Aga Kn
Szinte dten hat egy olyan vagyon trtnete, amely vszzadokon s trsadalmi rendszereken vg keresztl, s amelyet jformn meg sem kellett szerezni, mert adtk !
1951-ben egy oktberi napon Tanganyika (a mai Tanznia) fvrosban, Dar es Salaamban a "mindenhat fpapot", a Kazar Immot megillet lncot helyeztk egy tizenkilenc ves fiatalember nyakba, aki a Harvard Egyetemen vgzett, s eladdig csak a nagy nyugati frdhelyek, mulatk, lversenyistllk s trekv ifj filmcsillagok vilgban tevkenykedett. A nyaklnc sznaranybl kszlt, csaknem hrom kilt nyomott, s negyvenkilenc lemezbl rttk ssze.
Az izmaili szekta
Ez a szm nem volt vletlen: azt jelezte, hogy az j "mindenhat fpap" negyvenkilencediknek viseli ezt a tisztsget, amita a mohamedn valls egyik szektjt, az izmaili szektt 1200 esztendvel ezeltt megalaptottk.
Az izmaili szekta vezeti az 1800-as vek kzepe ta az Aga Kn nevet s mltsgot viselik. A fiatalember - aki egybknt a Kanim nvre hallgatott - azta negyedik ebben a sorban. teht hivatalos nevn a "IV. Aga Kn''.
Ez a cm sokat nyom a latban s a mrlegen… Az izmaili szekta tagjainak szmt ma krlbell hszmillira becslik. Sztszrt kzssgekben lnek, amelyeknek sorban a tanganyikai, a "koronz" kzssg nem is a legnagyobb.
A szekta igazi kzpontja India, Pakisztn s Irn. A hszmilli izmaili a mindenkori Aga Knt nemcsak fpapjnak, hanem politikai s mindenekeltt gazdasgi gyei (s magatartsa) f intzjnek is tekinti. Gyakorlatilag teht abszolt uralkod, de sszefgg birodalom nlkl. Kirlysga: a sztszrt izmaili kzssgek - Ugandtl s Tanznitl a Kzel-Keleten t Indiig s Pakisztnig.
A mrlegels
Ez a mltsg a viseljt, egyben a vilg leggazdagabb emberei kz emeli. A szekta hszmilli tagjnak legalbb negyedrsze dsgazdag keresked, akiknek zleti kapcsolatai nemcsak a fekete fldrszre s zsira terjednek ki, hanem Eurpt is behlzzk. E hszmillis kzssg arisztokrcijnak vszzadokon t megvolt az a rokonszenves szoksa, hogy a mindenkori imm testslyt nhny venknt egyszer hatalmas mrlegen lemrtk, s a mrleg msik serpenyjbe addig tltttk az aranyat, platint vagy ppen drgakvet, amg a mrleg egyenslyba nem kerlt…
A rgebbi mrsekrl nem ll rendelkezsre statisztika. 1946-ban azonban, amikor a msodik vilghbor utn elszr mrtk meg a szban forg Aga Kn nagyapjt (s eldjt), az regr akkoriban 95 kilt nyomott, ami akkor is majdnem kt s fl milli dollr rfek aranyat jelentett…
A kvetkez, 1950-es mrs alkalmbl a mrleg msik serpenyjbe gymntokat raktak, amelyeknek rtke mindmig felbecslhetetlen…
III. Aga Kn azonban sokkal blcsebb s vilgltottabb ember volt, semhogy ne rezte volna a ceremnia szinte provoklt idszertlensgt, az j utkat keres, harmadik vilgban. gy ht a 95 kil drgak tvtelvel egy idben azt is kijelentette, hogy ez volt az utols ilyen mrlegels. Valban jabb ngy esztend mlva a nyugat-pakisztni Karachiban (s az ta is) mr csak jelkpes mrlegelst hajtottak vgre.
A vagyon
A nagyvonalsg termszetesen nem eshetett klnsebben nehezre III. Aga Knnak. Az utols tnyleges mrlegels utn ugyanis szemlyes vagyont 600 milli angol fontra becsltk, ami akkor, 1950-ben, krlbell ktmillird dollrt jelentett…
Ellenttben a nagy tks "harcsolk" vagyonval, itt nem lehet pontosan megllaptani a vagyon zleti szerkezett, miutn szigoran csaldi tulajdonrl van sz, amely felett abszolt hatalommal rendelkezik a csaldf, a mindenkori Aga Kn.
A vagyon lthat rsze nem klnsebben impozns: nhny nagy jutafeldolgoz gyr Indiban s Pakisztnban, Eurpban pedig a fldrsz egyik legrtkesebb lversenyistllja s ltenyszt hlzata. (Ht tenysztfarm rorszgban, t Franciaorszgban, sszesen krlbell 300, egyenknt is vagyont r telivrre.)
A legjabb vllalkozs Szardnia szigetn az gynevezett Costa Smeralda dlkomplexum: Itt a csald risi ingadanoltat vsrolt a tengerparton, s a vilg taln legelzrtabb - s persze legdrgbb - dlterlett fejleszti ki.
A szakemberek szerint a vagyon dnt rsze svjci bankok diszkrt trezorjaiban nyugszik, rtkpaprokban. Ez a jvedelem igazi forrsa, de az persze nem nyilvnos, hogy mennyi rtkpaprrl s milyen vllalkozsok rszvnyeirl van sz.
Eltekintve ezektl a viszonylag szerny zleti vllalkozsoktl, az irtzatos vagyont teht voltakppen a trtnelem hullajtotta ennek a csaldnak az lbe…
A kezdet
Krlbell a IX. szzad kzepre nylik vissza, amikor az iszlmon bell megalakult az izmaili szekta. Ez eredetileg azt hirdette, hogy Izmail fia, Mohamed-prfta csakhamar Mahdtknt, Messisknt tr vissza a fldre.
A szekta vezeti szerint csaldfjuk egszen Mohamedig nylik vissza, akinek lenya, Ftima, s annak frje, Ali hzassgbl szrmaznk az immok sora.
Az vszzadok sorn a szekta tbb zben is egymssal harcol csoportokra bomlott; aszerint hogy melyik tbor tagadta meg a msik szrmazsi ignyeit. A szekta vezeti, akik egy idben Mohamed lenynak nevrl "fatimidk"-nak neveztk magukat, a magyar honfoglals idejn Egyiptom felett is uralkodtak…
A hasisevk
Itt hatalmukat Szaladin semmistette meg krlbell ktszz esztendvel ksbb. Egy msik szrny ugyanebben az idben, Perzsiban s Szriban uralkodott nagy terleteken, s a krnikk tansga szerint vezetik voltak a kbtszerek, a hasis els megszllottjai…
Hatalmuk fenntartsra ltalban igen egyszer mdszert vlasztottak: meggyilkoltk ellensgeiket egy rendkvl jl szervezett s kiterjedt titkos terrorszervezet segtsgvel. (rdemes megjegyezni, hogy az Encyclopaedia Britannica vlemnye szerint a hasisev szbl szrmazik a "gyilkos" sz tbb eurpai nyelvben szerepl alakja: assassin.)
A hasisevk hatalmt Szriban a trkk, Perzsiban pedig a mongolok dntttk meg. A szriai szrny vezeti a XVI. szzadban, a perzsa szrny immjai pedig az 1840-es vekben Indiba mentek t, s ettl kezdve India (pontosabban a mai Pakisztnt s Bangladest is magba foglal akkori Brit India) lett a szekta legfontosabb tmaszpontja.
Az els Aga Kn, aki az tkelst vgrehajtotta, cmt mg az akkori perzsa sahtl kapta. Fia, e nven a msodik, csak rvid ideig lt. A modern vilg szmra "az Aga Kn" az unokja lett (e nven a harmadik), aki 1888-tl - tizenegy esztends kortl - egszen 1957-ig viselte ezt a cmet. Az arany, s drgakes, amely a legends s taln pontosan fel sem mrhet vagyon szinte kimerthetetlen forrsa lett, ht vtizedig az lbe hullott.
A pletykalapok jvoltbl a nagyvilg elssorban, mint lversenyistll tulajdonost, nbobot s szp hlgyek kedveljt ismerte meg III. Aga Knt. Val igaz: az regr a Rivirtl Floridig s Kaliforniig mindentt jelen volt, ahol lovak futottak, rulett prgtt, pezsg folyt. S az ilyen helyeken ltalban a szp lnyok sem hinyoztak. Aga Kn rajongott a nkrt, s anyagi helyzetnl fogva ennek nem voltak klnsebb akadlyai.
Az els felesge
Egy perzsa hercegn volt, ettl korn elvlt. Msodszorra az jszaka egyik hercegnjt vette felesgl Thrse Magliano monte-carli tncosn szemlyben, akit akkoriban (az els vilghbor eltt) "a Rivira legszebb asszonynak" tartottak. Amikor a msodik felesg 1926-ban meghalt, a multimilliomos elvett egy Andre Carlon nev lenyt, aki korbban csokoldt s cukorkt rult a francia tengerpart legjobb mulathelyein
Vgl: negyedszerre Franciaorszg szpsgkirly njt, a nla huszonnyolc esztendvel fiatalabb Yvette Labrusse-t emelte maghoz, aki hallig hsges lettrsa maradt. Amikor III. Aga Kn 1957-ben meghalt, Egyiptomban, a Nlus fels folysnl, egy kprzatos plmaligetben ptettek szmra mauzleumot.
Mell felesge, a "Bgura" szmra egy ugyancsak mrvnyvillt, hogy kzel lehessen frje srhantjhoz. A hajdani szpsgkirlyn az ta is venknt egyszer leltogat a Nlus mell - egybknt pedig idejt rivirai palotjban tlti.
Az angolok
Mindez azonban csak a felszn volt, amelyet a pletykalapok szorgalmasan poltak, s a fszereplk (nevezetesen: III. Aga Kn s az angol kormny) semmit sem tettek ennek a kpnek a megvltoztatsra. J okuk volt r. III. Aga Kn ugyanis egyik legfontosabb eszkze volt az angol uralom fenntartsnak Brit Indiban, s hatsosan hasznltk fel a hindu s a mohamedn kzssg megosztsra is.
Mr 1906-ban Aga Kn vezette az akkori angol alkirly, Lord Minto el azt a mohamedn nagyurakbl ll kldttsget, amely elklntett vlasztjogot kvetelt Brit India mohamedn lakosai szmra. Ezt a krst valjban az angolok sugalmaztk, s ez volt a kezdete ama kettosztsi taktiknak, amely utbb Pakisztn ltrehozshoz, vrfrdk s hbork egsz sorhoz vezetett.
Aga Kn a msodik vilghbor alatt is komoly szerepet jtszott az angol rdekek vdelmben, mert felszltotta az angol birodalmi terleteken (st azon kvl) l izmaili kzssgeket: legyenek lojlisak Anglihoz. E kzssgek kzl igen sok lt politikai s stratgiai szempontbl rendkvl knyes s rtkes terleten Afrika s a Kzl-Kelet orszgaiban. Ily mdon Aga Kn magatartsnak risi rtke volt Anglia szmra.
Ezt a hagyomnyt folytatta Aga Kn fia, Ali Kn is. A vilg t is elssorban gy ismerte, mint a "playboyok" kirlyt. Ali Kn els felesge elkel angol hlgy volt, Lord Churston lenya, akit mellkesen a Guinness srgyros dinasztihoz is fztek rokoni szlak. (Ebbl a hzassgbl szletett Karim, a kvetkez Aga Kn.)
Az igazi szenzci azonban az volt, amikor 1949-ben Ali Kn felesgl vette a npszersge tetpontjn lev amerikai filmsznsznt, Rita Haywortht, s attl kezdve a nagy nyugati kpes lapok fnykpszei szinte szntelenl a hzaspr nyomban voltak. (Volt mit fnykpezni: a hzassg ngy vig tartott, tele viharos veszekedsekkel s kibklsekkel, Hollywoodtl a francia Rivirig.) A vls utn Ali Kn tovbb lte hrnevhez mlt lett, s gy is halt meg: egy tmulatott jszaka utn Ferrari kocsijval nekiment egy fnak a prizsi Bois de Boulogne-ban.
Mint apjnl, a felszn alatt az esetben is megtallhatk a politikai tevkenysg nyomai. Persze az idk vltozsval ezek ms formt ltttek. A msodik vilghbor alatt Ali Kn az angol titkosszolglat, az Intelligence Service hlzatnak egyik vezetje volt Jeruzslemben, s f feladata "az arabok kztti munka" volt. A dl-franciaorszgi partraszlls utn az angol s az amerikai titkosszolglat kztt az sszekt szerept jtszotta. (Mindamellett nem feledkezett meg a csaldi ktelezettsgekrl sem: szabadtotta ki a "ncik fogsgbl" azokat a telivrekt, amelyeket Gring utastsra vittek el a hbor alatt a csald franciaorszgi versenyistllibl.) A msodik vilghbor utn egy ideig Ali Kn volt a pakisztni ENSZ-delegci vezetje.
A kvetkez rks
Karim, IV. Aga Kn mr tvolrl sem ilyen sznes egynisg. Amikor nagyapja vgrendelett felolvastk, ltalnos meglepetst keltett, hogy az regr t jellte ki utdul, tnylva fia; Ali Kn feje felett. A vilg szemben is elssorban a rgi tradcik folytatja: az esztend hrom hnapjt (a lversenyszezont) prizsi palotjban tlti, az v htralev rszben pedig megosztja figyelmt a nagyszabs szardniai telekzlet s nhny nem klnsebben fontos ENSZ-kldets kztt, amellyel rendszerint pakisztni, angol s amerikai csaldi politikai kapcsolatait honorljk.
Kzben vltozatlanul "a vilg msodik leggazdagabb embere", csak azrt, mert Ftima sarjadkai hossz vtizedeken t szablyos idkzkben "megmrettk, s nehznek talltattak"…

|