
Mound

Az Egyeslt llamokban a Nagy-tavak s a Mexiki-bl kzti terleten szzezernl is tbb (!!!) mestersges domb ("Mound") tallhat.
Thomas Jefferson nemcsak a Fggetlensgi Nyilatkozat megszvegezje volt, hanem Amerika els igazi rgsze is. 1781-ben ezt rta: "Nem tudok semmilyen indin memlk ltezsrl... Hacsak azok a fldptmnyek nem azok, melyekbl szmos tallhat mindentt az orszgban." A tovbbiakban gy festi le ket: "klnbz mretek, nmelyek fldbl, msok laza kbl pltek. A legvalsznbbnek az tnik, hogy holtak nyugvhelyei voltak, de mg nem bizonytott, hogy milyen cllal emeltettek…"
A virginiai Monticellban, a hza kzelben Jefferson maga is megvizsglt egy kr alaprajz, 12,2 m tmrj, 1,5 m magas dombot. satsai sorn kiderlt, hogy a korbbi fldmves munklatok sorn terjedelmes fkat vgtak ki, s kzel 2,1 m vastag fldrteget hordtak el a domb tetejrl. A dombsr egyes rtegeiben Jefferson kb. 1000 csontvzat tallt. Nmelyiket tallomra raktk egymsra, mg a tbbit rtegekben helyeztk el, a legrgebbi a domb aljn tallhat.
Dr. Montroville Dickenson, orvos s amatr rgsz, gyakran hangoztatta, hogy ezernl is tbb indin mouitdot trt fel. Ennek bizonytsra megkrte az r-amerikai mvszt, John Egant, fesse le t egy flddomb satsa kzben.
Egan festmnynek e rszletn jl lthat a dombsr rtegezettsge, a csontvzak elhelyezkedse s az eredeti helykn fekv hasznlati trgyak.
A moundptk voltak az els amerikaiak ?
Jefferson ezt gyantotta, s gy vlekedett, eredetileg zsibl rkeztek egy szaki tvonalon. Feltevse tbb mint szz vvel a halla utn igazoldott. Arrl azonban sosem tudott meggyzdni, pontosan kik s mikor hoztk ltre a dombsrokat. Mint ahogy valsznleg azt sem remlte, hogy valaha is megismeri az szak-amerikai mestersges dombok risi szmt s mreteit…
A Great Serpent (Nagy Kgy) mound
A flddombok elssorban az Ohio s a Mississippi folyk vlgyeiben helyezkednek el. Vannak piramis formjak is kztk, a legklnsebbek mgis azok, melyek llatok alakjt mintzzk, kgyt, sast, rkt, medvt, jvorantilopot, bivalyt, s esetenknt embert.
A vilgon egyedlll mdon, ezek a kpmoundok ma is rejtlynek szmt jellegzetessgk miatt figyelemre mltak, akr a perui Nazca-vonalak, ennek a krvonalai is csak fentrl, valamilyen magaslatrl rajzoldnak ki…
A leghresebb a Great Serpent (Nagy Kgy) mound az ohii Adams Countyban.
A Bush Creek nevezet kis foly kanyarulatban, a vz szintjt7 46 m magassgban, a kgy tekerg mozgst kvetve plt fel ez a 0,98 m magas fldm. A Kr. e. 1. szzadban emelt Kgy 405 m hossz. Szja nyitva, mintha ppen egy tojst nyelne le. Nem talltak benne sem csontot, sem hasznlati trgyakat, csupn annak nyomait, ahol a Kgy krvonalait elszr kbl kiraktk, majd az alatta elterl vlgybl hozott agyagbl felptettk. 1848-ban fedezte fel Ohio szvben az amerikai Ephraim Squier s Edwin Davis rgsz.
A rgszek ma sem tudjk pontosan, mirt kszlt a Kgy, s azt sem, mit jelkpezett. Nmi tmpontot a kozmolgia s a mtoszok adnak. tmutatsuk szerint a kgy tbbnyire a vz letad termszethez ktdik. Az indin legendkban a Szarvaskgy a vz termkenyt erejt jelkpezi, mg az aztkok hite szerint a Tollaskgy nemcsak a Nap, hanem az es s a vihar istene is. A Nagy Kgy-mound taln a fld s a vz mindennl fontosabb egysgt testesti meg; hiszen e kt selem erejnek ksznheten csrzik ki a mag s jul meg a fld.
Kik ptettk az els moundokat ?
A Nagy Kgy-mound az adena np szzadokat tll, legnagyobb munkja. Az adenk az Ohio foly vlgyben ltek, s azon trzsek kz tartoztak, akik a legkorbban termesztettek deskukorict Amerikban. Velk kapcsolatos ismereteink jrszt azokbl a dombsrokbl szrmaznak, melyeket ezerszmra emeltek a Kr. e. 1. vezred msodik felben. A dombok belsejben ngyszglet srkamrkat alaktottak ki a halottak s a velk egytt eltemetett hasznlati trgyak szmra, amelyek ember s llat alak kpipk, absztrakt rajzok s llatfigurk dsztette ktblk s rztrgyak voltak.
Az adena np eredete a mlt kdbe vsz. Az satsok sorn a moundokbl vrs okkerrel festett csontok kerltek el, s ez Kr. e. 2450-tl ismert szoks a New York llambeli Vrs-tnl. A rvid fej adenk emellett a koponyatorzts gyakorlatval is ltek. Az jszlttek mg formlhat koponyjt abroncsba fogtk, gy nyertk el szokatlanul magas homlokukat… Ez a szoks kzp-amerikai eredetre utal, a mai Mexikvros krnyke ugyanis a legkzelebbi hely, ahonnan hasonl koponyk kerltek el.
Halottkultusz
Szemmel lthatlag sok adena szokst rztt meg a moundptk msodik csoportja, a hopewell indin np. gy tnik, ezek a kls tulajdonsgaikban klnbz, hossz fej emberek foglaltk el az adenk terlett, s az Ohio, valamint az Illinois folyk vlgyben kultrjuk fnyzbb vltozatt alaktottk ki. A koponyatorzts szokst megtartottk, de a temetkezsi dombok hagyomnyt a maguk mdjn tovbbfejlesztettk, sokkal nagyobb s bonyolultabb fldhalmokat emeltek.
A hopewell moundok kifinomult halottkultuszrl tanskodnak. Klnleges gonddal elegyengetett terleteken fbl kszlt, nagy halottashzakat ptettek; a nagyobbakat tet nlkl, gy leginkbb clpkertshez hasonltottak. Halottaikat ltalban elhamvasztottk, eltte azonban eltvoltottk a hst a csontokrl. Csak a kivltsgosakat temettk el rintetlenl, testket a halottashz fldjre fektettk, kitertettk, s krlvettk olyan hasznlati trgyakkal, amelyekre a tlvilgon szksge lehet a halottnak.
Az rtkes ritkasgokbl, amelyekkel az elkelsgeket elhalmoztk, arra kvetkeztethetnk, hogy a hopewell indinok szles kr kereskedelmet folytattak. Moundjaikbl kovcsolt dsztrgyak kerltek el, rzvrtek a Fels-ttl, cpafogak a Mexiki-blbl, s csak a Yellowstone-nl elfordul obszidinbl faragott ksek, valamint csiszolt kfggk, s az adenkhoz hasonl kpipk. Valamennyi kzl a legszebbek a nagy szem desvzi gyngykbl fztt nyaklncok, melyekbl rendkvl sokat talltak az Ohio llambeli Ross County Seip-moundjban. A hopewell indinok ugyanazokkal a jelkpekkel - kgyval s ragadoz madarakkal - dsztettk temetkezsi trgyaikat, mint az adenk, de szimblumaik kztt megjelennek jak is, gy a szvasztika s a napkorong.
Fejldse cscsn, Kr. e. 100 s Kr. u. 200 kztt, a hopewell kultra tvoli terletekre is eljutott. Ohibl s Illinoisbl terjedt el Indianba, Michiganbe, Wisconsinba, Iowba s Missouriba. A kvetkez vszzad folyamn azonban a hopewell indinok csillaga - akrcsak elttk az adenk - lehanyatlott, majd kihaltak. A flddomb ptk harmadik csoportja vette t helyket, a ltvnyos templom moundok mesterei.
A Mississippi menti templom moundok
A Mississippi menti indinok ptettk az aztkok s a majk nagy templompiramisainak fldbl kszlt msait, az szak-amerikai nagy templom moundokat. Flddombjaikat ritkn hasznltk temetkezsi helyl, inkbb lpcskkel, feljrkkal lttk el, s a tetejkn fatemplomokat emeltek isteneik szmra.
A Mississippi kultra felemelkedse kb. 700-tl, megkzeltleg egybeesett a kzp-amerikai topk uralommal, s lehetsges, hogy annak hatsra fejldtt. A Mexikvrostl 53 km-re szakra elhelyezked s feltehetleg a toltkok ltal kifosztott metropolis, Teotihuacn befolysa s hre eljuthatott egszen az szaki Mississippi menti vrosig, Cahokiig. A St. Louisszal szemben, a Mississippi tlpartjn elterl vros a 13-14. szzadban rte el vgleges formjt. Romjai ma is lthatk az Illinois llambeli Cahokia Mounds Nemzeti Parkban. t s tzezer f kztti lakossga hromszglet trsgek krl elhelyezett hatalmas, lapos tetej moundokban lt. Ezek a flddombok nemcsak a templomokat brtk el, hanem a papok s ms femberek otthonait is. A vroson kvli fldeken babot, deskukorict, tkt termesztettek; a tvoli falvak sajt templom mounddal rendelkeztek. A kzssget - mint Teotihuacnban - istenkirly kormnyozta.
gy tnik, hogy a kzp-amerikai npek vilgrl alkotott felfogsa befolysolta Cahokia megtervezst. Szz valahny flddombja kzl a legnagyobb a Vadszmenyt mound, a vilg leghatalmasabb mestersges fldhalma. A 305 m hossz, 213 m szles s 30 m magas ptmny 5,7 hektron terl el, s ez meghaladja az egyiptomi Nagy Piramis alapterlett. Szintekbl ll, akrcsak a kzel-keleti zikkurtok, s taln azokhoz hasonlan, a fldet s eget sszekt kozmikus hegyet szimbolizlja. A vros kzepn ll Vadszmenyt mound a ngy rszre osztott Vilgmindensg mitikus kpt testesti meg, amit vilgszerte a szvasztika, az egyenl szr kereszt jelkpez.
A netcsez indinok Nagy Napja
Mire az eurpaiak a 16. szzadban megrkeztek Amerikba, a templom moundok kora letnt, a Mississippi menti npek pedig majdnem mind kipusztultak. Kultrjuk nhny eleme azonban tovbb lt az Alabamtl s Georgitl Wisconsinig elterl vidk indinjai kztt. Hagyomnyaik legfigyelemremltbb rksei a netcsez indinok voltak, akik Mississippi llamban, a St. Catherine foly mentn, Natchez kzelben ltek. Mind a ht falujuk sajt flddombbal rendelkezett, a trzskzssg azonban a 11 m-nl magasabb Smaragd moundban gylt ssze.
Legfbb uruk a Nagy Nap, az isten-ember volt. Annyira tiszteltk, hogy ms emberi lny meg sem rinthette, st az uralkod a fldre sem lphetett; klnleges gyknyeket fektettek le szmra. A nagy kzp-amerikai trsadalmak isten-kirlyaihoz hasonlan rla is azt tartottk, hogy a Nap erejvel rendelkezik.
m a netcsez indinok napjai is meg voltak szmllva. A 17. szzad vgn s a 18. szzad elejn kzttk l francik kihalban lv npnek tartottk. Kipusztulsuk taln az eurpaiak ltal behordott betegsgek, kanyar, himl, miatt kvetkezett be… 1704-ben a francia de la Vente gy rt rluk: "...embereink, akik az utbbi hat vben leereszkedtek a folyn, pontosan tudjk, hogy a szmuk egyharmadra cskkent..." Maguk a francik adtk meg a kegyelemdfst, amikor a netcsez indinok fellzadtak, tbbsgket lemszroltk. gy rt vget a moundptk kora, amely a tbb mint 3000 ves trtnelmi mlt ellenre, ma is szak-Amerika egyik rgszeti talnya…
Forrs:http://www.hhrf.org/karpatiigazszo/070419/mozaik04.html
|