Tovbb a kpekhez: >>>
Newgrange
Eurpa legszebb folyossrjnak a bejrata dlkelet fel nz, pontosan a dli napfordul napkeltjnek irnyba.
Newgrange folyossrja - klnleges kikpzs sziklafaragsaival - rorszg legszebb prehisztorikus emlke. Vajon Newgrange csak egy sremlk, vagy valamilyen ms clt is szolglt ?
A romos s kifosztott srt 1699-ben fedezte fel Edward Lhuyd (1660-1708), walesi rgisgbvr. gy rt rla: "Amikor elszr belptnk, kszva kellett beljebb nyomakodnunk. De ahogy tovbbhaladtunk, ktoldalt a pillrek egyre magasabbak lettek. Aztn elrtk a barlangreget, amely mr 20 lb magas volt. A folyos mindkt feln talltunk egy-egy cellt, szemben pedig egy harmadik hzdott."
A folyos, amelybe Lhuyd belpett, tbb mint 18 m hossz, s hrom kis kamrban vgzdik, amelyekben hatalmas kmedenck foglalnak helyet. A magasan kiugr kb. 100 tetkvet olyan tkletesen illesztettk egyms fl, hogy mindenfle habarcs nlkl is masszvan tartanak. Az 5000 v alatt mindssze kt k trt ssze. Ez a tkletes tervezs s kivitelezs tanstja, hogy a Kr. e. 3250 krl lt ptk fantasztikus szakemberek voltak…
A faragsok jelentse
Az ignyes ltogat Newgrange-ben azonnal felfigyel a szp sziklafaragsokra. A bejratot spirlokkal bortott kt koszlop szeglyezi, s a folyost bell egy tucat k dszn. Sok tetlap s gymk is faragott, gyakran a fels feln, ami alulrl, a ltogatk szmra lthatatlan. Kvl is rengeteg jrdaszeglykvet munkltak meg, s a gymkvekhez hasonlan ezeknek is gyakran a bels, lthatatlan fele a faragott.
A spirlon kvl a legsrbben hasznlt motvumok a rombusz, a cikcakk s a kr. rdekes mdon ezek nem egyeznek meg az rorszg ms rszein lv folyossrok dsztmotvumaival.
Mi a jelentsk ezeknek az brzolsoknak ?
A korai archeolgusok nem lelkesedtek ezekrt a motvumokrt. Thomas Molyneux, a dublini Trinity College 18. szzadi fizikaprofesszora "barbr faragvnyoknak" nevezte ket, s az ta is sokan primitv motvumoknak tekintik. Manapsg komoly kutatsok folynak, hogy kidertsk a vonalak jelentst. Az egyik leghresebb kutat ezen a terleten Martin Brennan, aki knyvben, a Boyne-vlgyi ltomsban tbb mint 700 faragott kvet elemez. Arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a legtbb motvum asztronmiai s kozmolgiai megfigyelseket tkrz. Newgrange tbbek kztt a legrgebbi s legnagyobb naprnk. "A Boyne-vlgyi embereknek nagyon fontos volt a Nap mozgsnak tanulmnyozsa. k voltak az jkkorszak leggyesebb naprakszti" - rta Brennan.
A folyossrok bels szentlyt csak a tli napforduln felkel nap sugarai vilgtjk meg. Az v legrvidebb napjt megelz s kvet nhny reggelen mintegy 20 percig psztzzk a napsugarak a bejrat feletti nylst s a folyos vgben lv kmedenct.
Newgrange s Stonehenge ptinek azonban nemcsak tudomnyos ambcii lehettek a nagyszabs munklatokkal. Kzelebb akartak kerlni a Vilgmindensg titkaihoz, s annak jeleit kzvetlenl, sajt letkre alkalmazni. Newgrange nem csupn napra vagy obszervatrium. Magnak az leternek a jelkpe. A folyossrok felett emelked domb eredetileg tojs alak volt, s ennek a tojsnak a belsejben hzdott a hossz folyos, amely egy regben vgzdtt. Ez akr az anyamhet is jelkpezheti. Az regben egy hatalmas pillr ll, amelyet phallikus szimblumknt is rtelmezhetnk. A kt mszkgoly pedig, melyeket szintn Newgrange-ben talltak, szexulis szimblumnak felel meg.
A tli napfordul sugarai
Newgrange-t azrt ptettk, hogy ert mertsen a legltetbb elembl, a napfnybl. A bejrat fltt, amelyet eredetileg egy klap zrt le, egy nyls tallhat, ennek tetejt ketts spirl s rombuszfaragsok kestik. Kajtajt nyitni s csukni lehetett. A nylst gy tjoltk, hogy a tli napfordul idejn felkel nap pontosan a rsn keresztl tzzn be a srba (az ajtajt elzleg nylvn kinyitottk). A fnynyalb vgigpsztzta a folyost, s a szemkzti kamra kzepn llapodott meg.
Newgrange-t Mchael O'Kelly, a Cork Egyetem archeolgiaprofesszora trta fel. 1969. december 21-n a folyossrban tartzkodott, gy tanja volt az ott lezajl "csodnak". gy rta le az elje trul ltvnyt: "Pontban reggel 9 ra 54 perckor a napkorong fels szle megjelent a horizonton, 9 ra 58 perckor az els fnysugr thatolt a rsen, s vgigpsztzta a folyost. Majd bevilgtott a srkamrba, vgl eljutott a leghts kamra medence alak ktmbjig. A kezdetben mg vkony fnysugr kzben 17 cm-esre szlesedett, s amikor a kamra padljra tztt, drmai mdon szinte lngba bortotta az egsz srkamrt. Tisztn megvilgtotta a tbbi kamrt, gy lthatv vltak a gymkves tet apr rszletei is, 10 ra 4 perckor a fnynyalb keskenyedni kezdett, 10 ra 15 perckor pedig eltnt."
A tli napfordul az v legrvidebb napja, a termszeti jv kezdete, az alv fld bredse. A kamrk belsejben minden spirl hromszoros. Tln ezek foglaljk ssze valamikppen az ptk szndkt, amikor megterveztk ezt a - helytelenl - srboltnak nevezett ptmnyt. A bels spirl jelkpezheti a llek, hall utni tjt, a kls pedig az jjszletst. Ha ez a felttelezs helyes, akkor ez a kozmikus tojs a termkenysg jelkpe lehet, benne pedig az let s hall rk krforgsa. A prehisztorikus kor papjai a kamrk kmedencibe valsznleg a legtiszteletremltbb sk maradvnyait helyeztk, gy biztostottk szmukra a fnysugarak ltet ereje ltal csaldfjuk tovbblst…
Newgrange csak egy rsze a Boyne kanyarulatban tallhat prehisztorikus ptmnyeknek, de mind kzt a legszebb s legjelentsebb. A f srok a tudomny szempontjbl igen rdekesek, s most, 5000 vvel ksbb, kzel jutottunk titkaik megfejtshez. A leletek igazoljk, hogy ennek a kornak az embere sem barbr, sem egygy nem volt, tallkonysgban s gyessgben messze fellmlta eddigi elkpzelseinket…
Tovbb a kpekhez:
Forrs: http://en.wikipedia.org/wiki/
|