny, az addigi, "igazi" Kruppokhoz mlt tulajdonsga. II. Vilmos sztne, gy ltszik, csalhatatlan volt. Gustav, alighanem a fldkereksg legpednsabb embernek bizonyult. A Villa Hgel vendgeivel kzltk, hogy a reggelit 7 ra 15 perckor szolgljk fel, s ksni nem lehet. Ha egy vendg netn 7 ra 16 perckor jelent meg, az ebdl ajtajt zrva tallta, s nem volt az a fldi hatalom, amely megnyithatta volna eltte. Gustav utastst adott, hogy reggelije pontosan 15 percig tarthat. A csaldi vacsora elre megszabott idtartama 50 perc volt. Tz ra 15 perckor az elrsok szerint Gustav s Berta mr a hitvesi gyban fekdtek. A pontossgnak megvolt a gymlcse: kilenc hnappal s 28 nappal az eskv utn vilgra jtt az elsszltt, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, a ksbbi hbors bns.
Ettl kezdve rendkvli szablyossggal jelentek meg a gyermekek: hat fi s kt lny.
A famliba behzasodott Gustav kedvenc olvasmnya a vasti menetrend volt, s ha netn valamelyik menetrendben hibt fedezett fel, haragos levelet rt a vasti igazgatsgnak. A Villa Hgel harmadik emeleti galrijt egy hatalmas jtk vast foglalta el. A Krupp gyerekek minden hten egy rn t "pontossgot tanultak" a harmadik emeleti galrin...
Apjuk stopperrval a kezben llt a jtk vast mellett, s ellenrizte az apr mozdonyok meg kocsik futst.
A stopperrk msutt is mkdtek: gy pldul a hz j ura utastst adott; hogy valahnyszor az ebdnl vagy a vacsornl maga elkszl egy fogssal, mindenki ell el kell venni a tnyrt. Gustav Krupp von Bohlen, und Halbachnl nem lehetett lassan enni…
Berta asszony mlt partner volt. az ernycssz nemes mestersgt gyakorolta. gy rendelkezett, hogy jszaknknt a Villa Hgel immr nyithatv alaktott ablakait trva-nyitva kell tartani, akrmilyen hideg is legyen az id. Ez majd - gy vlte - megakadlyozza a rakonctlan inasokat s szobalnyokat, hogy egyms szobiba mszkljanak. A szemlyzet frfi s ni tagjai termszetesen kln szolgaszrnyban kaptak helyet. A kt szrnyat egy vasbl kszlt tjr kttte ssze egymssal. jszaknknt Berta asszony vastag kendkbe bugyollva meg-megjelent a homlyos folyoskon, s figyelte az tjrt. Ha felfedezett rajta egy szobalnyt, inast, lovszfit vagy konyhalnyt, nyombn kiadta az tjt.
Berta asszony frjt, aki "Kruppabb volt a Kruppoknl", rvidesen "Acl-Gusztvnak" (Der eiserne Gustav) neveztk. Amikor 1912-ben megtartottk a cg szzesztends jubileumt, Essenben lovagi tornt rendeztek. Ezen a cg kivlsgai kzpkori jelmezekben vettek rszt. Berta asszony egy vrrn jelmezt lttte magra. Alfried, a "trnrks", hermelin szeglyes brsonyruhban lt pni lovn, "Acl-Gusztv" pedig a kzpkori lovagok pnclltzett viselte. A centenriumi nnepsgeken megjelent az egsz vezrkar, s termszetesen maga. Vilmos csszr is, aki nnepi. sznoklatban arrl beszlt, hogy "a Krupp-gy adja a nmet hadsereg s tengerszet erejt".
E hazafias lovagi torna azonban nem vltoztatott azon, hogy a tke "hazja" a haszon. Gustavot a jubileumi nnepsg utn kitntettk ugyan a Vaskereszttel, de azrt zavartalanul szlltott gykat azoknak az orszgoknak, amelyekrl mindenki tudta (legjobban Krupp), hogy egy kzelg sszecsapsban Nmetorszg ellenfelei lesznek. gy pldul Anglia, Franciaorszg s a cri Oroszorszg rendszeresen megkaptk a legmodernebb Krupp-gykat, s a nmet-angol tengeri fegyverkezsi verseny kells kzepn Krupp hajgyrai vente nyolc hadihajt szlltottak az angol flottnak !
ppen a centenrium vben, alig nhny hnappal a "lovagi torna" utn derlt ki, hogy Krupp gynkei tbb mint ezer titkos iratot loptak el a nmet hadgyminisztrium okmnytrbl. Ezeket tjtszottk a franciknak, azzal a cllal, hogy a dokumentumok felhasznlsval a francia sajt fokozhassa nmetellenes tmadsait. Prizs Berlin ellenes sajtrohama ugyanis pnzt jelentett a Krupp-mveknek: minl jobban kiltoztak a francia jsgok, annl nagyobbak voltak a csszr hadgyminisztriumnak a megrendelsei…
Mig sem vilgos, hogy az gy mikppen jutott a rendrsg tudomsra. Tny azonban, hogy kt Krupp-igazgatt letartztattak, s nhnyhtig gy ltszott, hogy "a Krupp per" a csszri Nmetorszg legnagyobb botrnyv n. Az gyet maga a csszr csittotta el: az udvar utastsra hnapokig egyetlen sz sem jelent meg a sajtban a Krupp-botrnyrl, s a korbban letartztatott igazgatkat is szabadon engedtk. Liebknecht ekkor tartotta meg hres Krupp-elleni beszdt a nmet birodalmi gylsben: "Ez az nnepelt cg rendszeresen felhasznlja vagyont arra, hogy a vezrkar tisztjeit katonai titkok elrulsra csbtsa. m gy ltszik, nem lehet nlunk kiejteni Krupp nevt anlkl, hogy el ne nekelnnk a srcsarnokokban s tiszti egyesletekben divatos hazafias himnuszokat."
A nmet jobboldal persze habz szjjal rontott Liebknechtre. Egyik vezetjk, Hugenberg azt mondta, hogy "valjban nincs is Krupp-gy, csak Liebknecht gy van".
A nmet szocialista mozgalom nagy hr vezetjnek beszde utn azonban a brsgi trgyalst legalbb formailag meg kellett tartani, s ezrt a Krupp-vezrigazgatkat nhny katonatiszttel egytt ismt letartztattk. A trgyals - nyilvnvalan csszri utastsra - nevetsges tletekkel rt vget. A vezrkari tisztek ngy-hat hnapos brtnbntetst kaptak, a Krupp-igazgatk 1200 mrks pnzbrsgot - "Acl-Gusztv" pedig a per kells kzepn megkapta a csszrtl a porosz Vrs Sasrend II. osztlyt a tlgyfalevelekkel …
Az els vilghbor
Alig kt esztendvel e tanulsgos esemny utn kirobbant az els vilghbor. A hadzenet eltti napokban a Krupp-gyrak 80 ezer embert foglalkoztattak. A munksltszm nhny hnap alatt 150 ezerre ugrott, s a hbor els vben 36 j Krupp-zem plt csupn Essenben s krnykn. Krupp gyi, tengeralattjri s haji voltak a nmet hbors gpezet motorjai.
A sovny Berta asszonyrl elnevezett "Kvr Berta", a gyr legvaskosabb gyja dnt szerepet jtszott a nyugati fronton aratott els nmet katonai sikerekben, s Krupp gyrtotta a hres "prizsi gyt" (Pariskanone), amellyel a francia fvrost lttk a nmetek.
A hbor a Krupp-mveknek s a dinasztinak nagyobb sikereket hozott, mint Nmetorszgnak s a vezrkarnak. Amikor a szvetsgesek tlereje mr egyre jobban rvnyeslt, Ludendorff tbornok maghoz krette "Acl-Gusztv"-ot, s tjkoztatta a front tnyleges helyzetrl. Arra is megkrte, beszljen a csszrral, s brja r., hogy kezdemnyezzen bketrgyalsokat. Krupp azonban harciasabb volt mg Ludendorffnl is, valsznleg azrt, mert a Krupp-mvek zleti knyveiben a hbor egyrtelmen "gyzelmes" volt. 1914 augusztusa ta a Krupp-mvek haszna 432 milli mrka volt - fantasztikus sszeg az akkori Nmetorszgban.
Kzvetlenl a nmet sszeomls utn gy ltszott, hogy stt napok kszntenek a Krupp-mvekre. A versailles-i bketrgyalsokon "Acl-Gusztv" a szvetsgesek hborsbnslistjn szerepelt. Sorrendben csak a csszr, a trnrks s Tirpitz admirlis elzte meg - mg Hindenburg s Ludendorff is csak utna kvetkezett…
Ezt a listt "Acl-Gusztv" nem vette klnsebben komolyan: sokkal jobban idegestette, hogy a Nmetorszgot elnt forradalmi hullm betrt az esseni mhelyekbe, st mr-mr a Villa Hgelbe is. (Egy zben a Ruhr-vidki munksmilcia egyik pnclautja egyenesen a villa kszbig hatolt.)
A nehz hnapokat a Krupp dinasztia a csald egyik birtokn vszelte t: az osztrk Alpok lben megbv Blhnbach kastlyban, amelynek tornyait s ereszcsatornit rendkvl zlsesen elhelyezett apr gyk dsztettk. Ebbl a kastlybl pnzelte ms nagyiparosokkal egytt "Acl-Gusztv" azokat a reakcis "szabadcsapatokat", amelyek utbb a nmet munksosztly kt nagy vezetjt, Rosa Luxemburgot s Karl Liebknechtet meggyilkoltk.
jrafegyverkezs
Nhny v mlva Krupp mr javban dolgozott a weimari kztrsasg: titkos jrafelfegyverzsn, s kzben feljtotta kapcsolatait a nagy angol, amerikai s francia fegyvergyrakkal. 1926-ban az angol Vickers-trszt mr 40 ezer font "hasznlati djat s krtrtst" fizetett Kruppnak azokrt az gygyrtsi szabadalmakrt, amelyeket a hbor folyamn ignybe vett.
Ami a felfegyverzst illeti, az amerikai titkosszolglat emberei mr 1921-ben megllaptottk, hogy a legjabb Krupp-szabadalmak kzl 26 jfajta tzrsgi clz szerkezetekre, 17 tbori gykra s 14 nehzlvegekre vonatkozik. Hivatalosan ezek a szerkezetek a Krupp-okmnyokban lnyegesen rtatlanabb neveket kaptak. A nmet vezrkar pnclszekrnyeiben 1921 s 1930 kztt szablyos "Krupp-sztr" rejtztt. Ebbl az illetkesek megtudhattk, hogy a "mezgazdasgi traktorvontat" kifejezs tankot, az "njr traktor" pedig vasti kocsin szllthat nehzgyt jelent.
Ezt a titkos jrafelfegyverzst szolgltk Kruppk klfldi zletei is. gy pldul mr a hszas vek elejn megszerezte Krupp a svdorszgi Bofors-mvek rszvnytbbsgt, s ettl kezdve a svd tem nyltan s tmegvel gyrtotta az Essenben kidolgozott j fegyvertpusokat. Hasonl rdekeltsgei voltak Kruppnak Hollandiban is.
A nmet politika lthatrn ekkor mr megjelentek a ncik. Az 1930-as vlasztsokon Hitler prtja 107 mandtumot szerzett a birodalmi gylsben, s a Krupp csald "trnrkse", Alfried mr a kvetkez esztendben belpett a hitlerista prtba. Maga "Acl-Gusztv" 1933 februrjban, ht nappal a Reichstag felgyjtsa eltt, lre llt annak a nagytks kldttsgnek, amely a birodalmi gyls pletben, Gring dolgozszobjban tallkozott Hitlerrel. (Gring akkor a birodalmi gyls elnke volt.) Hitler a tallkozn elmondta programbeszdt, s az sszegylt nagyiparosok, nevben "Acl-Gusztv" mondott neki ksznetet, biztostva a ncikat a nmet nagytke tmogatsrl.
A ncik
Krupp beszde utn Schacht, a ncik legfbb pnzgyi s gazdasgi szakembere gy kiltott fel: "s most, uraim, fradjunk t a pnztrhoz!" Ismt Krupp volt az els. Egymilli mrkt ajnlott fel Hitlernek politikai cljaira, pontosabban az 1933-as terrorvlaszts pnzelsre, mg a tallkozn rszt vev tbbi nagytks - szm szerint huszonngy - sszesen ktmilli mrkt adott. Hitler igazn nem panaszkodhatott "Acl-Gusztv" bkezsgre.
A nci hatalomtvtel utn Krupp teljes ervel belevetette magt az j fegyverkezsi zletbe. (A rgi "csszri szoksokat" azonban nem tudta teljesen levetkzni, s egy ideig berlini sofrjnek a kvetkez utastst adta: ha , Gustav Krupp kijn egy megbeszlsrl trgyalpartnereivel, a sofr mindig figyelje a kezt. Ha Krupp a kesztyjt a jobb kezben tartja, a sofr csapja ssze a bokjt, s szalutljon a rgi csszri hadsereg hagyomnyai szerint. Ha azonban Krupp bal kezben tartja kesztyjt, akkor a sofrnek elrelendtett karral, nci mdra kell ksznnie...)
Mindez persze nem volt egyb rvid jtknl. 1933 prilisban Gustav Krupp mr utastotta az igazgatsg sszes tagjt, hogy lpyenek be - a nci prtba; augusztusban ktelezv tette a gyrban a nci kszntst, s aki nem volt hajland magasba lendteni a karjt, azt nyomban el kellett bocstani.
Berta asszony mg inkbb kitrton a csszri szoksok mellett, mint frje, akit pedig a csszr emelt ki a vatikni kvetsgrl, s pottyantott a Krupp dinasztia lre. Feljegyeztk, hogy amikor Gustav utastst adott: a Villa Hgel zszlrdjrl vonjk le a birodalmi lobogt, s helybe a horogkeresztes zszlt tegyk, Berta asszony haragosan mondta frjnek : "Ht ilyen mlyre sllyedtnk?" Gustav gy vlaszolt : "A Fhrernek mindig igaza van."
|