
KERESZTAPA Film s valsg
Genercik kedvenc gengszterfilmje lett a Puzzo regnybl kszlt Keresztapa-trilgia. Francis Ford Coppola alkotsa nem csak a filmrtk tetszst nyerte el, maguk a maffizk is elismerik: sok a hasonlsg a Corleone csald trtnete s az igazi bnzk vilga kztt.
Az ellentmondsos erk, amelyek az Al Pacino ltal megformzott Michael Corleont mozgatjk – becsvgy, felelssg, csald – a valdi maffizk letben is megtallhatk. A maffia kultrjnak alapvet rsze a patriarchlis, rgimdi hmsovinizmus. A filmben is a frfiak irnytottak, az asszonyok semmifle nll dntst nem hozhattak. Br Michael Corleone hzassga tnkrement, nem engedte felesgnek, hogy a gyerekekkel elkltzzn. A maffizkra jellemz, hogy a Cosa Nostra rdekeit elbbrevalnak tartjk a sajt rokonsguknl. Michael Corleone sajt testvrt, Fredt gyilkoltatja meg, mert elrulta a famlit. Alapelv, hogy a maffiafnk szemmel tartja emberei magnlett. Viselkedjenek tisztessgesen a hzassgban, mert egy srtett felesg risi krokat okoz a csaldnak. Ez a momentum is megjelenik a Keresztapban, Sonnyt alaposan megfeddi apja, a Marlon Brando ltal megszemlyestett reg Don.
Falcone trte t a hallgats falt.
A maffia szigor bels trvnyeit, a szervezet felptst elsknt a Cosa Nostra ellen hallig kzd Giovanni Falcone rendrbr trkpezte fel.
Az hadjrata eltt is voltak elkpzelsek, rteslsek a Cosa Nostra mkdsrl, neki azonban sikerlt maffizkat, a hallgats fogadalmt (omerta) megszeg gengsztereket szra brnia.
Szicliban az 1980-as vek elejn nem egszen kt v alatt ezer embert gyilkoltak meg, ez volt a trtnelem legvresebb maffiahborja, az elkvetk a corleonei vezrek kr csoportosultak, titkos hallbrigdjaikkal vadsztk le ellensgeiket.
A mszrls ldozatai kztt volt a befolysos maffiz, Tommaso Buscetta kt fia, egy testvre, egy unokaccse, egy sgora s egy veje. Buscettt a „kt vilg fnknek” nevezte a sajt, mert az Atlanti-cen mindkt partjn voltak rdekeltsgei. A mszrls utn Brazliba meneklt, ott tartztattk le. Sztrichninnel prblt vgezni magval, de nem sikerlt. Elhatrozta, hogy kitlal. Egyedl Giovanni Falcone brval s kzvetlen munkatrsval, Paolo Borsellinval volt hajland beszlni.
Tbb szz bnzt csuktak le Buscetta vallomsa utn
Beszmolt a Cosa Nostra irnytsrl: a kzkatonk tz-egynhny fs csoportjait a capodecina (a tzek vezetje) ellenrzi. Minden capodecina a helyi banda fnknek jelent, akinek van egy helyettese s egy tancsadja (consiglierje). Hrom szomszdos terlet csaldjai alkotnak egy mandamentt (kerlet). A mandamentk fnkei annak a bizottsgnak a tagjai, amely a Cosa Nostra parlamentje Palermo tartomnyban.
Falcone 8600 oldalnyi bizonytkot gyjttt ssze, ami alapjn 1987-ben elindtottk a hres „cscspert”, amelyet Palermban, egy bombabiztos bunkerr kialaktott teremben folytattak le. A brsg 342 maffizt tallt bnsnek s sszesen 2665 vnyi brtnt szabott ki.
1992. mjus 23-n Capaci vrosknl a maffia bombt robbantott Falcone konvoja mellett. A tvirnyt gombjt egy Giovanni Brusca nev brgyilkos nyomta meg, a mernyletben lett vesztette Falcone, a felesge s ksretnek hrom tagja. Olaszorszgban risi felhborodst vltott ki a gyilkossg, ennek ellenre nhny httel ksbb a maffia vgzett Falcone trsval, Paolo Borsellinval is.
„Tolvajok szektjbl” alakult a Cosa Nostra
1864-ben egy szicliai nemes, Turrisi Colonna kicsiny knyvet rt a sziget bnzsrl, Kzbiztonsg Szicliban cmmel. A br szavahihet ember hrben llt, aki az olasz parlament tagja lett. gy rt knyvben: Szicliban ltezik a tolvajoknak egy szektja, amelynek az egsz szigeten vannak kapcsolatai… A szekta vdelmez s ket is vdelmezi mindenki… a rendrsgtl alig vagy egyltaln nem flnek… azzal bszklkednek, hogy a tankra gyakorolt nyoms miatt ritkn kerl el terhel bizonytk. A Colonna ltal tolvajok szektjnak nevezett bandk a feudlis urak magnhadseregeinek nehzfiibl alakultak.
Szicliai szndarabbl szrmazik a maffiz sz
A palermi tjszlsban a „mafioso” jelz eredetileg annyit jelentett: nyalka, mersz, magabiztos. A maffiz sz egy szicliai tjszlsban rt, bombasiker szndarab utn kapott bns mellkzngt. Az I mafiusi di la Vicaria (A Vicaria brtn maffizi) cm darabot 1863-ban mutattk be. A mafiusi a foglyok bandja a brtnben, szoksaik pedig hasonlak a maffia szoksaihoz: van fnkk, beavatsi szertartsuk, sok sz esik a „tiszteletrl”. A darab szerzjrl csak annyit lehet tudni, hogy egy vndorsznszcsoport tagja volt. A legendk szerint az I mafiusit olyan bels rteslsek alapjn rta, amelyet egy, a szervezett bnzssel kapcsolatban ll kocsmrostl kapott. A sz jelentse kiszivrgott a sznpadrl az utckra.
Bizonyos mai szoksok is a feudalizmus idejre nylnak vissza. A hbresek kezet cskoltak a hbrrnak, akrcsak a katonk a keresztapnak, azaz a „donnak”. A don cm eredetileg a Sziclit irnyt spanyol nemeseknek jrt, ksbb a tekintlyes helybliekre hasznltk.
A „csizma” trgta gengsztereit az USA-ba
A maffia nemcsak Itliban, hanem a tengerentlon is gykeret eresztett. 1901 s 1913 kztt 800 ezer szicliai, a sziget npessgnek majdnem egynegyede vndorolt ki Amerikba. A New York Herald egy gyilkossg utn gy fogalmazott: a „csizma” (Olaszorszg) trgja az Egyeslt llamokba bnzit. Az Elisabeth Street volt a New York-i sziclai kzssg szve, 1905-re 8200 olasz lakott itt, hamar rragadt a Little Italy nv. Az olasz maffia, a szervezett bnzs legnagyobb zlett az 1919-es szesztilalom bevezetse jelentette, amely a nmet szrmazs srfzk ellen irnyult, de kzben a gengszterek meggazdagodsnak nyitott utat. Olyan figurk emelkedtek fel, mint Frank Costello, Lucky Luciano vagy Al Capone.
A vasprefektus is kevs volt a maffia kiirtshoz
A msodik vilghbor eltt sok maffiz Cesare Mori, a vasprefektus ell meneklt Amerikba. Mussolini megbzsbl Mori valsgos hadjratot indtott a szicliai maffia ellen.
A hbor els felvonsa Gangi vros ostroma volt, 1926 janurjban. Kordont vontak a vros kr, elvgtk a telefon- s tvrvezetkeket, tszz bnzt tartztattak le. Mori 1929-ig folytathatta hadjratt, akkor Mussolini visszavonta megbzst.
A msodik vilghbor utni vekben kezdte Cosa Nostra, azaz „a mi gynk” nven emlegetni magt a szicliai maffia. A kifejezs valsznleg amerikai import, az USA-ba kivndorolt szicliai kzssgben szletett, azrt lett „a mi gynk”, mert a szervezet elzrkzott a ms nemzetisg csoportoktl.

Hrhedt maffizk
Al Capone (1899–1947) agyvrzsben halt meg floridai birtokn.
Lucky Luciano (1896–1962) szvinfarktus vgzett vele Npolyban.
Frank Costello (1891–1973) Long Island-i otthonban halt meg
Vito Genovese (1897–1969) brtnkrhzban halt meg szvinfarktusban
Tommaso Buscetta (1929–2000) a tanvdelmi program keretben ismeretlen helyen tartzkodott hallakor
Bernardo Provenzano (1933–) krzik, vtizedek ta bujkl
Tot Riina (1930–) letfogytig tart brtnbntetst tlti

|