* A COSA NOSTRA
A" maffia" csak egy a szavak hossz sorbl-mint a pizza, spagetti, opera, lott-amelyek az olaszbl kerltek t a vilg szmos nyelvbe. Sziclin s az Egyeslt llamokon messze tl sokfel hasznljk a bnzkre, holott szigoran vve, csak ezeken a helyeken mkdtt-fkuszlja a mondandt a szerz. "Lteznek ms bnszvetkezetek is Dl Itlia klnbz terletein, s nha valamennyit "maffinak" nevezik: Pugliban a Sacra Corona, Npolyban a Camorra, ami mg idsebb is a maffinl. m erben, szervezettsgben, sikeressgben egyetlen ms bnszvetkezet sem kzelti meg a maffit. Nem vletlen, hogy ez a szicliai sz terjedt el szles krben. A ktet hatatlanul foglalkozik Lucky Luciano s Al Capone plyafutsval(nem is lehetett volna tagja a maffinak!), mert a szicliai maffia trtnett aligha lehetett volna elmondani a belle sarjadt amerikai nlkl. Az elmlt vszzadban az Egyeslt llamok termkeny tptalajt jelentett a szervezett bnzsnek, ennek ellenre a bnzknek csak egy rsze tagja a maffinak.
A szicliai maffia pnzt s hatalmat akar, e clbl bntetlenl l embert, s ekzben gy szervezi meg magt, mint ami egyesti az rnykhatalom, a trvnytelen zleti vllalkozs s a szabadkmvessghez hasonl, hallgatsi, titoktartsi fogadalommal vdett, titkos trsasgok jellemzit.
A Cosa Nostra olyan, mint egy llam, mert igyekszik megszerezni egy terlet uralmt. A maffia, mint szervezet, engedlyvel minden csald rnykhatalomknt parancsol a terletn l embereknek.
A vdelmi pnz ugyanaz a maffinak, mint az ad a trvnyes kormnynak. A klnbsg abban ll, hogy a maffia igyekszik megadztatni minden gazdasgi tevkenysget, legyez az trvnyes, vagy trvnytelen: a kiskeresked s a betr egyarnt fizeti a pizzo nven ismert spot.
Elfordul, hogy a maffiz egyszerre vdi az autszalon tulajdonost, meg a bandt is, aki kirabolja. gy a maffia az egyetlen csoport, amely nyertes lehet. Az llamhoz hasonlan fenntartja magnak a jogot, hogy dntsn alattvali letrl, hallrl. A Cosa Nostra zlet, mert haszonra trekszik-megflemlts ltal. m "kormnyzati" tevkenysgbl ritkn tesz szert nagy haszonra.
A vdelmi pnzekbl szrmaz profitot rgtn visszaforgatja, hogy fnntarthassa gyilkolsi kpessgt,:gyvdeket, brkat, jsgrkat, politikusokat, egyszer munksokat vsrol meg, s tmogatja azokat a maffizkat, akik olyan balszerencssek, hogy brtnbe kerltek. Maffia cgjelzse ott van minden zletben, az ptkezsi csalstl a dohnycsempszetig.
ltalnos szably, hogy minl alattomosabb, erszakosabb egy piac, s minl nagyobb hasznot hajt -legnyilvnvalbb pldja a kbtszer csempszete s terjesztse-annl jobban jn az zletben rszt vev maffizknak, hogy vilgszerte vrfagyaszt hrnek rvendenek.
A Cosa Nostra zrtkr, titkos szervezet, mert nagyon krltekinten kell kivlogatnia tagjait, s a tagsg elnyeirt cserbe szigoran korltoznia kell viselkedsket. Titoktarts, engedelmessg, irgalmatlansg: ezek a f kvetelmnyek.
Br Olaszorszgon kvl mindenki tudja, vagy legalbbis tudni vlte, hogy mi a maffia, elkpeszt mdn csak 1992-re sikerlt megismerni a teljes igzsgot. Mirt maradhatott egy bnszvetkezet ilyen sokig ennyire hatalmas s nehezen megismerhet?
Azrt, mondja John Dickie, mert megflemltette a tankat, sszezavarta vagy lefizette a rendrket, brkat. A mltban gyakran sszeszmoltk a halottakat , hogy a hatsgok s nyomukban a trtnszek nem tehettek mst, mint sszeszmoltk a halottakat, s trtk a fejket, hogy milyen furcsa logika rejlik e mszrls mgtt. A problma azonban mlyebbre nylik: az olasz kormnyzsi rendszer szvig. Az olasz llam tbb mint szz vig enyhn szlva rendkvl hanyagul kezelte a szicliai maffit. A knyv megrsnak idejn Olaszorszg htszeres miniszterelnkt, Giulio Andreotti szentort letartztattk, mert a maffia segtsgvel megszervezte egy t zsarol jsgr meggyilkolst. Egy msik hres maffiagybe egy hirdetsi gynksg vezetje keveredett bele, aki 1993-ban megalaktotta a Forza Itlit, a mdiaczr s volt miniszterelnk, Silvio Berlusconi politikai prtjt. A maffiatagok flelmetesen tudjk tartani a szjukat: Mieltt bntrsai ellen vallott volna, Buscetta egyszer hrom vet tlttt el egy cellban egy "tiszteletremlt" frfival, aki nem sokkal korbban vgrehajtotta a parancsot s meglt egy harmadik maffizt. Ez a maffiz kzeli bartja volt Buscettnak. A kt ellensg egyetlen rossz szt sem mondott egymsnak a hrom v alatt, st mg a karcsonyi vacsorjukat is kzsen ettk meg. Buscetta mr tudta, hogy cellatrst hallra tlte a Cosa Nostra, az nem vilgos, hogy vajon a msik tudott-e elitltetsrl. Szabadulsa utn annak rendje-mdja szerint meggyilkoltk.
A ktet vezrfonala a maffia s az olasz politikai rendszer megfeleltetse, noha a maffia nem azonos a politikai protekcionizmussal. 1882-ben Olaszorszgban kiterjeszttettk a politikai vlasztjogot, megkezddtt a tmeges politizls kora. A vlasztsok megdrgultak, ra lett a szavazatoknak. Ugyanez az id hozta el a lehetsget a politikusok s a maffizk szmra.
A szerz beilleszti a maffit az orszg trtnelmbe. Ebbl a szempontbl Olaszorszg Magyarorszg karikatrja:1998-ban bezrtk a kt legnagyobb olasz hitelintzetet. Kiderlt, hogy a pnznyomsra jogosult bankok egyike, a Banco Romana, milliszmra hamistotta a lrt, amelyre a valdi bankjegyek sorszmt nyomta. A kszpnz vezet politikusok kezbe kerlt, kik ebbl sajt kampnyukat finanszroztk. A szerz szmtalan bizonytkot tallt s publiklt, miszerint maga az olasz korrupt politikai rendszer jrult hozz, hogy a mai napig fennmaradhasson a maffia. m a szerz nemcsak a maffia legnagyobb alakjaival foglalkozik, hanem azokkal is, mint pl. Sangiorgo rendrfnk, akik a maffia ellen kzdttek. A korrupci akkori mrtkrl rulkodik, hogy Sangiorgi fnke, a fgysz azt rta a fnknek, a belgyminiszternek, hogy "amita elltom hivatalom, mg sohasem tallkoztam a maffival.
A szerz feltrja a maffia kapcsolatait a kezdeti szocialista s fasiszta mozgalomhoz. Mussolini tmeneti sikereket rt el a maffival szemben, m a szocializmus gyllete pl. egysgbe fogta a katolikus egyhzat s a maffit is.
John Dickie legendt oszlat, amikor beszmol, hogy a valsgban segtette e a maffia a szvetsges csapatok szicliai partraszllst, s az is meghkkent, hogy a rigozrus sziciliai szablyok szerint Al Capone, Olaszorszgban aligha lehetett volna a maffia vezetje, de hogy mirt, azt inkbb olvassk el.
"A Cosa Nostra a szicliai maffia lebilincsel trtnete a vilg leghresebb s legtitkosabb, a legtbb flrertsre okot ad bnszvetkezetrl. A maffia titkos trsasg, melynek hatalma egyes egyedl a gyilkossgokbl ered. Az embereket meglni, majd eltakartani ket - ezzel a borzalmas, m igen egyszer mdszerrel dolgozott a szervezet. John Dickie a legjabb kutatsok dbbenetes tnyeit felhasznlva rja meg a Cosa Nostra trtnett a 19. Szzad elejtl a 2000-es vek elejig. Megeleventi azoknak a frfiaknak s nknek a trtnett, akik a maffia rnykban ltek s haltak, s bemutatja a legklnbzbb hres figurkat is. A Cosa Nostra lenygz trtnet, amely a szerz atmoszfrateremt erejt s a krimiszerzkhez hasonl feszltsgkelt kpessgt igazolja.
John Dickie: Cosa Nostra
Gabo Kiad, Budapest
Megjelent knyve alapjn
2006-05-16 09:31:34
Tovbb >>>>>
|