
Shell
A kezdet
A londoni East Enden, Samuel Marcusnak, a mlt szzad hetvenes veitl kezdve klns dsztrgy-, s ritkasgboltja volt. A boltocska egyik nevezetessgt a csiga- s kagylhjakkal teleragasztott dobozok, kpkeretek s dsztrgyak jelentettk. Az regr s fia eleinte a brit tengerpart kagylival dsztettk az ruikat. Az zlet az vek sorn nvekedett. Egyre nagyobb, s klnlegesebb kagylkra volt szksgk, ezeket tbbnyire Indibl, Indonzibl, Knbl, s Japnbl szereztk be. Az ifjabb Samuel Marcus ily mdon szmos tvol-keleti kapcsolatokkal rendelkez, sokat utaz, gyngyhz- s kagylkeresked lett.
Az olaj
Amikor Samuel Marcus, a hetvenes vek vgn megalaptotta a SHELL Company nev vllalatt, annak mg semmi kze sem volt az olajhoz.
Az olaj nhny vvel ksbb kerlt az zletbe, amikor rjttek arra, hogy az akkor mg csak vilgtsra hasznlt petrleum risi zletet jelent. Amint az olajzlet terletre lptek, rgtn beletkztek a kzmondsosan kemny s knyrtelen Rockefellerbe (a Standard Oilba).
Eleinte Marcus haji pp gy szlltottk a Rothschildok s a Nobel-cg kezben lv bakui olajat, mint a Standard termkeit. Ksbb azonban Rockefeller azt kvetelte, hogy Marcus haji csak az termkeit szlltsk. Nem kis btorsg kellett annak a dntsnek a meghozatalhoz, hogy szembeszlljanak Rockefellerrel.
Els s igen okos hzsa az volt, hogy az akkor technikai jdonsgnak szmt tankhajk ptse fel fordult. 1892.-ben plt meg az els SHELL tankhaj, amelyet egy csiga latin nevrl Murex-nek kereszteltek. (A SHELL olajflotta haji az ta is csigk s kagylk latin neveit viselik).
A szvetsges
Valsznleg a Rockefeller elleni csata gyorsan, katasztroflis sszeomlst hozott volna, ha nem tallnak szvetsgesre egy Henry Deterding nev, (taln mg Rockefellernl is tallkonyabb, tletesebb, s knyrtelenebbl) harcsolban, akinek szintn meggylt a baja a Standard Oil-lal.
Henri Deterding, a Holland Kereskedelmi Rszvnytrsasg rdekeltsgn bell ltrehozott Kirlyi Holland Olajtrsasg (Royal Dutch Oil) vezetje volt.
A Standard Oil ereje tudatban, egy idben s egymstl fggetlen tmadst intzett A SHELL s a Royal Dutch ellen. Azt a mdszert kvette, amelyet oly sikerrel alkalmazott, s Amerikban "felszippantsi" politiknak neveztek. Ksrletet tett arra, hogy a tzsdn megszerezze a Royal Dutch rszvnytbbsgt. Deterding azonban gondosan tanulmnyozta, az Amerikban megadsra knyszerttet tucatnyi kis olajcg sorst. A megfelel pillanatban 1,5 milli, gynevezett "elsbbsgi rszvnyt" bocstott ki. Ezeket megbzhat pnzgyi szvetsgeseknl helyezte el, akik garantltk, hogy nem adjk el a rszvnyeket Rockefeller gynkeinek. gy kivdte az els tmadst.
A londoni Rothschild bankhz mind a SHELL fnkt, mind a Royal Dutch vezetjt figyelmeztette, hogy ha llni akarjk a sarat a Standard Oil-lal szemben, ssze kell fogniuk. Ezt az "rdekhzassgot" teht voltakppen a Rothschild bankhz hozta ssze.
A "hzassg" fel tett els, dnt lps az volt, hogy Deterding megnyert egy bels csatt (nem engedte thelyezni a cg szkhelyt Szingaprba, ami a ltszlagos, s rvidtv elnyk ellenre slyos taktikai hiba lett volna, gy Hgban lett a kzpontjuk).
A kt frfi 1903.-ban, Londonban llapodott meg a szvetsg ltrejttrl, egysgfrontot alkotva, a kzs ellensggel szemben. Megalakulskor a SHELL, a Royal Dutch s a Rothschild bankhz egyenl rszt testestett meg, ngy vvel ksbb a Rothschildok a sajt rszket (egyenl arnyban) eladtk a msik kt partnerknek. gy szletett meg a Royal Dutch Shell trszt.
Klnleges tkrtyk
Az els ilyen az volt, hogy az "olajflotta" partra szllt az USA-ban. Ezt az invzit az tette lehetv, hogy Deterding nmileg hamarabb ismerte fel a texasi olajmezk lehetsgeit, mint Rockefeller, s nhny kisebb, fggetlen termelvel sikerlt megllapodnia, mg mieltt a Standard Oil felbredt volna.
A rszvnyek egy rszt ismt megbzhat kezekben helyezte el, gy a tzsdn Rockefeller tovbbra sem tudta felvsrolni ket.
A kvetkez tkrtyjuk az angol flotta volt. Akkoriban ez volt a vilg legnagyobb hajhada. Az els vilghbor kszbn a hajknak mg alig tbb mint 3 %-t ftttk olajjal, de ekkorra az angol hadiflotta csaknem fele mr tllt az olaj tzelsre, amit k lttak el olajjal.
Oroszorszg
A Rothschildok - akik 1907.-ben eladtk rszesedsket az zsiai Olajtrsasgban - a maguk fantasztikus pnzgyi szimatval, gy ltszik megreztk, hogy a cri Oroszorszgban "fldrengs" kzeledik… 1912.-ben (t vvel az Oktberi Forradalom eltt !!!) kivonultak a bakui olajmezkrl, s a cri olajrszvnyeiket eladtk Deterdingnek.
Az els vilghbor veiben a Royal Dutch Shell vegyszei felfedeztk a TNT-t, ami klnsen a tengeralattjrk elleni, mlytengeri aknk gyrtsnl volt nlklzhetetlen, s fantasztikus hasznot hozott a cg szmra. Mikzben az j robbananyaggal tlttt aknk puszttottk a nmet tengeralattjrkat, Svdorszgon keresztl olajat adtak el Nmetorszgnak, az akkori vilgpiaci r tizentszrsrt…
E zsros haszonnal felfegyverkezve nztek szembe az Oktberi Forradalommal. Mieltt 1920.-ban vgleg elhagytk volna a bakui olajkiktt, mrnkeik nagyszabs szabotzs akcit hajtottak vgre (a fvezetkek j rszt a levegbe rptettk, s a kutakat vasbetonnal tmtk be).
Deterdingnek lett volna mdja arra, hogy megllapodst kssn a szovjet kormnnyal. Moszkva amelynek dnt gazdasgi rdeke fzdtt a nyomorban lv orszg gyors felemelkedshez, tbb zben is felajnlotta, hogy a klcsns elnyk alapjn ksz tisztessges megllapodst ktni. Deterding azonban a harcot vlasztotta - vesztre. (Bojkottot hirdetett, Grziban kirobbantotta az ellenforradalmi lzadst, hamis orosz pnzt dobott piacra, st a nci prt finanszrozsba is beszllt…) Mr nem rte meg, a nci csapatok sszeomlst az oroszorszgi csatamezn. 1939. februrjban halt meg (nmet terleten).
Halla utn a Royal Dutch Shell szervezetileg mg lesebben klnbztt a Standard Oil-tl. Ma mr ez a vllalat egyike a tks vilg hatalmas, szemlytelenn vlt szupermonopliumainak, "tulajdonosainak" listja igen hossz. Ez a termel orszgokkal folytatott harc idszakban htrnyos volt, mert megneheztette a hatsos s gyors dntst. Gyenge pontjuk az volt, hogy viszonylag kevs nyersolaj koncesszival rendelkeztek, f erssgk viszont a finomts, a szllts, s az eloszthlzatuk.

|