
Az Opus Deit Josemara Escriv katolikus pap 1928-ban alaptotta Spanyolorszgban.

A hatalom cscsra
A szervezet Franco tbornok hossz uralma alatt befolysos szervezett vlt. Sikertrtnetk az egyetemeken indult. A Franco- rezsimrl szl legtfogbb knyv szerzje, Stanley G. Payne amerikai trtnsz szerint az tvenes vek elejre mr a spanyol felsoktatsban dolgoz tanrok hsz szzalka az Opus Dei tagja volt. Ms forrsok szerint a fakultsok egyharmadt a rendhez tartoz professzorok vezettk. Escrv 1952-ben sajt egyetemet is alaptott Navarrban. 1957-ben Franco tbornok szakrtkormnyt nevezett ki, amelyben hrom kulcsminisztrium lre Opus Deikderek kerltek.
Escriva az El Camino (Az t) cm knyvben politikai cljairl gy rt: „A tekintlyuralmi rendszerrt harcolunk, a hierarchirt, olyan fegyelemrt, amelyben a tmegek teljes mrtkben alvetik magukat a felssgnek, s felkszltek arra, hogy rendelkezzenek velk.” Escriv 1975-ben elhunyt, az Opus Dei azonban tovbb ersdtt. Del Portillo Baggio bboros, a vatikni pspki kongregci prefektusa egy jelentsben gy sszegezte tevkenysgket:
„A rend tagjai s tmogati t kontinens 479 egyetemn s felsfok oktatsi intzmnyben; 604 jsgnl, magazinnl s tudomnyos kiadvnynl; 52 rdi- s televziadnl; 38 hrgynksgnl s reklmcgnl vannak jelen.”
Az Opus Dei nemzetkzi szntren is kamatoztatta a Spanyolorszgban megszerzett politikai tapasztalatt, tbbek kztt a lengyel Szolidaritsnak nyjtott tmogatst. Amikor nem sokkal ppv vlasztsa utn II. Jnos Pl 1979 nyarn elszr Lengyelorszgba ltogatott, Opus Dei-funkcionriusok s jsgrk stbja ksrte el tjra. A ppaltogats utn a katolikus fldalatti ellenzki mozgalomnak az Opus Dei aktivisti kiemelt tmogatst nyjtottak. Robert Hutchinson brit jsgrnak az Opus Deirl nhny ve magyarul is megjelent knyve (A ppa titkos gynkei) szerint k segdkeztek Jacek Kurnnak a Trsadalmi nvdelmi Bizottsg, a KOR fellltsban, s az Opus Dei „fedezte fel” a gdanski hajgyrban dolgoz fiatal, mde elktelezett katolikus villanyszerelt, Lech Walest is. Az Opus Dei egyhzon belli hatalmt sajtos mdon a Vatiknt a nyolcvanas vekben megrenget pnzgyi botrny is nvelte. Miutn a Vatikn bankjaknt mkd Banco Ambrosiano csdbe jutott, az egyhzi llam nehz helyzetbe kerlt. Kzel 1,8 millird dollrt (mintegy 400 millird forintot) kellett rvid idn bell visszafizetnie a betteseknek. A hatalmas szszegnek a bank megmaradt vagyona csupn a negyedt fedezte.
A botrny 1982. augusztus 6-n, amikor a Banca d’Italia felszmolta a Banco Ambrosiant, azzal fenyegetett, hogy a ppai llam trtnete sorn elszr fizetskptelenn vlik, s a csd miatt vatikni tisztsgviselket tartztatnak le – kztk Paul Marcinkus rseket, aki abbl az elvbl kiindulva, hogy „csak az Ave Mariktl nem halad elre az egyhz”, nagyszabs pnzgyi vllalkozsok sorozatba vitte a bankot. Az olasz lapok akkoriban felvetettk, hogy a vatikni mkincsek tmeges elrverezse esetleg segthet kilbalni a vlsgbl. Minderre azonban nem kerlt sor. A htvgt kvet els munkanapon risi meglepetsre rendben megnyitotta kapuit az j tulajdonosok vezette Banco Ambrosiano. A mentakci htterben az Opus Deihez kzel ll svjci, olasz s amerikai bankrok s zletemberek lltak, akik Casaroli bboros-llamtitkr krsre vllaltk, hogy megszervezik a csdbe ment bank konszolidcijt. Kt httel ksbb, augusztus 23-n a Vatikn szvivje, Romeo Pancirioli atya bejelentette, hogy II. Jnos Pl ppa hozzjrult az Opus Dei szemlyes prelatrv (hatrok nlkli, a nemzeti egyhzaktl s pspkktl fggetlen, csak a ppnak alrendelt szervezett) trtn talaktshoz. A vatikni befolys nvelshez hozzjrult az Opus Deivel szimpatizl bborosok trnyerse. II. Jnos Pl ppa uralkodsa sorn minden eldjnl tbb bborost nevezett ki, kzlk a Kirche Interncm liberlis osztrk folyirat szerint legalbb 22 konzervatv fpap az Opus Dei felttlen hve, mg tovbbi 24 bboros az vatos tmogatk kz tartozik A spanyol papnak a katolikus szentt avatsi menetrendben pldtlanul gyors, negyedszzad alatt lezajlott „karrierjt” az is segthette, hogy az eljrs sorn az Opus Deihez kzel ll neves kzleti szemlyisgek is tanskodtak, tbbek kztt Raymond Barre volt francia miniszterelnk is.

| | |