2007.07.07. 20:20
Kihirdettk Lisszabonban a vilgmret szavazs vgeredmnyt:

A Maja piramis, a Colosseum, Machu Picchu, Megvlt Krisztus szobra, a kinai Nagy Fal, Petra sziklavrosa s a Tdzs Mahal lett a ht csoda, a Gizai piramisok pedig a rads.

Fontosabb rszletek:
· Huszonegy jellt versenyzett 18 hnapig
· A gzai piramisokat 2007 mjusban kiemeltk a szavazsbl, a ht jonnan megvlasztott csoda mellett az egyetlen tll kori csoda lesz a nyolcadik, tiszteletbeli csoda
· Kzel szzmilli szavazat rkezett a jelltekre
· A vilgmret szavazst szervez svjci magnalaptvny 2000-ben indtotta kampnyt az emberisg kulturlis rksgnek jrafogalmazsra
· A szavazs vgeredmnyt szombat este Lisszabonban hoztk nyilvnossgra
· Az nneplyes showmsor helyi id szerint este fl tzkor kezddtt (magyar id szerint fl tizenegykor)
Teht mg egyszer a ht j csoda:
1.Chichn Itza maja piramisa, a rmai 2. Colosseum,
3.Machu Picchu romvrosa Peruban, 4.Megvlt Krisztus szobra Rio de Janeiro-ban, a knai
5.Nagy Fal,
6.Petra sziklavrosa Jordniban s vgl
7.Tdzs Mahal Agrban. s a rads: a Gzai piramisok
ht j csoda egyenknt s rviden
Chichn Itza , Kzp-Amerikban, a Yucatn-flsziget cscskben, a dzsungel kzepn elterl sksg szent templomvrosa a maja civilizci egyik legnagyobb politikai s gazdasgi kzpontja volt ezer vvel ezeltt. A maja-toltk birodalom egyik legfontosabb fennmaradt ptszeti egyttese tallhat itt, a legnagyszerbb maja templommal, a Kukulkn-piramissal a kzppontjban. A ngyzetes alaprajz kpiramis mind a ngy oldaln lpcs vezet a tetejn lv szentlyhez, ahol a legyztt ellensget szvt kivgva mutattak be gyzelmi ldozatot. Eredetileg minden oldalon 91 lpcsfok vezetett a cscsig, ami az ott lv emelvnnyel egytt sszesen 365 lpcsfokot ad, annyit ahny nap van egy vben. Szakrtk szerint ez is azt bizonytja, hogy a majk igen fejlett asztronmiai tudssal brtak.
Kpek
Rma trtnelmi vrosmagjnak rszeknt harmadrszt psgben fennmarad Colosseum minden sportarna se. A gladitorkzdelmek s llatviadalok szmra ptett amfitetrum a rmai birodalom "cirkuszt s kenyeret a npnek" elv politikjnak ksznheti a ltt. Az ellipszis alaprajz plet fnykorban minden idk leghatalmasabb, 50 ezer - ms forrsok szerint 80 ezer - nz befogadsra kpes sznhza volt, de a filmekbl, regnyekbl leginkbb mint nagyszabs gladitor- illetve llatviadalok helyszneknt ismert.
Kpek
Peruban,Cusco vrostl 70 kilomterre szaknyugatra, a llegzetelllt szpsg tjban bjik meg az inka birodalom legkprzatosabb urbnus teljestmnye. Az 1911-ben felfedezett, tengerszint felett 2430 mteren elterl, tbb mint tszz ves Machu Picchu valban lenygz: 13 ngyzetkilomteres terleten mindentt, ameddig a szem ellt, hihetetlen precizitssal faragott s illesztett kvekbl rakott hatalmas falak, teraszok, csatornk, utak s rmpk.
Kpek
A hsz jellt kztt csupn hrom huszadik szzadi ptmny szerepelt, az Eiffel-torony s a sydney-i operahz nem jutott be a htbe, a legjabb kor emberi teljestmnyeit gy egyedl a Corcovado-hegyen karjait szttr monumentlis Krisztus-szobor kpviseli.
Kpek
Szzmilli knai internetez nem tvedhet: a tbb ezer ves, tbb ezer kilomteres Nagy Fal magabiztosan lett az j klub tagja. Csin Si Huang-ti, az egyestett Kna els csszra krlbell a mongol hordk, nomd trzsek elleni vdekezsl rendelte el a mr meglv tartomnyi erdk s vdfalak rendszerbe olvasztst, a birodalmat szakrl megv Nagy Fal - a Csang Cseng - megptst. A vilg legnagyobb katonai ltestmnyv vl falat egszen a XVII. szzadig, a Ming dinasztia vgig ptettk, egsztettk ki jabb s jabb elemekkel.
Kpek
A jordniai Petra , az Arab sivatag peremn, az izraeli hatrtl 25 kilomterre keletre rejtz kori szilavros az egyik legkomplexebb csoda. Egy rsze egszen mig fennmaradt, ami annak ksznhet, hogy lakosai, a nabateusok a hegyek vrses, rzsaszn mszk s homokk szikliba vjtk monumentlis, grg hatsokat tkrz templomaikat, a ngyezer f befogadsra kpes amfitetrumot, a sziklk falaiban alaktottk ki szzval palotasrjaikat.
Kpek
Az Index tavalyi szavazsn az olvask a Tdzs Mahalt , India kkvt vlasztottk meg a legcsodsabb csodnak, s ez rthet is. Az agrai mauzleum fehrmrvny tmbje valban egyike a vilg leglenygzbb s legemlkezetesebb pleteinek. Az indiai muszlim ptszet legtkletesebb knek tartott Tdzs Mahalt Dzsahn sah ptette rajongva szeretett felesge, Mumtaz Mahal emlkre.kp
Kpek
Az j ht csodt kivlaszt szavazst nemcsak az UNESCO, hanem az egyiptomi hatsgok is kritizltk. Az egyiptomi memlkfelgyelet teljesen rossz nven vette, hogy az egyetlen megmaradt kori csodnak, az gzai piramisoknak meg kell mrkznie egy ilyen szavazsdiban. Az egyiptomi kulturlis miniszter pedig azzal vdolta meg Bernard Webert, hogy sajt magt akarja reklmozni. Az egyiptomi konfliktust mjus elejn azzal oldotta fel az alaptvny, hogy az egyiptomi piramisokat kiemeltk a 21-es listbl s tiszteletbeli csoda sttuszt biztostottak nekik.
Kpek
|