Seuso Bntny 2 folyt.
Bizalmas kincsszemle
Taln sorsszer volt az a pillanat, amikor a rmai kori mkincsek a kaliforniai Getty Mzeum raktrban elszr csillantak meg egy magyar rgszprofesszor eltt.
Szilgyi Jnos Gyrgy professzor a magyar rgszek kzl elsknt lthatta a Seuso-kincseket. A ma is aktv tudssal a Szpmvszeti Mzeumban lv dolgozszobjban tallkoztunk, ahol tbb mint tven esztendeje dolgozik.
- Professzor r, milyen krlmnyek kztt kerlt kapcsolatba az ezstlelettel?
- Tudomnyos sztndjjal voltam 1984-ben a Getty Mzeumban. Az antik osztly vezetje, aki rgi, j bartom volt, azt mondta, most volt nluk a vsrlsi bizottsg, ha szpet akarok ltni, menjek, megmutatja. Br ezt hivatalosan nem tehette, mert akkor mg nem dntttek a vtelrl. Mint kori mvszettel foglakoz szakember, teljesen gyantlanul szemlltem az elm rakott ezsttrgyakat. A Seuso-feliratos tl kzepn vzparton lakomz trsasgot lttam, a httrben erdvel s vadszjelenettel, a tra pedig az van rva: Pelso. Rgtn megkrdeztem kollgmtl, bartomtl: "Tudod, hogy ez a Balatont jelenti?" Nagyon meg volt dbbenve. Mert ki tudja azt rajtunk, az egykori Rmai Birodalom Pannnia tartomnynak terletn lkn kvl, hogy a Pelso a Balaton latin neve. A felirat egyrtelmen annyit jelentett, hogy az ezstednyek pannniai hasznlatra, rendelsre kszltek. Ksbb tudtam meg, hogy a Getty Mzeum elllt vsrlsi szndktl, mert kiderlt, hogy a kincseknek hamis libanoni eredetet igazol paprjai voltak.
- Teht az n vlemnye is kzrejtszott abban, hogy az amerikai mzeum elllt a vsrlstl?
- Bizonyra, hiszen a kollgm kpzett muzeolgus volt.
- Mi trtnt ezutn? Hiszen a Seuso-kincsek ltezsrl 1990-ben szerzett tudomst a kzvlemny, miutn Lord Northampton a Sotheby's aukcishznak is felajnlotta megvtelre.
- A dologgal nem akartam foglakozni, mivel a pannniai kutatsokban nem voltam rintett, n itliai s grgorszgi rgszettel foglalkozom. Viszont a ltottakra itthon felhvtam a mr elhunyt Mcsy Andrs professzor figyelmt. Furcsa, de ksbb a rendrsgtl tudtam meg, hogy Mcsynak egy tudomnyos konferencira rt eladsnak korrektrjban benne volt, amit elmondtam neki a Seuso-kincsrl.
- Hogyan vlekedik a kincslelet bngyi vonatkozsairl s a mkincscsempszetrl?
- A rendrsget rint egyetlen megjegyzsem: ha a kincset Magyarorszgrl vittk ki, ami a legvalsznbb, akkor elkpzelhetetlen, hogy magnember ki tudta volna vinni gy, hogy sem a szovjet, sem a magyar katonai elhrts ne vette volna szre. Figyelembe vve azt is, hogy ahol Smegh Jzsef a kincset megtallta, Polgrdi trsgben szovjet raktakilv-helyek voltak. Azt tudjuk, hogy a magyarok s a KGB-sek is foglalkoztak mtrgycsempszettel.
- n szerint mirt vesztettk el 1993-ben a Seuso-kincsek visszaszerzsre indtott New York-i pert?
- A per trgya nem az volt, hogy Magyarorszgrl loptk-e el a kincseket, hanem az, hogy Lord Northampton jhiszemen jutott-e az ezsttrgyakhoz. A nemzetkzi trvnyek szerint, ha nem sikerl bizonytani, hogy tudta, lopott mtrgyat vesz, akkor csak gy kteles visszaadni, ha a magyar llam kifizeti az rtkt. Mivel a New York-i pert elvesztettk, a kincs tovbbra is az angol r birtokban marad. Kevs a valsznsge, hogy brmely klfldi mzeum ilyen botrny utn megvsrolja tle, m egy milliomos magngyjt, akinek nincsenek fenntartsai, brmikor jelentkezhet nla vevknt.
Titkok tudi
Polgrdiban mg nem halvnyultak el az emberek emlkezetben a kincsleletrl elterjedt hrek. Vannak, akik sajt szemkkel lttk a rmai kori ezstkszlet egyes darabjait, msok a Seuso-ednyek nyomt keresik.
A 70-es fton a Balaton fel tartva a legtbben keresztlautznak a kisvroson, nem is sejtve, milyen titkokat riz Polgrdi. Itt lt s itt sztte hamar szertefoszlott lmait Smegh Jzsef, a Seuso-kincsek megtallja.
Ma mr hiba keresnnk brkit a Smegh csaldbl a vrosban, kevs sikerrel jrnnk. Mshol lnek a kincstall katona fltestvrei, s nhny ve az desapja is meghalt. Sikerlt azonban beszlni a kisvrosban olyan emberekkel, akik ismertk Smegh Jzsefet.
A rgszet, de fleg a rgi pnzrmk irnt rdekld fiatalembert dikkora ta j kapcsolat fzte fldrajztanrhoz, Fdelmesi Istvnhoz. Az egykor rmegyjtssel foglalkoz nyugalmazott tanrt ma elssorban megromlott egszsgi llapota foglalkoztatja, betegsge miatt csak telefonon tudtuk elrni. A tanr r a New York-i Seuso-per idejn maga is jrt az Egyeslt llamokban. gy emlkszik, a tank hiba erstgettk, hogy lttk Smegh Jzsefnl a Lord Northampton birtokba kerlt kincseket, lltsaikat nem hallgatta meg a brsg, st az egyik tant haza is kldte. Fdelmesi Istvn nemcsak msoktl hallott az ezstkszletrl, hanem Smegh Jzsef kt kancst s egy tlat meg is mutatott neki. A vlemnyt krte, mit tegyen a rgi trgyakkal. azt tancsolta a fiatalembernek, vigye be a mzeumba az ednyeket, majd ott megmondjk, melyik korbl szrmaznak. A volt tantvny katonaknt is megkereste Fdelmesit, ppai parancsnoknak vsrolt tle rgi pnzeket Horthy Mikls s Ferenc Jzsef arckpvel.
Taln egszen msknt alakul a Seuso-sztori, ha Smegh Jzsef hallgat volt tanrra, s jelentkezik valamelyik mzeumban a Seuso-kincsekkel. De errl mr rvai Zoltn gpszmrnkkel vltottunk szt polgrdi hzban. rvai maga is rmegyjt, s a Seuso-rejtlyt kutatja. Vlemnye szerint Smegh Jzsef klns dolgokon mehetett keresztl az rtkes lelet megtallsnak pillanattl a hallig. A Borbly-pincben felakasztott Smegh ppai katonai szolglata idejn valamelyik elljrjnak bizalmasan elmondhatta, mit tallt. Tle tudhattk meg a titkot msok, akik gy dntttek, megszerzik a kincset. Ezek az emberek viszont gy vltk, csak akkor juthatnak az ezstkszlet birtokba, ha a katont elteszik lb all. A polgrdiak mg ma is azt beszlik, hogy Smeghet kvettk, amikor leszerelse eltt hazament a civil ruhjrt. Az idegenekkel ment ki a Borbly-pincbe, ahol a kincs el volt rejtve. A trsasg italozott, majd az ismeretlenek lltlag benzint injekciztak ldozatukba. Pr nap mlva a pincben katonakabtjnak vre felakasztva talltk meg Smeghet.
rvai Zoltn bartaival azt tervezi, ha a kincsek nyomra bukkannak, kezdemnyezik, hogy Polgrdiban nyissanak Seuso-mzeumot.
Kezben volt a kincs
Polgrdiban Strasszer Istvn tbbszintes csaldi hza a Balatoni t mellett magasodik. Szomszdsgban lt egykor Smegh Jzsef, a rmai kori ezstlelet megtallja, akivel bartsg is sszekttte.
- Mr mindent elmondtam a rendrsgnek s a tvseknek - fogadott bennnket Strasszer Istvn a kapuban, kzben az udvaron hatalmas kutya vicsorgott, ugatott, s tbbszr is felnk rugaszkodott, de szerencsre visszarntotta a lnca.
A hzigazda mr-mr zaklatsnak vette ltogatsunkat, mert tl sokan krdeztk mr a Seuso-gyben, de aztn csak beinvitlt bennnket, s megmutatta az egykori kerts helyt, ahol Smegh Jzsefhez tjrt. Most fal, az pl jabb lakrszt vlasztja el a hajdani Smegh-portn l szomszdoktl.
Strasszer Istvn nem volt tl kzlkeny, de azt azrt elrulta, hogy kt rzstben ltta a kincseket Smegh Jzsefnl. Bartja megmutatta neki a szrks-fekete piszokbevonat ednyeket s kisebb kupkat. Lthatan kporosak voltak, ezrt megkrdezte Smeghtl, hogy a kzeli kbnyban tallta-e ket, de nem kapott vlaszt.
Strasszer Istvn a New York-i perben tanskodva hiba lltotta a maga igazt a brsg eltt. A tbb rn t tart kikrdezse ellenre gy rzi: nem akartak jelentsget tulajdontani a vallomsnak. Pedig a Pelso feliratos Seuso-tlrl olyat tud, amit senki ms: mivel kvncsi volt, hogy a Smegh ltal mutatott trgyak mibl kszltek, ersen lesmirglizte a nagytl szlt. A drzsls nyomt, ha lehetsget kapott volna r, megmutatta volna a New York-i trgyalson.
Strasszer Istvn szerint ma mr hiba keresik itthon a Seuso-kincseket, szerinte kizrt, hogy brki a nyomukra bukkanjon.
- Szerintem minden darabot a kt rzsttel egytt rgen kivittk klfldre, hiszen ezrt ltk meg a bartomat - vlekedik. - Bizonythatunk mi akrmit, a kincseket most birtokl lord nem bolond, hogy visszaadja, amire annyi pnzt klttt.
Mikzben kiksrt bennnket, mg hozztette: kr, hogy akik rdemben tehettek volna valamit a Seuso-kincsek hazahozatalrt, nem tettek meg mindent.
A cskos nadrgok titka
Polgrdiban l Harmath Jzsef is, aki szintn tanknt szerepelt a Seuso-kincsek visszaszerzsre kezdemnyezett New York-i perben. Mg ma is lnken foglalkoztatja az ezstkszlet gye. A Borbly-pincben a kbnya munksai ltal felakasztva megtallt, leszerels eltt ll Smegh Jzsef honvdet gyerekkortl ismerte. Harmathot a Polgrdihoz kzeli szlhegyen talltunk meg, ahol gymlcsfit fedte be vdhlval.
Megtudtuk tle, hogy a j szndk kezdemnyezsek ellenre a polgrdiaknak sem sikerlt a Seuso-kszlet jabb darabjra bukkanniuk. Pedig a polgrmesteri hivatal pletben mg egy ldt is kiraktak, remlve, htha akad valaki, aki ugyan inkognitjt nem kvnja felfedni, de elhelyez a dobozban egy olyan trgyat, amely a Seuso-rejtly megoldst elsegthetn. Sajnos a lda res maradt.
- Arra leszek kvncsi, ha most decemberben elvl a gyilkossg, lesz-e annyi becslet valakiben, hogy jelentkezzen, s tmpontot adjon a rendrsgnek - mondta Harmath Jzsef. - n egybknt sejtem, hogy ltk meg Jzsit. Az egsz egy nagy darzsfszek, veszlyes belenylni. Szerintem a honvdsg hibt kvetett el, amikor ngyilkossgknt zrta le az gyet. Mg arra sem mltattk szegny gyereket, hogy megnzzk, egy mikdvre volt-e felakasztva vagy kettre. Sok mulaszts trtnt, ezrt is felttelezhet, hogy komoly katonatisztek keze volt a dologban. Tbbszr lttam, amikor Jzsikt cskos nadrgos emberek hoztk haza kocsival. Ennyire azrt nem volt j katona. Annyira pedig nem lehet hlye valaki, hogy nhny nappal a leszerelse eltt felakassza magt, amikor tele volt tervekkel. ptkezni akart, megvolt mr minden: a telke, a tgla, a vasbeton gerendk. Egybknt szorgalmas ember volt, sokat dolgozott. n azt hittem, hogy Jska csak rgi pnzekkel foglalkozik, egszen addig, mg nem lttam nla azokat az ednyeket. Az sszes tele volt olyan iszapos flddel, mint amilyen a kbny. cskasgnak nztem ket, engem csak egy kisebb st rdekelt, amely j lett volna bitumen keversre. Azrt a tbbi ednyt is megnzegettem, azt hittk, hogy nbl vagy lombl vannak, mert nagyon nehezek voltak. Ma mr rlk, hogy jobban nem kerltem bel ebbe a buliba, mert aki benne volt, mr mind halott.
A Seuso-gy ma is foglalkoztatja Harmath Jzsefet. A kutyjt is a kincs jelenlegi tulajdonosrl, Lord Northamptonrl nevezte el. Nemegyszer eszbe jut az 1993-as New York-i trgyals is, amelyen dleltt tztl dlutn t rig tett fel neki krdseket a brn.
- Ha most mennk New Yorkba, msknt lenne, az gyvdemet is vinnm magammal. Megmagyarznm a brsgon, hogy nem hazudni utaztam Amerikba. A Biblira is megeskdtem, ezrt ne nzzen senki hazugnak. letemben a New York-i trgyals volt az els alkalom, amikor brsgon jrtam. Meglepdtem azon is, hogy a tolmcs nem tudott mindent lefordtani, amit mondtam. A bitument is a sztrban keresgette. Mindenki rajtunk rhgtt, n meg ott izzadtam. Hogy honnan szereztk a tolmcsot, nem tudom. Kedves hlgy volt, csak magyarul nem tudott. Egy j szinkrontolmcs kellett volna erre a trgyalsra. Radsul a Magyarorszgot kpvisel gyvd - aki egybknt nagyon j gyerek - sem volt szerintem a helyzet magaslatn.
A Smegh-hz rejtlye
Polgrdiban s krnykn sokan ismerik a sifoki Takcs Krolyt. A halk szav ember, aki korbban vndor vidmparkjval jrta az orszgot, vek ta klns szenvedlynek hdol: a Seuso-kincsek elrejtett darabjait keresi.
- Kilenc ve egy pesti gyjt bartomtl hallottam elszr, hogy a Polgrdiban tallt ezstkincseket keresi - mesli Takcs Kroly. - Ezutn egy helybli gplakatos ismersmtl rdekldtem, akinl sok ember megfordult. Sajnos csak annyit tudott, hogy a kbnyban robbantskor talltk meg a rmai kori ednyeket.
Takcs Kroly ezt kveten kezdett el kutatni a kincsek utn. Megkereste a rejtly kulcsfigurjnak, a meggyilkolt Smegh Jzsefnek a rokonait, majd sorra msokat, akiktl tmpontokat remlt. Azta sok emberrel beszlt, hogy valamilyen nyomra bukkanjon. Ennek eredmnyrl gy nyilatkozott:
- Tbb helyen stam, s mszerrel is kutattam. Voltak, akik becsaptak, elre elkrtk a pnzt "tancsaikrt". Nagy nehezen sikerlt bejutnom a volt Smegh-hzba. Tbbszr jrtam az pletben jelenleg l embereknl, megbartkoztam velk. Valamennyi fizetsgrt megengedtk, hogy tvizsgljam a hzat s az udvart. Erre az ksztetett, hogy Smegh Jzsef egyik nagybtyjtl hallottam, a padlson, a kmny mellett van eldugva a kincs.
Termszetesen rdekeltek bennnket a kincskeress rszletei, amelynek akadtak sikerrel kecsegtet pillanatai is.
- A hzban a falakat is vgigmszereztem - folytatta Takcs Kroly. - Az egyik rszen klnsen j hangot adott a fmkeres. Az mr csak ksbb derlt ki, hogy a falban rabichl van, amivel a srfalakat hlztk le rgen. Ez a hl lmozva volt - a mszer szerint pedig az lom is nemesfmnek szmt.
Smegh Jzsefrl mst is kidertett a rejtly szenvedlyes kutatja. A fiatalember egyik fltestvrtl tudta meg, hogy rendszeres ltogati voltak, akikkel rgisgeket adtak-vettek. Volt kztk egy bizalmasa, keltette fel a rgszet irnti rdekldst is. Amikor megjelent, az ajtt magukra zrtk, s a rgisgeket nzegettk. Smegh fltett kincsei voltak a Seuso-kszlet mellett azok az aranypnzek, amellyel lltlag az egyik edny volt tele.
Takcs Kroly eddigi informcii szerint a fiatalember tbb helyen is fizetett az aranypnzekkel, valsznleg a csikjt s a telkt is az aranybl vette. Az eddigi felttelezsekkel szemben gy gondolja, hogy a Seuso-kincseket nem a bnyban tallta a szerencstlen vget rt katona, hanem egy pince vagy hzalap kissnl fordthatta ki a trgyakat a munkagp. A kbnyban hasznlt gppel Smegh Jzsef s Kolonics Gyrgy nev munkatrsa rendszeresen dolgoztak pletek szintezsn (Kolonics szintn rejtlyes krlmnyek kztt halt meg somlyi pincjben - A Szerk.) Smeghet gyjtszenvedlye mindenhov odacsalta, ahol nagyobb fldmunkt vgeztek. gy volt ez a Srvz-csatorna kitiszttsakor is, amelyet nagy figyelemmel ksrt.
Kitrt a Seuso-lz
Az utbbi idben felersdtt kincskeressi hullm kis tlzssal Seuso-lznak is nevezhet. Egyre tbben erednek az ezstkszlet mg felteheten Magyarorszgon lappang darabjainak nyomba. Vannak kztk jhiszem emberek s szerencsevadszok is.
Akadnak klfldiek, akik az Interneten keresztl is keresik a Seuso-kincs darabjait. A www.michelvanrijn.com cmen rhet el az egyik klfldi kincskeres, a Scotland Yard egykori informtora. Dzsy Zoltnnak, a Seuso-kincsrl kszlt dokumentumfilm alkotjnak kezdemnyezsre a www.hunnia.net cmen bsges informcit kaphatnak az rdekldk a rmai kori lelet trtnetrl.
- A mkincsekkel foglalkozk kztt s az alvilgban gy vagyok elknyvelve, mint a Seuso-kincsek egyik keresje. De nemcsak n keresem a kincset. Volt, akikkel sszefutottam, volt, akikbe belebotlottam. Elszr azokba a rgisgkereskedkbe, akik fillrekrt elktyavetyltk a birtokukba kerlt ezsttlakat. k ksbb hiba jrtk az orgazdkat, mr nem bukkanhattak az eladott tlak nyomra. Keresik a kincslelet mg itthon tallhat darabjait amatr gyjtk s "hivatsos" kincsvadszok. Nem vletlen, hogy amikor a rgszek befejeznek egy-egy satsi szakaszt, az egsz terletet felszrjk szeggel. Ez teljesen megbolondtja a kincskeresk detektoros mszereit - hallhattuk Dzsytl.
A Seuso-film korbbi s kzelmltbeli bemutatsa utn is tbben jelentkeztek Dzsy Zoltnnl. Mint elmeslte: voltak, akik javaslatokkal leptk meg, msok pnzt krtek volna tancsaikrt. Akadtak, akik rmai eredetnek vlt trgyakat is prezentltak. Elfordult, hogy brtnbl zengetk grtek segtsget abban a remnyben, hogy bntetskbl szabadulhatnak.
A Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriumnak a Seuso-kincsekkel foglalkoz szakemberei egy lakossgi bejelents alapjn eslyt lttak arra, hogy rbukkanjanak a ks rmai kori ezstkszlet mg elrejtett darabjaira. Utnajrtunk, mit talltak.
risi krterre emlkeztet Kszrhegy hatrban a kbnya. Kzelben bks szlskertek sorakoznak kisebb-nagyobb borospinckkel. Az egyik telken augusztus elejn titokzatos csapat tnt fel kutateszkzkkel s munkagpekkel.
A krnyken csupn a kbnya jjelirt talltuk. Az tbaigazts mell elmondta, mit ltott az elz napokban: - Nagy volt a felhajts, sokan jttek ide gpekkel. Mg a fldet trtk, nem engedtek senkit a kzelbe. Azzal meg nem nagyon dicsekedtek, hogy talltak-e valamit.
Frissen elsimtott fldfellet s egy tbb mter mly gdr, a mell halmozott flddel - gy nzett ki az tkutatott terlet, amikor ott jrtunk. Az satsi helyrl egybknt rltni az egykori Borbly-pincre, ahol megtalltk Smegh Jzsefnek, a Seuso-rejtly kulcsfigurjnak felakasztott holttestt.
Bnkutin Hajd va, a Seuso-kincsek miniszteri biztosa nyilatkozott s sajttjkoztatt is tartott a kutatsi munklatokrl:
- A NKM tzmilli forintos jutalmrl szl felhvsa utn tbb tucat bejelentst kaptunk. Kztk olyanokat is, amelyek valsgalapjt rdemesnek tartottuk ellenrizni. Egy bejelent azt lltotta, hogy a kszrhegyi kbnya oldalban van mg nhny rmai kori ezstedny elsva. Hsz v utn megprblta megmutatni a domboldalon azt a helyet, amelyrl a Smegh csald azta mr meghalt tagjaitl gy hallotta, hogy ott vannak elrejtve a kincskszlethez tartoz ednyek. A terlet jelenlegi tulajdonosnak beleegyezsvel, rgszekkel s geofizikai szakemberekkel tvizsgltuk a terletet, s ott, ahol a mszerek jeleztek, markolval kisattunk egy 20 x 20 ngyzetmteres rszt. Mivel a talaj ersen vasoxidos, a mszerek tbbszr is flrevezettk a kutatkat. Prblkozsunk, annak ellenre, hogy segtnk hatrozott volt a helyszn megjellsben, sajnos, nem vezetett eredmnyre. Lehet, hogy a bejelent rosszul emlkezett, de az is lehet, hogy ms is emlkezett erre a helyre, s mr elvitte az ednyeket.
Azt is megtudtuk, hogy a bejelent nem akart nyilvnosan szerepelni. Mindenkppen vdeni szerettk volna, kvnsgt tiszteletben tartva kezeltk bizalmasan a kutatsi munklatokat is. Csak a rendrsgtl krtek segtsget ahhoz, hogy az illetkteleneket tvol tartsk az sats helytl. A miniszteri biztos leszgezte: a Seuso-kincsekkel kapcsolatban a jvben is komolyan veszik, ha a bejelent titoktartst kr.
Nem titok, Seuso-gyben tbb bejelentst is kapott a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriuma magnnyomozktl. Utnajrtunk, milyen lehetsgk van a magyar Pinkertonoknak, hogy az ezstkszlet utn nyomozzanak, s vllalkoznnak-e a Seuso-rejtly megoldsra.
A minisztrium illetkese szerint nem zrkztak el attl, hogy magndetektvek is bekapcsoldjanak a ks rmai kori ezstlelet mg Magyarorszgon lev darabjainak felkutatsba. Nyomozsra eddig egyikknek sem adtak megbzst, a felhvsukban felajnlott tzmilli forintos sikerdj azonban magndetektvet ugyangy megillethet, mint brki mst.
Mivel a szemly- s vagyonvdelmi tevkenysgrl, illetve a magnnyomozsrl szl trvnynek nincs olyan pontja, amely kizrn a magnzsarukat a Seuso-kincsek utni kutakodsbl, megkrdeztk egy budapesti s egy szkesfehrvri vllalkozs vezetjt, szakmailag izgatja-e a feladat.
Gyuri Jzsef gyvd, a budapesti szkhely rnagy s Trsa Detektviroda tulajdonosa szakmai szempontbl igazi kihvsnak tekinten a Seuso-rejtly megoldst. Felkrs nlkl is szvesen nyomozna az gyben, ehhez azonban - mondta - alapinformcikra lenne szksge, ltnia kellene az eddigi nyomozati iratokat. Lehet, hogy egy-kt olyan adat is sokat mondana neki, amelyeknek a rendrsg eddig nem tulajdontott jelensget. Nyomozsa kiindulpontja a kincset megtall Smegh Jzsef hallnak tisztzsa lenne. gy rzi, annak is megvan az oka, hogy a rendrsg mirt nem rt el eddig eredmnyt. Ismerve az akkori hatrrizeti rendszer szigorsgt, azt is alapkrdsnek tekinti, hogy jutottak ki a kln-kln sem apr ezsttrgyak a hatron.
Gyuri Jzsef a kincsek rtkt ismerve gy vli, azrt nem rkezett eddig igazn figyelemre mlt bejelents, mert kevs a felajnlott tzmilli forint. Szerinte tbbet kellett volna kitzni, akr szzmilli forintot is, s jobban hangslyozni kellett volna, hogy az gyhz kapcsold bncselekmnyek elvltek, akkor taln nem flne senki a bntetstl.
A Privt Plus Fkusz Detektviroda Szkesfehrvron mkdik, kzel ahhoz a helyhez, ahol a kincslelet elkerlt, s ahol a vele kapcsolatba hozhat emberek nagy rsze lt vagy l. Csatri Tibor, az iroda vezetje - aki egyben a Fejr Megyei Szemly-, Vagyonvdelmi s Magnnyomozi Szakmai Kamara alelnke, az orszgos szakmai kamara elnksgi tagja - megbzs esetn rmmel nyomozna a Seuso-kincsek utn. Szakmai karrierje megkoronzsnak tekinten, ha eredmnyt tudna felmutatni. Szerinte a Seuso-gyben mindent meg kellene mozgatni a siker rdekben. A rendrsgnek nem kellene elzrkzni a magnnyomozkkal val egyttmkdstl, akiknek trvnyben elrt ktelessgk, hogy minden olyan informcit tadjanak, amely a nyomozst elbbre viszi. Csatri Tibor szerint figyelembe kellene venni azt is, hogy a magndetektvekhez mskpp viszonyulnak az emberek, ltalban tbbet mondanak el nekik, mint amikor zsaru krdezi ket. s azt sem rt tudni, hogy a magnhekusok nyolcvan szzalka rendr volt, tbbsgk tbb vtizedes bngyi tapasztalattal a hta mgtt.
A libanoni kapcsolat
Keveset tudni a Seuso-kincsek klfldi sorsrl s a rmai kori ezstlelet gyben indult angliai Scotland Yard nyomozsrl. Mindezekrl krtnk tjkoztatst Bnkutin Hajd vtl, a kincsggyel foglalkoz miniszteri biztostl.
- Milyen informcii vannak a Seuso-kincsek klfldi rtkestsrl?
- A 14 ezsttrgy s a rzst 1978-1980 kztt kerlt ki az orszgbl Halim Korban libanoni mkereskedhz. (Korbanrl ismert, hogy korbban nemegyszer megfordult Magyarorszgon, a Szovjetuniban pedig diplomciai szolglatot teljestett. A mkincsek irnti rdekldst mi sem bizonytja jobban, mint hogy Londonban ikoncsempszsen bukott le. - A Szerk.) Korban 1974-1980 kztt Bcsben lt, ahol a Hilton Szllban zlete volt, majd 1980-ban Londonba kltztt. A libanoni mkeresked barti s zleti kapcsolatban llt a szerb Anton Tkaleccel, akinek magyar felesge, s anysa Magyarorszgon l. Azt mg ma sem tudjuk pontosan, hogy mi volt a szerepe Tkalecnek. Nem vilgos, hogy vitette-e ki a kincseket vagy Halim Korban. Mindenesetre az angol nyomozati anyagokbl is tudjuk, hogy a kszlet sszes darabja tment Korban kezn. A Seuso-kincsek els darabjait egy londoni galrin keresztl ajnlottk fel Rainer Zietz rgisgkereskednek. Neki nem volt nehz megtallnia az utat Sir Peter Wilsonhoz, a Sotheby's aukcishz egykori elnkhez. (Az 1984-ben elhunyt szaktekintlyrl csak vekkel a halla utn derlt ki, hogy Kim Philbyvel egytt a KGB gynke volt. - A Szerk.)
- Hogyan bonyoldott le az "zlet"?
- Az, hogy Korban adta el a Seuso-kincseket, egy libanoni jegyzknyvbl is ismert. A nyomozk begyjtttk az sszes szmlt, amit Korban lltott ki, ezek alapjn derlt ki, hogy minden az kezn ment keresztl. Az els mtrgyrt, amelyet 1980 november 19-n adott el, 43 ezer fontot kapott (A kincseket megtall Smegh Jzsef ekkor mg lt! - A Szerk.) Egy msik Seuso-ednyre 70 ezer fontos ajnlatot tettek, a harmadikrt pedig 1980. december 16-n 225 ezer fontot fizettek. Hogy az r ekkort ugrott, abban szerepe volt annak is, hogy az ezstkszlet darabjait megmutattk a British Museum egyik szakrtjnek. A mkincsszakrt azt mondta, a trgyak akkor rnek nagyon sokat, ha egy kszletet kpeznek. Miutn mindez kiderlt a vizsglat sorn, s a dtumokat sszevettettk Smegh Jzsef hallnak idpontjval, a Scotland Yard is komolyan vette a magyar rendrsggel val kapcsolatot. A kincsek magyarorszgi szrmazsban korbban ktelked angol rendri vezetst meggyztk a birtokukba jutott informcik. Az gyet azonban lezrtk, nem emeltek vdat, mivel nem fzdtt hozz angol rdek.
- Ezek szerint egyenknt jutott a felbecslhetetlen rtk kszlethez a kincseket felvsrl Sir Peter Wilson, majd Lord Northampton?
- A Sotheby's egykori elnke valban darabonknt jutott a kincsekhez, s amikor elfogyott a pnze, Lord Northamptont is bevonta a vsrlsokba. Mindegyik mtrgy nagyon komoly sszegrt cserlt gazdt, volt olyan, amelyet 525 ezer fontrt rtkestettek. A Seuso-kincseket Halim Korban "csepegtette" egyenknt. Hogy pontosan Korbannl, Tkalecnl vagy Zietznl volt a raktr, nem tudjuk. Azt sem, hogy ki dnttt az elads sorrendjrl, kialaktottak-e valamilyen stratgit.
Nyersben a lord
A nyolcvanas vekben az angol Lord Northampton birtokba kerlt ezst tkszletet szakrtk a rmai fmmvessg remeknek tartjk. Ennek megfelelen a Sotheby's aukcis hz 1990-ben meghisult rversn 40 milli angol font volt a kikiltsi ra.
A Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriumnak szakrtje szerint a Seuso-kincs relis piaci rtke ma krlbell 45 milli USA dollr - tbb mint 13 millird forint - lenne, ha leglisan kerlne a mkincspiacra. Ennek azonban akadlya, hogy nincs hiteles eredetigazolsa.
A rmai kori ezstkszlet magyarorszgi megtallsrl a rgszeti kutatsoknak, termszettudomnyi vizsglatoknak s a rendri nyomozsnak ksznheten kzvetett bizonytkaink vannak. A bizonytkok birtokban Magyarorszg is pert indtott az antik ezsttrgyak visszaszerzsre. Miutn Libanon a hamis eredetpaprok miatt a per kezdetn visszavonta keresett, a kincsek tulajdonjogrt Horvtorszg s Magyarorszg maradt versenyben az 1993 szeptemberben New Yorkban kezddtt polgri perben. A brsgi eljrs trgya nem a kincs lelhelynek feldertse, s ezzel a jogos tulajdonos megllaptsa volt, hanem az, elegend bizonytkot tud-e felmutatni a kt felperes ahhoz, hogy a trgyak birtokba jusson. A pert hatheti trgyals utn mindkt orszg elvesztette.
A perkltsgre s a lord ltal benyjtott krtrtsre Magyarorszg eddig mintegy 3 milli dollrt klttt el. Ez volt eddig a legnagyobb ttel, amit az llam a kincs visszaszerzsre fordtott. A kiadsok a per elvesztse ta eltelt vekben tovbb nttek, s mra szerny becslsek szerint is meghaladjk az egymillird forintot.
A New York-i perben a trgyalst vezet brn elutast magatartsa s Lord Northampton gyvdeinek gyes stratgija miatt a magyar fl nem trhatta az eskdtszk el kzvetett bizonytkainak lncolatt, s a per sorn tanelvonssal is sjtottk. Mig megoszlanak a vlemnyek a magyar llam jogi kpviselett ellt Frank Koszorus tnykedsrl.
Egyelre gy tnik, a kincsbotrny egyedli nyertese Lord Northampton. A Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriuma Seuso-titkrsgnak sajtanyaga szerint az ezstkincsre 1999-ig klttt krlbell 12 milli fonttal szemben 26 milli font krtrtst fizetett neki peren kvl egyezsg alapjn annak az gyvdnek az irodja (illetve annak biztostja), aki tudta, hogy a libanoni szrmazsi paprok hamisak. Radsul New York llam Fellebbviteli Brsgnak 1994. szeptember 22-i dntse alapjn a Seuso-kincs a lord birtokban maradt.

|