Carnac

Eurpban megalitikus emlkmvek szles vezete hzdik Olaszorszgtl egszen Skandinviig, magban foglalva a brit szigeteket is.
A legnagyobb ilyen egyttes a nyugat-franciaorszgi Bretagne fenyveseinek s hangamezinek kzepn tallhat Carnac. Itt nemcsak tbb a k, mint Eurpa brmely ms tjn, de elrendezsk lptke, s a 8 km hossz terlet is, a legnagyobb szabs. A nprl, amely Carnac kveit emelte, igen keveset tudunk, de gyes mrnkknek kellett lennik, tovbb hatalmas tmeg munkaer llhatott a rendelkezskre, s elre elgondolt terv szerint ptkeztek. Nhny trgy s az ptmny a vilg legrgibb, emberkz alkotta emlkeihez tartozik.
A carnaci egyttes hrom jelents kcsoportot foglal magban. Ezek a menhirek (ez a walesi maen, "k" s hir, "hossz" elemekbl ll sz minden magas, szabadon ll kre vonatkozik) mind Carnac vrostl szakra, Le Mnecben, Kermariban s Kerlescanban tallhatk. Le Mnec mellett 1099 kvet rendeztek el 11 sorban, egy 1 km hossz s 100 m szles terleten. Ettl keletre ll Kermario 1,2 km hossz 10 ksora. Mg keletebbre van a majdnem ngyszgletesen elrendezett kerlescani 13 rvid ksor - sszesen 540 k -, melyet 800 m utn 39 nagy menhirbl ll flkr zr le. A negyedik, sokkal kisebb egyttes - Le Petit Mnecnl - alig 100 kbl ll. Ezt a pomps ltvnyt nagyon tallan jellemezte Chevalier de Frminville francia rgisgbvr 1827-ben: "Kvek regimentje, melyeket alaktalan sziklkbl rendeztek el ilyen szimmetrikusan."
A kegyttesek nagyjbl hasonlk, nyugat-keleti tjols sorokbl llnak, br nem egyenl tvolsgban, az alakzat kls (szaki s dli) szlein kzelebb helyezkednek el egymshoz. Minl keletebbre haladnak egy sor mentn, annl kzelebb llnak egymshoz s annl magasabbak a kvek. Nhol nem egyenes sorokban, hanem prhuzamos grbk mentn helyezkednek el. Vltoz a menhirek magassga is, a legkisebb kvek, Le Mnec nyugati vgn csak 90 cm-esek, a legnagyobbak viszont Kermarinl , a 7 m-t is elrik.
A carnaci egyttes 3000 megmaradt menhirje az eredeti kveknek alighanem csak a fele. Egyesek erodldtak, msokat a helybli gazdk vittek el sajt hasznlatra, de jcskn loptak bellk az amatr "rgszek" is. Mivel a kisebb fldmozgsok s az 1722-es fldrengs kvetkeztben sok k eldlt s sszetrt, elszlltsuk mg knnyebb volt.
A kegytteseket klnbz idkben lltottk fel kb. i. e. 3500 s 1500 kztt, azaz durvn egykorak az angliai Stonehenge-dzsel s az egyiptomi piramisokkal. Br tovbbra is rejtly, kik voltak s milyen mdszereket alkalmaztak Carnac "ptszei", a geolgusok ltalnos vlemnye szerint egyes menhireket, ha ugyan nem valamennyit, a kerk eurpai megjelense eltt lltottk fel (ennek els bizonytkai i. e. 1000 krliek, br knnyen lehet, hogy mr korbban is hasznltk). A kveket helyi grnitbl fejtettk, majd felteheten a bnytl vonszoltk Carnacig, s a helysznen fellltottk ket. Mivel a legmagasabb kvek kzl nmelyik tbb mint 350 t, hatalmas munkacsapatnak kellett dolgoznia a feladaton. Abban a korban, amikor a frfiak vrhat lettartama 36, a nk 30 v volt, nem valszn, hogy brki, aki a kegyttes egyes szakaszainl megkezdte a munkt, megrte volna annak befejezst.
A rnenhirek sugrtjai s kkrei Carnac nem egyedli, s nem is legkorbbi emlkmvei. A trsgben dombsrokat - famulusokat - is felfedeztek, amelyek kzl legalbb kett i. e. 4000 eltt plt. Kermario tjolsa egy ll kre mutat, amely Kercado srjnak bejratt jelzi. A sr maga nagy, fvel bentt fldhalom, tetejn egyetlen kvel, belsejben pedig kvel szeglyezett folyosval, amely ngyszgletes k srkamrhoz vezet, ahova az egymst kvet nemzedkeket temettk, bejrata a tli napfordul napkeltjnek irnyba nz. Belsejben kvek szeglyezte folyos vezet egy tgas kkamrba. Ez az i. e. 4700 krl emelt halomsr Eurpa legrgibb fennmaradt ptmnye, s az egyiptomi piramisoknl is rgebbi…
Carnac risi fldhalmai, de klnsen a kvei ltogatk ezreit vonzottk az vszzadok sorn, akik kzl sokan prbltk megmagyarzni a menhir-sugrutak valdi rendeltetst. Mint a XIX. szzadi francia regnyr, Gustave Flaubert megjegyezte: "Carnacrl tbb ostobasgot firkltak ssze, mint ahny llkve van." Az egyik legnpszerbb elmlet szerint Carnac vallsi kzpont lehetett, kveit az si bretonok imdtk. Jval ksbb a rmaiak vettk birtokukba ket, s sajt istensgeik nevt vstk rjuk. A keresztnysg eljvetelvel kereszteket s ms szimblumokat faragtak a kvekre. A helyi nphagyomny szerint azonban a kvek voltakppen rmai katonk, akiket a helybli szent s korbbi ppa, Cornelius (Kornl) vltoztatott kv azutn, hogy elztk Rmbl s visszakergettk szlfldjre, Bretagne-ba.
Az egyik (legalbb a kzpkorig ltalnos) hiedelem szerint a kvek fokoztk a termkenysget, ezrt a medd asszonyok jszakkon t aludtak egy-egy viasszal, olajjal s mzzel megkent cromlechen (tbb llkvn vzszintesen vgigfektetett klapon), vagy felhztk a szoknyjukat s flguggoltak, vagy lecssztak rajta, hogy magukba szvjk mgikus erejt. A jelek szerint sokan hittek benne, hogy az llkvek seiknek az rkkvalsg szmra megkveslt szellemeit kpviselik. Taln a hvek helyt jelltk ki, akik a termst s az llatokat megld druida papok szertartsaira gyltek ssze. Vagy egyszeren a holtak emlkmvei voltak? A Carnac sz breton nyelven azt jelenti: "a holtak temetje".
Egy j kelet elmlet sajtos clt tulajdont a kveknek. Carnac s ms megalitikus lelhelyek tanulmnyozsa arra a kvetkeztetsre vezette Alexander Thomot, hogy a menhirsorok pti fejlett csillagszati ismeretekkel rendelkeztek, s a kveket vagy az gitestek, elssorban a Hold, a Nap s a csillagok, mozgsnak tanulmnyozsra lltottk fel, vagy hatalmas csillagszati ra knt hasznltk, amellyel meg lehetett hatrozni pldul a sznts s a vets idejt. Thom szerint ebben a Holdobszervatriumban a legfontosabb k a locmariaquer-i, Er Grah (Tndrk) nven ismert, ma mr sszetrt megalt volt. A kvet irnyjelzknt hasznlva, a holdkeltt s nyugtt, akr a 13 km-re lv halmokrl s kvekrl is meg lehetett figyelni.
Taln soha nem tudjuk meg biztosan, milyen jelentssel brnak a carnaci ris kvek, de az mit sem cskkenti az vente hozzjuk znl ltogatk ezreire gyakorolt hatsukat. Az a tny ellenben, hogy az a k, (amire tjolva mutatnak), egy hatalmas srdombon llt, arra utal, hogy sokkal inkbb a srok jellsre rzsre szolglhatott, de biztosan nem tudhatjuk… Br moha bortja ket s sok eltnt kzlk, Carnac impozns, lenygz kapocs marad korunk s az eurpai civilizci kezdetei kztt...
Ezen a linken sok kp, ezekrl az rdekes kvekrl!
Nzd meg a tbb ezer ves menhireket!
Tovbb a kpekhez >>
http://www.megalithicireland.com/ Irorszgban Forrs: Tovbb a kpekhez >>
ttp://www.ot-carnac.fr/406000001/Home-Carnac.htm
http://www.megalithia.com/brittany/carnac/
http://en.wikipedia.org/wiki/Carnac_the_Magnificent
http://www.megalithicireland.com ide is menj fel, rdemes!
|