Getty Forrs: Vikipedia, rdekes lap.hu
Paul Getty
maga a Fortune tudstjnak ezt nyilatkozta: "Aki meg tudja szmolni a pnzt, annak mg egymillird dollrja sincsen…"
A vilg vezet pnzgyi lapjai, mindenekeltt az amerikai Fortune, idnknt statisztikt ksztenek a vilg leggazdagabb embereirl. J nhny vig ebben a statisztikban nem a Ford, Rockefeller vagy Rothschild csald valamelyik tagja, hanem egy viszonylag ismeretlen amerikai olajmgns, Jean Paul Getty szerepelt az els helyen…
Getty a statisztikk szerint, amelyek egymsnak ellentmondanak, krlbell hrom, hrom s fl millird dollrnyi vagyonnal rendelkezett. A pontos sszeg mr csak azrt is nehezen llapthat meg, mert - mint minden "korszer" vagyon esetben - a pnz rszvnyekben fekszik, s ezeknek az rtke termszetesen ingadozik. Az els hely a vilg leggazdagabb embereinek a listjn nem azt jelentette, hogy Getty lenne a vilg legnagyobb pnzgyi vagy ppen gazdasgi hatalmasga. Akrcsak a "msodik leggazdagabb amerikai", Howard Hughes esetben, itt is a vagyon egyszemlyi birtoklsa, az rdekeltsgek fltti abszolt szemlyes uralom emelte Gettyt a hagy millirdos csaldok tagjai fl.
A kezdet
Jean Paul Getty r szrmazs csald sarjaknt szletett az amerikai Minneapolis vrosban. Apja gyvd volt, s csakhamar bekapcsoldott a szzad fordul nagy amerikai olajzleteibe. Az 1900-as vek elejn mr milliomos volt, s az ifj Getty ennek megfelelen a legjobb amerikai s klfldi egyetemeken tanult. A "vgs simtsokat" rviddel az els vilghbor eltt Oxfordban kapta meg.
A csaldi hagyomnyokhoz hven azonban nem annyira a tudomnyok, mint inkbb a pnz rdekelte, s ktsgkvl tehetsges pnzembernek bizonyult. Tbb mint fl vszzaddal ezeltt, apjhoz hasonln, az olajzletbe vetette magt, s egyike volt azoknak, akik Oklahoma llam els olajmezi feltrtk. Mr ekkor ltszott, hogy affle "magnyos farkas" lesz a pnzvilgban: cska Ford kocsijval jrta az olajvidket, s a geolgiai feltrstl a robbanszerek kezelsn t a jogi teendkig mindent egyedl vgzett…
Huszonhrom ves volt, amikor nem egszen kt esztend alatt apja segtsge nlkl megkereste els milli dollrjt… A "magnyos farkas" jelleg kialakulst ebben a korai idszakban alighanem az is elsegtette, hogy az idsebb Getty nem volt hajland folystani finak azokat a klcsnket, amelyek megknnytettk, vagy legalbbis meggyorstottk volna a tbbi milli megszerzst… St az regr hallos gyn mdostotta vgrendelett, s, egsz vagyont felesgre hagyta...
A millirdos letrajzri feljegyeztk, hogy az ifj Jean Paul ekkor klcsnrt fordult anyjhoz, az reg hlgy azonban nem adott egy fillrt sem. Getty ezrt harminc vig nem beszlt a mamjval, s amikor egy jsgr megkrdezte tle, hogy tudta ezt megtenni, az akkor tbb mint nyolcvanves nbob azt vlaszolta: "Anym tehet rla, hogy nem tz esztendvel korbban lettem millirdos…"
Kiugr vagyongyarapods
Az igazi nagy vagyon megszerzse fel voltakppen az 1929-ben megkezddtt, nagy gazdasgi vlsg nyitotta meg az utat Getty szmra. Az ltalnos irnyzattal szemben, amelynek sorn a tksek s spekulnsok szles rtege szabadulni igyekezett vagyontl, Getty felismerte, hogy ez az idszak klnsen kedvez alkalom a viszonylag olcs vagyonszerzsre. A dnt lpst valsznleg akkor tette meg, amikor elhatrozta, hogy megszerzi a Tidewater Company nev olajtrsasg rszvnytbbsgt. Ez nagy kiterjeds olajmezk, finomtk, valamint egy egsz Amerikt tfog benzinkthlzat felett rendelkezett, s akkori rtkt 192 milli dollrra becsltk.
A Tidewater feletti ellenrzs megszerzsrt Gettynek nem kisebb ellenfllel) kellett megkzdenie, mint a Rockefeller dinasztival. Pontosabban a Standard Oillal. Rendkvli gyessgt, taktikai rzkt s nem utolssorban erszakos szvssgt mutatja, hogy krlbell tves kzdelem utn sikerlt megszereznie a Rockefeller csald egyik tagjtl a Tidewater rszvnyek tbbsgt. Ezutn mg majdnem tizent vig -1935-tt 1950-ig - kellett verekednie, amg a teljes rszvnypakettet megszerezte…
A vagyonszerzshez persze a szerencse is hozztartozik: a Tidewater szban forg els rszvnycsomagja ugyanis egyben egy alig ismert replgpalkatrsz gyr, a Spartan konszern ellenrzsi jogt is meghozta Getty szmra. Ez a Tidewater egyik lenyvllalata volt. Amikor az Egyeslt llamok belpett a msodik vilghborba, az addig jformn rtktelen Spartan mvek nmi tszervezssel az amerikai lgier egyik legnagyobb iskolagp s alkatrszszlltja lett…
A msodik vilghbor
Kirobbansa utn megkezddtt Getty "magnbirodalmnak" terjeszkedse az Egyeslt llamok hatrain tlra. Felismerve a kzel-keleti olajzletben rejl lehetsgekt, 1949-ben "mindssze" 12 s fl milli dollrrt megszerezte a koncesszit ama semleges zna terletnek felre, amely Kuvait s Szad-Arbia kztt fekszik. Ez a terlet termeli ma is a tks vilg teljes olajtermelsnek 2 szzalkt, ami termszetesen mess hasznot jelentett Getty szmra.
A kudarc
Az olajzlettel kapcsolatos egybknt zleti tevkenysgnek jformn egyetlen kudarca is. Mr 1934-ben, mint mondani szoktk: "bagrt" ajnlatot kapott az akkori iraki kormnytl egy nagyobb koncesszi tvtelre. Ezt az ajnlatot azonban visszautastotta, mert a kockzatot tlsgosan nagynak tlte. A Fortune szerkesztsgnek adott nyilatkozatban nemrgiben azt mondotta: "Most krlbell 30 szzalkkal gazdagabb lennk, ha akkor nem vagyok gyva."
A kvetkez lps
A vagyonszerzs kvetkez llomsa a szuezi vlsggal s az 1956-os, Egyiptom elleni angol - francia - izraeli intervencival volt kapcsolatban. A Kzel-Keleten rdekelt kisebb amerikai olajkonszernek egy rsze amellett kardoskodott, hogy az Egyeslt llamok ktpolitikjnak tmogatnia kell az intervencit.
Emlkezetes, hogy a Standard Oil (elssorban risi szad-arbiai rdekeltsge miatt) ms vlemnyen volt. Ennek megfelelen az amerikai klpolitika akkori irnytja, a Rockefeller hzzal szoros kapcsolatot tart John Foster Dulles, az intervencihoz val csatlakozs ellen dnttt. St az amerikai befolys ksbbi nvelsnek remnyben voltakppen gtolta is az intervenci kibontakozst.
Getty ennek a nagy vlsgnak az idszakban a Standard Oil rnykba hzdott, s nem csatlakozott az intervencis lobbyhoz. Ez ksbb sok pnzt hozott a konyhra, Lbia, st Algria is kaput nyitott a Getty fle Tidewater konszern eltt.
(Getty egybknt ritkn tanstott hasonl politikai blcsessget. Mint az amerikai zletemberek legtbbje, szenvedlyesen gyllte Rooseveltez, s - ebben mr z amerikai zletemberek kztt is kevesebb trsa akadt - rajongott Hitlerrt s Mussolinirt. letrajzri szerint napljban 1937-ben Hitlert "a germnsg nagy alakjnak" nevezte, Mussolinirl pedig 1939 nyarn feljegyezte, hogy "Itlia legnagyobb fia Augustus csszr ta".)
Politika mentessg
A tnyekhez mindenesetre hozztartozik, hogy a gyakorlatban Getty s rdekeltsgei - ellenttben ms amerikai olajmillirdosokkal, mint pldul a texasi Hunital - sem a nemzetkzi politikban, sem az amerikai belpolitika befolysolsban nem jtszottak szerepet.
Getty hetvenesztends kora utn is minden energijt a pnzszerzsnek szentelte. Tankhajflottt szervezett, s az amerikai Delaware llamban krlbell 200 milli dollros beruhzssal felpttette a vilg mindmig legjobban automatizlt olajfinomtjt. A legutbbi vekben tevkenysgt Nyugat-Eurpra is kiterjesztette: Olaszorszgban egy nagy olajfinomtt pttetett, s ez lett a bzisa a ksbb Nyugat-Eurpban nagy zleti sikert arat Veedol mrkj olajksztmnyeknek.
gy alakult ki a Getty birodalom, amelynek deleljn, 1960-ban Getty Kalifornibl Angliba, a Surrey grfsgban lev Suttop Place kastlyba kltztt. Voltakppen e kltzkds ta kerlt a mindig visszahzd s gyanakv Getty az rdeklds kzppontjba, s ekkor kezddtt krltte a nyugati vilg kpes lapjainak ostroma.
Addig Getty jsgrval sohasem llt szba, s egy zben tzezer dollrt fizetett az Associated Press hrgynksgnek csak azrt, hogy megsemmistsenek egy fnykpet, amely Gettyt Szad kirly s a kuvaiti sejk trsasgban brzolta, amint egy tl datolya mellett ppen olajgyletekrl trgyal...
A brtok
A titkolzs lehetsgt az is cskkentette, hogy a megvsrolt birtok is elgg feltn volt. Suttop Place valamikor Sunderland hereegnek birtoka volt, s e birtokhoz egy tszz ves kastly tartozott, 34 hl- s 14 frdszobval. Amikor Gettyt megkrdeztk, hogy mirt vsrolta meg a birtokot s a kastlyt, azt vlaszolta: eurpai tjain tlsgosan sokat klttt szllodra...
Ez a vlasz mr csak azrt is gyans volt, mert a hercegnek Getty egymilli dollrt fizetett, 500 ezret pedig a rgi kastly rendbehozatalra fordtott. Sokkal meggyzbb ok az amerikai pnzgyminisztrium egy nemrgiben nyilvnossgra hozott jelentse, amely szerint Getty nemcsak ingyen kapta a mesbe ill kastlyt, hanem mg keresett is rajta…
Az a tny ugyanis, hogy lland lakhelyt az Egyeslt llamokbl Nagy-Britanniba helyezte t, az amerikai adzs szempontjbl kedvez helyzetbe hozta. Ezen a "rven" lnyegesen tbbet takartott meg, mint amennyibe a "vm", az angliai kastly kerlt…
Rviddel a kastly megvsrlsa utn Getty magnlete egy aprbb botrny miatt kerlt a figyelem kzppontjba. Getty ugyanis tbb szz elkel vendg rszre kastlyavat nnepsget rendezett. Ennek sorn elszedtk azt a felbecslhetetlen rtk arny tkszletet is, amely valamikor az angol kirly tulajdona volt. Az egyik nagy angol lap riportere fnykpet akart kszteni a mulatozkrl, egy ifj grfn azonban az akkor divatos tsarkcipjvel fejbe vgta, s a riporter mregdrga gpvel egytt belezuhant a vadonatj, 80 ezer dollros szmedencbe. A mulatsgnak hajnalra vge szakadt, Gettyt azonban a kpes lap az angol brsg el citlta, s ez a trgyals olyan sajtnyilvnossgot jelentett, hogy ezek utn mr nem sok rtelme volt a titkoldzsnak.
(A brsgi trgyalterem kszbn egybknt egy jsgr Gettynek szgezte a krdst: hogyan klthetett 30 ezer dollrt a kastlyavat nnepsgre ? A millirdos gy vlaszolt: Ez nem pazarls. Az estly 30 ezerbe kerlt. Nyolc ra hosszat tartott, s n kiszmtottam, hogy rdekeltsgeim ennyi id alatt 67 ezer dollrt jvedelmeznek…")
A pletykalapok
Ettl kezdve a klnbz kpes lapok trsasgi s pletykarovataiban srn bukkantak fel a Getty letstlusrl s csaldjrl szl hrek. Ezek, noha szlanyjuk a szenzcihajhszs volt, a maguk sszessgben mgis olyan kpet nyjtottak, amely trsadalmilag s emberileg sem nevezhet rdektelennek.
Gettyrl mindenekeltt azt mondtk el ezek a hrek, hogy reszket az regsgtl s betegsgtl, s ennl fogva, ltalban csak ftt srgarpt, fgt s datolyt fogyaszt, noha aranytnyrbl. Teljes, bsges ebdet s vacsort legfeljebb havonta ktszer eszik. tkezs eltt jgalgzsi gyakorlatokat tart. Orvosai tancsra minden egyes falatot 33-szor rg meg, s hetenknt legalbb egy napig bjtl is. Amikor a parkba stlni megy, lbra szerelt kilomterra jelzi az orvosilag elrt s "elfogyasztott" kilomterek szmt…
Ehhez az "rmteli" lethez az is hozztartozott, hogy Getty kzismerten fukar volt. Akiknek alkalmuk volt vendgeskedni Sutton Placc kacsalbon forg kastlyban, azok elmondtk, hogy a kastlyban sszesen kt telefonvonal van. Egy kzvetlen vonal Getty szmra. Egy msik a vendgeknek, ez azonban csak pnzbedobsra mkdtt…
Feltehet, hogy ezek a tulajdonsgok szerepet jtszottak Getty magnletnek kudarcaiban. letrajzrinak egy csoportja szerint tszr nslt, msok vlemnye szerint htszer. Vlsai mindig csendesek s botrnymentesek voltak, az elbocstott felesgek nyilvnvalan megkaptk az ilyenkor szoksos vgkielgtst. Ha a hzassgok szma bizonytalan is, az ktsgtelen, hogy a klnbz frigyekbl sszesen t gyermek szletett, ezek azonban nem sok rmet jelentettek a millirdos szmra.
rdekes s jellemz, hogy Getty s gyermekeinek kapcsolatt ugyanaz mrgezte meg, ami hajdanban Jean Paul Getty s anyja kapcsolatt. A pnz.
1970-ben a millirdos harmadik fia, Gordon Peter Getty beperelte apjt, s azt kvetelte, hogy utaljon t szmra 44 milli fontot abbl a csaldi alapbl, amelyet mg a kemny akarat nagymama ltestett. Ezt a csaldi alapot 1934-ben krlbell 10 milli fontnyi rtkben hoztk ltre. Miutn azonban olajrszvnyekbl llott, rtkt 160 milli fontra becsltk. Az ifj Getty azt kvetelte apjtl, a mlti millirdostl, hogy juttasson szmra megfelel sszeget a rszvnyek osztalkbl. Getty ppen olyan kemny volt a fival, mint vele a mamja nem volt hajland fizetni. Az angol brsg neki adott igazat, s ettl kezdve a fia ppen gy nem beszlt vele, mint annak idejn az anyjval…
Egy vvel ksbb a msodik fi, ifjabb Paul Getty ms termszet s jval zavarosabb gybe keveredett. 1964-ben megismerkedett egy Talitha nev ifj hlggyel, aki elkel prizsi s rmai divatszalonok mankenje volt, s egy-egy kegyes rendez jvoltbl idnknt kisebb filmszerepet is kapott. Ifjabb Paul kt vvel ksbb felesgl vette, s idsebb Paul rendkvl elutastan fogadta ezt a hzassgot. Pnzgyi tmogatst azonban nem vonta meg a fiataloktl, s ennek kvetkeztben azok zavartalanul elfoglalhattk egy rmai renesznsz palota kt legfels emelett, fggkerttel.
A nemtetszs
Rmai letk egyre zavarosabb vlt. Mr az is feltnnek volt mondhat, hogy amikor a fiatalasszony 1969-ben kisfit szlt, annak a "Galaxie Gramophone" keresztnevet adtk. A vilg leggazdagabb embere ezt rosszallssal vette tudomsul. Nem szolgltak rmre azok a jelentsek sem, amelyek szerint Talitha rszt vesz a rmai hippik tallkozin a Spanyol lpcs tvben, s ez alkalommal rendszerint htn, kendben hordja az olajmillirdos unokjt…
Vgl Suttori Place ura az apanzs felfggesztsvel fenyegetztt, amikor hrl vett, hogy fia s rkse rszt vett a rmai "ultrabal" ifjsg egyik felvonulsn, s a hres szpsg Navona tren vrs zszlval s egy maoista felirattal jelent meg…
Az emltett epizdok utn 1971 jliusban a Getty csald rmai hziorvost (a millirdosnak jformn minden nyugati nagyvrosban csaldi orvosa volt) a palotba hvattk, amelynek egyik szobjban holtan hevert Talitha Getty. A rmai rendrsg vizsglatot indtott az gyben, mert feltteleztk, hogy a fiatalasszony esetleg kbtszer mrgezs ldozata lett. Nhny nappal utbb azonban a Getty csald gyvdjei mkdsbe lptek, s a vizsglat csendben megsznt.
Ezutn mg kt alkalommal kerlt az olajmillirdos a nemzetkzi botrnykrnikk reflektorfnybe. Mindkt eset j vonsokkal gazdagtotta jellemrajzt.
Az unoka fle
Az egyik gy J. Paul Getty tizenhat ves unokjval volt kapcsolatban, akit a pnzvilg elkelsgeinek szoksa szerint III. Paul Gettynek neveztek, mint hajdanban az uralkodk leszrmazottait. Ez a fiatalember is Rmban lte vilgt, s miutn bven volt kltpnze, rengeteg bartja is akadt. A barti kr az ifjt "az arany hippi" nven emlegette. 1973 jliusban az ifj munkakerl eltnt, s anyja nhny nap mlva levelet kapott fitl. Ebben III. Paul elmondja, hogy elraboltk, s egy Szardnia szigete melletti cirkl jachton tartjk fogva. Elrabli - rta - kereken tzmilli dollrnyi vltsgdjat krnek, s azt kri anyjtl, hogy srgsen fizesse ki ezt a szerny sszeget. Amikor az gyben III. Paul anyja az agg millirdoshoz fordult, az a kvetkezket vlaszolta: "Nem adok egy vasat sem. Tizenngy unokm van, s ha ezrt az egyrt fizetek, valsznleg a tbbi tizenhrmat is elraboljk..."
S mint utbb kiderlt, a ravasz olajmillirdos arra gyanakodott, hogy szeretetre mlt csaldja pontosabban III. Paul s a mama - rendeztk meg az emberrablsi gyet, hogy nmi kszpnzt sajtoljanak ki tle. Sutton Place ura mg akkor is megtagadta a vltsgdj kifizetst, amikor nhny hetes vrakozs utn az emberrablk egy csomagban megkldtk III. Paul anyjnak, a fogoly levgott flt, s jabb csonktsokkal fenyegetztek…
A Mzeum
A nagypapa kzben ppen ebben az idszakban pttette fel a kaliforniai tengerparton a J. Paul Getty Mzeumot. A Mzeum plete, tzmilli dollrba kerlt, s pontos msa egy Npoly melletti hatalmas, rmai kori villnak, amelynek romjait a kzelmltban trtk fel a rgszek. A Mzeum mess mozaikpadljt egy szak-afrikai sats sznhelyrl szlltottk Kaliforniba, s a tbb mint szz mter hossz oszlopcsarnokokat a Getty gyjtemny legjobb darabjaival, grg s rmai rgisgekkel, barokk festmnyekkel, XVII. szzadbeli francia btorokkal, taptkkal s keleti sznyegekkel rendeztk be. Amikor a New York Times tudstja elszr ltogatta meg A Mzeumot, azt mondta, hogy "az egsz Egyeslt llamokban ennl csak a Metropolitan Museum s a bostoni vrosi mzeum gazdagabb"…
Mindezek utn egy jsgr megltogatta J. Paul Gettyt, aki (nhny testrtl eltekintve) egyedl lt a Sutton Place 34 hl, s 14 frdszobjban. Az jsgr azt krdezte vendgltjtl: "Mit akarhat mg az lettl a vilg leggazdagabb embere ?" A vlasz gy hangzott: "Tovbbra is zleti gyekkel kvnok foglalkozni…"
Ezt meg is tette. Komoran s gyomorbajosan, aranytnyrjbl ftt srgarpt majszolgatva gyaraptotta tovbb a Getty vagyont, kormnyozta a millirdokat a nemzetkzi olajzlet mind bonyolultabb tvesztiben. Egy francia letrajzrja szerint egy vben csak egyszer mosolygott. Akkor, amikor Sutton Place termeibe karcsonyestre meghvott szz krnykbeli rva gyereket. Ilyenkor fejre rendszerint bohcsipkt tett, s hes szemmel nzte, hogyan majszoljk a gyerekek az nnepi tortt, amibl nem ehetett…
Ksbb azutn mr egyre nehezebben brta a nyirkos angol klmt. Kiadta az utastst: csomagoljk be a Sutton Place falait kest festmnyeket (Tintoretto, Tiziano, Rubens, Renoir, Degas, Monet), s majd a festmnyekkel egytt, a kaliforniai tengerparton ptett Getty fle Mzeum birtokra kltzik, a napfnybe. A festmnyek meg is rkeztek, de Getty 1976 kora nyarn, egy ess jniusi napon, 83 ves korban meghalt Sutton Place falai kztt.
Tllte a vllalata, hrom civakod fia, 16 gyllkd unokja, az egyik fl fllel…
;
|